Znaczenie potasu w diecie

0
1202

Potas to jeden z najpopularniejszych elektrolitów, który razem z sodem warunkuje prawidłowe funkcjonowanie praktycznie całego organizmu. Stężenie tego pierwiastka w ciele jest więc bardzo ważne do tego, abyśmy mogli utrzymać energię i dobre samopoczucie. Chcąc uzupełnić niedobór potasu, można postawić między innymi na elektrolity, które sprawdzają się przede wszystkim w przypadku odwodnienia oraz w trakcie upałów. Zanim jednak sięgniemy po suplementację tego minerału, warto wiedzieć, jaka jest jego rola w organizmie.

Rola potasu w organizmie

Głównym zadaniem potasu jest kontrola gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie, dzięki regulacji pH komórkowego potas wpływa także na zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Minerał ten jest niezwykle ważny do tego, aby prawidłowo funkcjonowały układy mięśniowy i nerwowy.

Potas w ciele występuje w postaci jonów, które wraz z jonami sodu i chloru pomagają w utrzymaniu odpowiednich stężeń po każdej stronie błon komórkowych. Dzięki temu minerały te umożliwiają odpowiednie przewodzenie impulsów nerwowych w ciele, a to wpływa na pracę mięśni oraz stosowne działanie układu nerwowego. Potas jest niezwykle ważny w diecie osób aktywnych fizycznie, gdyż ma on korzystny wpływ na zapasy glikogenu, który stanowi źródło energii dla mięśni. Badania wykazują, iż odpowiedni poziom potasu w organizmie pomaga w regulacji ciśnienia tętniczego i działa pozytywnie na śródbłonek naczyń. Minerał ten może ograniczać także produkcję wolnych rodników, dzięki czemu redukuje ryzyko udaru mózgu. Potas bierze udział w syntezie białek oraz wielu innych reakcjach w organizmie. Może także zmniejszać ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Zwiększone spożycie potasu redukuje wydalanie wapnia, co z kolei może przedłożyć się na lepszy stan kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy.

Niedobór i nadmiar potasu – jakie niosą ze sobą zagrożenia

Choć odpowiednia zawartość potasu w organizmie jest bardzo ważna, nie powinno się przesadzać z jego podażą, aby nie doprowadzić do jego nadmiaru, gdyż to również może mieć niekorzystne działanie dla zdrowia.

Zbyt niski poziom potasu nazywany jest hipokaliemią, a do jego objawów zaliczamy:

  • osłabienie siły mięśni szkieletowych,
  • zaparcia,
  • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego (zmęczenie, senność, apatia, problemy z koncentracją, nadpobudliwość nerwowa).

Nieleczona hipokaliemia, przy której niedobory potasu się pogłębiają, może doprowadzić do wzrostu ciśnienia i zaburzeń rytmu serca.

Nadmiar potasu nazywany jest hiperkaliemią i również może wywoływać niepokojące objawy w postaci:

  • osłabienia,
  • apatii,
  • zaburzeń świadomości,
  • drgawek,
  • skurczów,
  • porażenia mięśni szkieletowych.

Spory nadmiar potasu bywa bardzo groźny, gdyż może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca wraz z blokiem i zatrzymaniem akcji serca. Ważne jest aby elektrolity Dicoflor również utrzymać na odpowiednim poziomie. Potas to bardzo ważny minerał, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdemu człowiekowi. Uzupełniając jego niedobory, trzeba jednak uważać, aby nie doszło do dużej nadwyżki tego pierwiastka w organizmie, gdyż również może mieć to niekorzystne działanie na zdrowie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here