Endometrium – przerost błony śluzowej macicy. Objawy i leczenie

0
7763

Przerost w endometrium jest stanem, w którym występuje nadmierna proliferacja komórek tworzących wyściółkę macicy (komórki endometrium). Endometrium (wyściółka macicy) jest wyjątkowo gruba i zwykle powoduje nieprawidłowe krwawienie.

Przerost błony śluzowej macicy jest stanem patologicznym, w którym następuje wzrost grubości warstwy wewnętrznej, ale także zachodzą zmiany w jej strukturze.

Najczęstszym objawem związanym z przerostem błony śluzowej macicy jest nietypowe krwawienie z pochwy. Może ono wystąpić między miesiączkami lub po menopauzie. Takie objawy mogą mieć oczywiście inne przyczyny, jak choćby mięśniaki lub zakażenie bakteryjne.

Czym jest rozrost endometrium?

Rozrost endometrium występuje, gdy endometrium, wyściółka macicy, staje się zbyt gęsta. To nie rak, ale w niektórych przypadkach może prowadzić do raka macicy.

Jak zwykle zmienia się endometrium w trakcie cyklu menstruacyjnego?

Endometrium zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego w odpowiedzi na hormony. Podczas pierwszej części cyklu hormon estrogenowy jest wytwarzany przez jajniki. Estrogen powoduje wzrost i gęstnienie wyściółki w celu przygotowania macicy do zajścia w ciążę. W połowie cyklu jajeczko zostaje uwolnione z jednego z jajników (owulacja). Po owulacji poziom innego hormonu o nazwie progesteron zaczyna wzrastać. Progesteron przygotowuje endometrium do przyjmowania i odżywiania zapłodnionego jajeczka. Jeśli ciąża nie wystąpi, poziom estrogenu i progesteronu spada. Zmniejszenie progesteronu powoduje menstruację, po czym rozpoczyna się nowy cykl menstruacyjny.

Co powoduje rozrost endometrium?

Przerost endometrium najczęściej jest spowodowany nadmiarem estrogenu. Jeśli owulacja nie występuje, progesteron nie jest wytwarzany. Endometrium może nadal rosnąć w odpowiedzi na estrogen.  Ten stan, zwany hiperplazją, może prowadzić do raka u niektórych kobiet.

Kiedy występuje rozrost endometrium?

Przerost endometrium występuje zwykle po menopauzie, kiedy następuje zatrzymanie owulacji i progesteron nie jest już wytwarzany. Może również wystąpić w okresie okołomenopauzalnym , kiedy owulacja może nie występować regularnie.

Inne powody zbyt wysokiego poziomu estrogenu i zbyt małego poziomu progesteronu to:

  • Używanie leków działających jak estrogeny
  • Długotrwałe stosowanie wysokich dawek estrogenu po menopauzie (u kobiet, które nie przeszły histerektomii)
  • Nieregularne miesiączki, szczególnie związane z zespołem policystycznych jajnikówlub bezpłodnością
  • Otyłość

Jakie czynniki ryzyka wiążą się z hiperplazją endometrium?

Rozrost endometrium jest bardziej prawdopodobny u kobiet z następującymi czynnikami ryzyka:

  • Wiek powyżej 35 lat
  • Biała rasa
  • Nigdy nie była w ciąży
  • Starszy wiek w okresie menopauzy
  • Wczesny wiek, kiedy zaczęły się miesiączki
  • Historia osobista niektórych stanów, takich jak cukrzyca, zespół policystycznych jajników, choroba pęcherzyka żółciowego lub choroba tarczycy
  • Otyłość
  • Palenie papierosów
  • Historia rodzinna raka jajnika, okrężnicy lub macicy

Jakie są rodzaje przerostu endometrium?

Rozrost endometrium jest klasyfikowany jako prosty lub złożony. Jest również klasyfikowany przez to, czy pewne zmiany komórek są obecne, czy nieobecne. Jeśli występują nienormalne zmiany, nazywa się go nietypowym. Terminy są łączone w celu opisania dokładnego rodzaju hiperplazji:

  • Prosta hiperplazja
  • Złożona hiperplazja
  • Prosty nietypowy rozrost
  • Złożona nietypowa hiperplazja

Jakie są objawy hiperplazji endometrium?

Najczęstszym objawem hiperplazji jest nieprawidłowe krwawienie z macicy. Jeśli występuje u Ciebie któryś z poniższych objawów, powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza:

  • Krwawienie w okresie menstruacyjnym jest cięższe lub trwa dłużej niż zwykle
  • Cykle menstruacyjne, które są krótsze niż 21 dni (licząc od pierwszego dnia okresu menstruacyjnego do pierwszego dnia następnej miesiączki)
  • Jakiekolwiek krwawienie po menopauzie

Jak rozpoznaje się rozrost endometrium?

Istnieje wiele przyczyn nietypowego krwawienia z macicy. Jeśli masz nieprawidłowe krwawienie i masz 35 lat lub więcej, lub jeśli masz mniej niż 35 lat, a twoje nieprawidłowe krwawienie nie zostało wspomagane przez leki, Twój lekarz może przeprowadzić testy diagnostyczne przerostu endometrium i raka.

W celu zmierzenia grubości endometrium ginekolog może wykonać USG dopochwowe.

Podczas tego badania specjalne urządzenie zostaje umieszczone w pochwie. Fale dźwiękowe z urządzenia są przekształcane w obrazy narządów miednicy. Jeśli endometrium jest grube, może to oznaczać, że występuje przerost endometrium.

Jedynym sposobem, aby stwierdzić, że rozwija się rak jest pobranie niewielkiej próbki tkanki z endometrium i badanie jej pod mikroskopem. Można tego dokonać za pomocą biopsji, dylatacji i łyżeczkowania endometrium lub histeroskopii.

Jakie terapie są dostępne w przypadku rozrostu endometrium?

W wielu przypadkach przerost endometrium może być leczony progestagenem. Progestynę podaje się doustnie, w postaci zastrzyku, w urządzeniu wewnątrzmacicznym lub jako krem ​​pochwowy. Dawka i czas zażywania leku zależy od wieku i rodzaju hiperplazji. Leczenie progestagenem może powodować krwawienie z pochwy, takie jak okres menstruacyjny.

Jeśli masz przerost atypiczny, szczególnie złożony przerost atypowy, zwiększa się ryzyko raka. Histerektomia zwykle jest najlepszą opcją leczenia, jeśli nie chcesz mieć więcej dzieci.

Co mogę zrobić, aby zapobiec rozrostowi endometrium?

Aby zmniejszyć ryzyko rozrostu endometrium, możesz podjąć następujące kroki:

  • Jeśli przyjmujesz estrogen po menopauzie, musisz również zażywać progesteron lub progesteron.
  • Jeśli miesiączki są nieregularne, zaleca się tabletki antykoncepcyjne (doustne środki antykoncepcyjne). Zawierają estrogen wraz z progestagenem. Można również przyjmować inne postacie progestagenów.
  • Jeśli masz nadwagę, pomoc może pomóc utrata wagi. Ryzyko raka endometrium wzrasta wraz ze stopniem otyłości.

[Głosów:46    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here