Zapalenia pęcherza moczowego – jak się chronić?

0
1480

Zapalenie pęcherza moczowego zazwyczaj dopada kobiety, choć nie oznacza to, że zachorować mogą na nie i mężczyźni i dzieci. Podstawowym objawem zapalenia pęcherza jest częste oddawanie moczu oraz dyskomfort, który mu towarzyszy. Samo schorzenie nie jest groźne, jednak dość uciążliwe. Nieleczone może też prowadzić do poważnych powikłań np. odmiedniczkowego zapalenia nerek. Zobacz, jak zapobiegać zapaleniu pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny

Przyczyn zapalenia pęcherza moczowego należy upatrywać w dostaniu się do układu moczowego bakterii. Te o wiele łatwiej przenikają przez drogi rodne kobiecie niż męskie. Wszystkiemu winna jest bardzo krótka cewka moczowa oraz bliskie sąsiedztwo pochwy i odbytu, gdzie bakterii i drobnoustrojów jest o wiele więcej. Chociaż w swoim naturalnym środowisku nie są one groźne dla organizmu, to przeniesione do dróg moczowych mogą wywoływać stany zapalne. Za zapalenie pęcherza moczowego najczęściej odpowiada gronkowiec, chlamydia, dwoinka rzeżączki oraz pałeczka okrężnicy. W przypadku, gdy przedostają się one do dróg moczowych, wędrują one do pęcherza i przywierają do jego ścian, namnażają się i wywołując stany zapalne. W przypadku braku odpowiedniego leczenia, baterie mogą przedostać się do nerek i poczynić tam prawdziwe spustoszenie.

Zapalenie pęcherza moczowego – co może je wywoływać?

Jako czynniki zwiększające zachorowanie na zapalenie pęcherza moczowego wskazuje się; problemy z odpływem moczu np. jego wstrzymywanie, kamicę nerkową lub inne choroby nerek, ciążę i połóg, cukrzycę, zażywanie dużej ilości środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Najczęściej do infekcji pęcherza moczowego dochodzi latem, kiedy to bardzo łatwo wychłodzić pęcherz. Schorzeniu sprzyjają też kasztanie z publicznych toalet i basenów, kontakty seksualne zwłaszcza bez zabezpieczenia, noszenie obcisłej bielizny i spodni z włókien syntetycznych; używanie perfumowanych podpasek i wkładek higienicznych.

Zapalenie pęcherza moczowego – objawy

Pierwszym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest pieczenie podczas oddawania moczu oraz utrudnienia w jego oddaniu. Pacjent może zaobserwować u siebie również silne i częste parcie na pęcherz, a po odwiedzeniu toalety oddanie zaledwie kilku kropli uryny. Jako objawy współtowarzyszące wymienia się ból podbrzusza i gorączkę. Chociaż objawy nie są groźne dla zdrowia i życia, to znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i komfort. Zaleca się więc jak najszybsze rozpoczęcie leczenia zapalenia pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

Zapalenie pęcherza zawsze warto skonsultować z lekarzami, warto jednak wiedzieć, że istnieje cały zestaw sposobów, które mówią jak ze schorzeniem radzić sobie w domowych warunkach. Pozwalają one złagodzić dolegliwości, a w przypadku, gdy zapalenie pęcherza jest w pierwszej fazie rozwoju skutecznie je wyleczyć.

Jako domowe sposoby na zapalenie pęcherza wskazuje się: ciepłą rozluźniającą kąpiel z dodatkiem rumianku oraz olejków eterycznych, stałe nawadnianie organizmu, dzięki czemu będzie można wypłukać bakterie z dróg moczowych, regularne picie herbatek ziołowych z pokrzywy mniszka lub bratka, nasiadówki z rumianku, szałwii lub karawana. W czasie kuracji warto też zrezygnować z przyjmowania preparatów obciążających nerki i zachować wstrzemięźliwość seksualną, a także szczególną uwagę przykładać do higieny osobistej. W czasie leczenia noszona bielizna powinna być wykonana z lekkich i przewiewnych materiałów, nie przegrzewać i nie wyziębiać pęcherza.

Stosując domowe sposoby na zapalenie pęcherza, można też sięgnąć po specyfiki apteczne dostępne bez recepty. Jeśli po 2-3 dniach objawy nie ustąpią, nasila się lub dojdą dolegliwości towarzyszące, należy zwrócić się do lekarza.

Diagnostyka zapalenia pęcherza moczowego obejmuje analizę moczu wraz z posiewem. Na jej podstawie dobierane jest odpowiednie leczenie. Zazwyczaj podaje się leki o działaniu przeciwzapalnym, niekiedy zapisywany jest również antybiotyk.

Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?

O wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego jeśli chce się uniknąć zapalenia pęcherza, warto wdrożyć prostą profilaktykę. Mówią one, aby:

  • pić ok. 2 litrów płynów dziennie – duża ilość płynów sprawia, że częściej oddajemy mocz, a dzięki temu pęcherz i cewka moczowa naturalnie wypłukuje się z bakterii, które mogły się do niej dostać;
  • nie wstrzymywać oddawania moczu – jeśli uryna zbyt długo zalega w drogach moczowych, to tworzy doskonałe środowisko do rozwoju baterii;
  • zadbać o higienę osobistą – zaleca się podmywanie się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, z zachowaniem kierunku od przodu do tyłu; pomoże to nie przenieść bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego; do codziennej higieny warto używać specjalnych płynów;
  • zachować higienę w toalecie – korzystają ze wspólnych i publicznych łazienek, należy używać jednorazowych podkładów higienicznych;
  • używać pianek lub żeli nawilżających – panie, które cierpią na suchość pochwy, powinny sięgać po specjalne żele i pianki nawilżające do miejsc intymnych; dzięki temu unikną one podrażnień śluzówki oraz zmniejsza ryzyko infekcji;
  • zachować higienę po stosunkach seksualnych – po stosunku płciowym należy umyć okolice intymne lub oddać mocz, w ten sposób usunie się zarazki, które przedostały się do cewki moczowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here