Stres i jego wpływ na zdrowie

0
598

Współczesny człowiek przeżywa mnóstwo sytuacji stresujących. Najczęściej spotyka się z nimi w pracy zawodowej, ale też życie prywatne pełne jest niepokoju. Jakie dolegliwości najczęściej powoduje długotrwałe napięcie emocjonalne i jak sobie z nimi radzić?

Problemy z układem pokarmowym – refluks i ból brzucha

Jelita nie na darmo określane są mianem drugiego mózgu. Kumulacja sytuacji stresogennych prowadzi do upośledzenia pracy tego narządu i wielu przykrych objawów. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się odczuwać uciążliwy ból brzucha w czasie wzmożonego zdenerwowania. Do tego dochodzi najczęściej biegunka, nudności, a czasami nawet wymioty.

Dlaczego tak się dzieje?

Układ nerwowy ściśle współpracuje z układem pokarmowym. Wzajemnie wpływają na siebie poprzez wysyłanie sobie sygnałów nerwowych i biochemicznych. Pod wpływem napięcia emocjonalnego organizm produkuje dużo adrenaliny, która działa niekorzystnie na układ nerwowy. W efekcie tego procesu powstaje w nadmiarze kwas solny, który drażni śluzówkę układu pokarmowego. Długotrwałe napięcie może prowadzić nawet do nadżerek, wrzodów i innych stanów zapalnych.

Refluks przełykowo–żołądkowy – częsty objaw napięcia nerwowego

Sporo osób odczuwa nieprzyjemne uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku, co określa się jako refluks żołądkowy. Powszechna nazwa tej przykrej dolegliwości to zgaga. Zwiększone ciśnienie na żołądek prowadzi do otwierania się zwieracza przełyku po posiłku, co w takiej sytuacji nie powinno mieć miejsca. Oczywiście nie tylko stres wywołuje tę przykrą dolegliwość. Zgaga może pojawić się po zjedzeniu ciężkostrawnych potraw, np. tłustych, smażonych lub po zwykłym przejedzeniu.

Depresje i nerwice – następstwa długotrwałego stresu

Oprócz problemów ze strony układu pokarmowego pojawiają się również objawy natury psychicznej. Ciągłe napięcie, lęki i obawy stają się przyczyną wielu chorób układu nerwowego, które mogą prowadzić nawet do izolacji społecznej. Trudno jest wyzbyć się całkowicie sytuacji stresogennych, ale można sobie z nimi dobrze radzić.

Co można robić, aby stres nie zrujnował nam życia?

Przede wszystkim zacznij od codziennej aktywności fizycznej, szczególnie na świeżym powietrzu. Po wpływem wysiłku fizycznego organizm produkuje hormony szczęścia, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Dobroczynne endorfiny pojawiają się już po 20 minutach treningu! Najlepiej wykonywać ćwiczenia aerobowe, ale też aerobic, bieganie czy taniec.

Kolejna rada dla osób zestresowanych to lekkostrawna dieta, zdrowy sen oraz odpoczynek po ciężkim dniu pracy czy w szkole. Człowiek przepracowany i niewsysany nie jest w stanie w pełni się zregenerować. Nie można zaniedbywać też relacji z bliskimi i przyjaciółmi, ponieważ one budują pozytywne nastawienie do świata i dają wiele energii do życia.

Zioła i leki w walce ze stresem

Niestety, po takie środki jak herbatki ziołowe sięga się najczęściej już w zaawansowanej nerwicy. Warto stosować je profilaktycznie w celu polepszenia nastroju i uspokojenia. Wśród dobroczynnie działających ziół na układ nerwowy znajdują się m.in.: melisa, kozłek lekarski czy rumianek. Lepiej kupić susz jednego ziela, niż kupować gotowe suplementy ziołowe. Napar przyrządzony z takich preparatów zawiera o wiele mniejsze ilości wyciągów ziołowych niż te pojedynczo pakowane.

Stres może całkowicie rozregulować życie osobiste i zawodowe, dlatego trzeba starać się przeciwdziałać mu na różne sposoby. Sport, dieta, relaks i wiele innych czynników może skutecznie eliminować napięcie emocjonalne. Znalezienie swojego sposobu na sytuacje stresogenne to gwarancja pełniejszego życia bez strachu i psychicznego cierpienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here