Ból brzucha to prawdziwy wróg dzieci. Nasze pociechy z reguły ciężko go znoszą, a rodzice mają trudności z ustaleniem źródła dolegliwości. Jeśli Twoje dziecko również cierpi na ból brzucha, niniejszy artykuł z pewnością okaże się pomocny.
Jeśli dziecko nie mówi
Jeśli Twoja pociecha jeszcze nie mówi lub nie mówi na tyle dobrze, aby opisać posiadane objawy, musisz wcielić się w rolę obserwatora. Dziecko dotknięte bólem brzucha wysyła sygnały, których nie powinno się ignorować. Najbardziej oczywiste z nich to płacz oraz krzyk. Zwróć na nie uwagę, szczególnie jeśli występują po spożyciu posiłku lub w trakcie wypróżniania. Zaingeruj również wtedy, gdy dziecko doświadcza biegunki albo oddaje kał z domieszką krwi lub śluzu. Niektóre dolegliwości układu trawiennego nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka i są przejściowe. Inne wymagają specjalistycznego leczenia. Aby uniknąć rozwoju chorób, bezzwłocznie zweryfikuj podejrzenia bólu brzucha u swojej pociechy, udając się do lekarza. Specjalista z pewnością wykona diagnozę i pokieruje tokiem leczenia.
Czerwone flagi
Mianem czerwonych flag określa się niepokojące zjawiska, które powinny pobudzić rodziców do natychmiastowej reakcji. Poważnym sygnałem alarmowym jest ból brzucha u dziecka występujący w towarzystwie utraty masy ciała lub zahamowania wzrostu masy ciała. Zwróć uwagę także na wspomniany już kał. Jeśli jego konsystencja lub zawartość odbiega od normy, skontaktuj się z lekarzem. Równie niepokojące są nagłe napady bólu lub ataki występujące w nocy. Jeśli dziecko może mówić, znacznie poszerza to zakres możliwości rodziców. Wówczas warto dopytać pociechę, w jaki sposób odczuwa ból. Jeśli promieniuje on w którąkolwiek ze stron lub ma inne cechy charakterystyczne, należy to odnotować. Warto zorientować się również w tendencjach schorzeń występujących w rodzinie. Jeśli jej członkowie mają skłonności genetyczne do pewnych dolegliwości, może to stanowić to ważny punkt odniesienia w procesie diagnozy. Pamiętaj, by starannie przekazać lekarzowi wszystkie swoje spostrzeżenia.
Badania na ból brzucha
Lekarz z pewnością skieruje Twoje dziecko na odpowiednie badania, jeśli tylko uzna je za potrzebne. Drogę diagnozy wybiera się w zależności od doświadczanych dolegliwości. Podstawowe badanie to morfologia krwi z rozmazem. Jest ono w stanie wykazać zaburzenia równowagi w funkcjonowaniu organizm, a tym samym zasugerować przyczynę złego stanu zdrowia. Wysoką efektywnością cieszą się także badania moczu, biochemiczne krwi, kału oraz na obecność bakterii, takich jak Helicobacter pylori. Istnieje możliwość, że dziecko doświadczające bólu brzucha zostanie skierowane na USG lub RTG jamy brzusznej albo na badania endoskopowe. W niektórych sytuacjach mali pacjenci są wysyłani na oddział szpitalny. Jeśli stanie się tak w przypadku Twojego dziecka, postaraj nie martwić się na zapas! W rzeczywistości skorzystanie z usług szpitala to najlepsze rozwiązanie. Umożliwi to wykonanie wszystkich najważniejszych badań w możliwie najkrótszym czasie.