Alergia w ciąży – jakie leki na alergię można brać podczas ciąży?

0
2197

Alergie są bardzo częste w ciąży. Około jedna czwarta wszystkich oczekujących dziecka matek ich doświadcza. I nie wszystkie z nich są alergikami długotrwałymi – wiele kobiet, u których nie stwierdzono wcześniejszych alergii, skarży się na ich objawy tylko podczas ciąży. Jakie leki na alergię można brać podczas ciąży?

Objawy alergii podczas ciąży

Oznaki alergii podczas ciąży są takie same, jak wtedy, gdy nie jesteś w ciąży – ale to nie sprawia, że ​​łatwiej jest sobie z nimi radzić.

Do głównych objawów alergii podczas ciąży należą:

  • Zatkany nos
  • Kaszel
  • Świszczący oddech
  • Bóle głowy
  • Kichanie
  • Swędzące załzawione oczy
  • Swędzące uszy
  • Swędzące gardło
  • Wysypki

Jeśli masz alergię, taką jak katar sienny (zapalenie błony śluzowej nosa), najprawdopodobniej wystąpią objawy, takie jak przekrwienie, kichanie, ból głowy, katar i swędzenie oczu, skóry i / lub ust. Katar sienny często zaczyna występować na początku wiosny, a później latem lub wczesną jesienią. Ale katar sienny nie zawsze odbywa się zgodnie z przewidywalnym harmonogramem, ponieważ zależy od konkretnych alergenów środowiskowych powodujących wrażliwość. Inne czynniki, takie jak pleśń, kurz i sierść zwierząt domowych mogą powodować reakcje alergiczne w różnych (lub wszystkich) porach roku.

Jeśli jesteś w ciąży i Twój stan wymaga leczenia, lekarz prawdopodobnie zarekomenduje Ci leki z kategorii B. Co to oznacza? Otóż leki te były testowane na zwierzętach i nie wykazały działania szkodliwego wobec płodu (jednak nie wykonano badań kontrolnych na kobietach oczekujących dziecka) lub podczas badań na zwierzętach ujawniły się działania niepożądane, jednak nie znalazły one potwierdzenia u kobiet ciężarnych.

Uznaje się, że lekami, których przyjmowanie wiąże się z najniższym stopniem ryzyka, są: cetyryzyna, loratadyna oraz leki antyhistaminowe I generacji: difenhydramina, klemastyna, cyproheptadyna, dimentynden.

Koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie leki możesz bezpiecznie stosować podczas ciąży – nawet wtedy, gdy już wcześniej regularnie przyjmowałaś na receptę lub leki dostępne bez recepty i/lub leki homeopatyczne: nie używaj żadnego z nich, dopóki nie uzyskasz zgody od lekarza.

Istnieją pewne ogólne zalecenia dotyczące leków na alergie podczas ciąży:

  • Leki przeciwhistaminowe mogą, ale nie muszą być bezpieczne w czasie ciąży, w zależności od producenta. Najczęściej zalecanym rodzajem leków przeciwhistaminowych jest difenhydramina. Loratadyna jest zwykle uważana za bezpieczną, ale należy skonsultować się z lekarzem – niektórzy z pewnością nie dadzą jej zielonego światła, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Niektórzy lekarze zalecają chlorpheniramine i triprolidine w ograniczonym zakresie, choć większość zaleca znalezienie alternatywy.
  • Regularne leki zmniejszające przekrwienie, zawierające składniki pseudoefedryny lub fenylefryny są niedostępne dla kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Niektórzy lekarze zezwalają na ograniczone stosowanie (raz lub dwa razy dziennie), ponieważ stosowanie leków obkurczających może ograniczyć przepływ krwi do łożyska.
  • Aerozole do nosa zawierające steroidy są ogólnie uważane za bezpieczne dla kobiet w ciąży, ale należy skonsultować się z lekarzem w zakresie ich dawkowania. W przypadku zamiaru stosowania niesteroidowych aerozoli do nosa zawierających ozymetazolinę, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie aerozoli do nosa może być bezpieczniejsze niż doustne leki zmniejszające przekrwienie. To dlatego, że aerozole do nosa nie są tak bardzo absorbowane do krwiobiegu. Przykładem jest oksymetazolina.

Kobiety powinny zachować ostrożność podczas stosowania aerozoli do nosa przez ponad trzy dni. Dzieje się tak dlatego, że dłuższe stosowanie leków obkurczających naczynia może pogorszyć objawy alergii, powodując obrzęk nosa.

Leki na alergie, których należy unikać w czasie ciąży

Według American College of Allergy, Asthma & Immunology (ACAAI) kilka leków nie jest uważanych za bezpieczne do stosowania na alergię przez kobiety ciężarne. Podczas pierwszego trymestru szczególnie ważne jest rozważenie potencjalnych zagrożeń i korzyści, ponieważ dziecko rozwija się wówczas najbardziej.

Do leków na alergię nie polecanych w czasie ciąży, szczególnie podczas pierwszego trymetru, należą:

  • Pseudoefedryna (np. Sudafed): Podczas gdy niektóre badania wykazały, że pseudoefedryna jest bezpieczna w ciąży, inne stwierdziły wzrost wad ściany brzusznej u niemowląt matek, które stosowały lek w czasie ciąży, zgodnie z ACAAI .
  • Fenylefryna i fenylopropanoloamina: te leki zmniejszające przekrwienie są uważane za “mniej pożądane” niż przyjmowanie pseudoefedryny, zgodnie z ACAAI.

Czym zastąpić lekarstwa na alergię podczas ciąży?

Jeśli denerwujesz się przyjmowaniem leków podczas ciąży lub po prostu chcesz zrobić wszystko, aby złagodzić objawy naturalnie, zaleca się stosowanie kilku domowych środków, takich jak:

  • Zmień ubrania, gdy tylko wrócisz do domu. Twoje ubrania mogą zbierać alergeny, takie jak pyłki, gdy jesteś poza domem, a ich zmiana obniża szanse, że będziesz je wdychać.
  • Weź prysznic i umyj włosy, kiedy przyjdziesz do domu. Twoje włosy i skóra również zbierają alergeny, gdy jesteś na zewnątrz, a zmywanie może je usunąć.
  • Regularnie odkurzaj swój dom. To prawdopodobnie ostatnia rzecz, którą chcesz robić, gdy jesteś w ciąży, ale regularne odkurzania pomoże w pozbyciu się potencjalnych czynników drażniących, które mogą powodować alergię w ciąży.
  • Staraj się ograniczać wychodzenie na zewnątrz, szczególnie wcześnie rano. To wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest największe i może powodować przykre objawy alergii w ciąży.
[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here