Budowa i funkcje mózgu człowieka

0
1668

Zarówno budowa, jak i funkcje ludzkiego mózgu są niezwykle złożone. Wynika to z tego, że mózg jest podstawowym narządem każdego człowieka. To on odpowiada za podstawowe procesy życiowe organizmu, warunkuje działanie wszystkich zmywów oraz zarządza pamięcią, procesami myślowymi i emocjami. Ludzki mózg składa się z komórek nerwowych, czyli neuronów. Z biegiem lat mogą dochodzić od ich uszkodzenia i osłabienia. Dzisiejsza medycyna nie zna sposobów, aby przyspieszyć czy wywołać powstawanie komórek nerwowych mózgu. Sprawdź podstawowe informacje o ludzkim mózgu.

Ile waży mózg i z czego się składa?

Mózg człowieka zbudowany jest z neuronów, czyli komórek nerwowych. Każda z komórek łączy się z innymi za pomocą wypustek nerwowych nazywanych aksonami i dendrytami. Akson zawsze jest tylko jeden, natomiast dendrytów może być wiele. Obydwa rodzaje wypustek są przekaźnikami informacji pomiędzy poszczególnymi neuronami. Kolejnym elementem budującym ludzki mózgsynapsy. Ich zadaniem jest przenoszenie impulsów nerwowych między neuronami oraz komórkami nerwowymi a komórkami narządu wykonawczego.

Tak zbudowany ludzki mózg waży ok. 1350 gram u osoby dorosłej. Trzeba jednak pamiętać, że rośnie on wraz z ciałem, dlatego u dzieci narząd ten jest mniejszy.

Budowa mózgu człowieka i jego funkcje

Chcąc poznać funkcje ludzkiego mózgu, warto przede wszystkim skupić się na centralnym układzie nerwowym. Składa się on z pnia mózgu, rdzenia kręgowego, mózgu i opon mózgowych.

Pień  mózgu znajduje się między mózgiem a rdzeniem kręgowym. Płaszczyzna ta pokryta jest cienkimi błonami, które nazywane są oponami mózgowymi. Opon mózgowych jest trzy i każda z nich ma określone zadanie. Opona miękka jest najbliżej mózgu i jej zadaniem jest odżywianie narządu. Dostarcza do mózgu krew za pomocą trzech tętnic. Druga z opon to pajęczynówka. Jest to opona środkowa, której zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia w czaszce i amortyzowanie wstrząsów. Ostatnia z opon, czyli twarda stanowi okostną czaszki.

Budowa mózgu człowieka: mózgowie

Najważniejszą częścią centralnego układu nerwowego jest mózgowie. To on odpowiada za wszystkie najważniejsze procesy życiowe. Mózgowie  składa się z :

  • pnia mózgu – jego zadaniem jest regulacja procesu oddychania, pracy serca oraz ciśnienia krwi;
  • przysadki mózgowej – produkuje ona hormony, reguluje pracę gruczołów dokrewnych, produkuję hormonów: podwzgórza, szyszynki, tarczycy, przytarczyc, grasicy, trzustki, nadnerczy jąder oraz jajników;
  • móżdżek – odpowiada za zdolność utrzymania równowagi, nazywany jest ośrodkiem równowagi w mózgu; jego zadaniem jest także koordynacja ruchów i ich precyzja;
  • podwzgórze – reguluje temperaturę ciała, pH krwi, prawidłowość rytmu serca i stężenie glukozy we krwi, uczucie sytości oraz głodu;
  • wzgórze – jego zadaniem jest wstępna ocena wszystkich bodźców odbieranych przez człowieka (oprócz zmysłu węchu); wzgórze integruje również informacje czuciowe i ruchowe.

Budowa ludzkiego mózgu:  rola poszczególnych półkul mózgu

Ludzki mózg zbudowany jest z dwóch półkul – lewej oraz prawej. Każda z nich wypełniona jest istotą szarą, czyli korą mózgową oraz białą substancją rdzenną. Dodatkowo obie półkule podzielone są przez bruzdy boczne oraz bruzdę środkową. Elementy te dzielą je na poszczególne płaty. Najważniejsze płaty mózgu człowieka to:

  • czołowy – odpowiada z mowę, inicjowanie działania, jego monitorowanie i korektę, planowanie, rozumienie związków przyczynowo – skutkowych, prawidłową ocenę sytuacji, koordynację ruchu, zdolność koncentracji, poczucie odrębności, samo świadomość, empatię, zaufanie, poczucie winy; w płacie czołowym znajduje się też ośrodek pamięci krótkotrwałej;
  • skroniowy – jest ośrodkiem słuchu i węchu, a ponadto odpowiada za prawidłowe rozumienie mowy i nadawanie zrozumiałych komunikatów, umożliwia rozpoznawanie twarzy i przedmiotów, analizuje bodźce węchowe, kategoryzuje obiekty, tworzy słowny zapis myśli;
  • ciemieniowy –  odpowiada z doznania wzrokowe, czuciowe oraz słuchowe; integruje działania na linii wzrok – czucie i ruch – wzrok; dodatkowo reguluje orientację przestrzenną, rozumienie języka symbolicznego oraz pojęć abstrakcyjnych, odczuwanie bólu, dotyku i temperatury;
  • potyliczny – jest ośrodkiem wzorku, umożliwia analizę kolorów, ruchu, kształtu i głębi, wywołuje skojarzenia wzrokowe.

Warto również wiedzieć, że swoje funkcje mają te półkule mózgu. Lewa odpowiada za myślenie analityczne, logikę, wnioskowanie, liczenie i pisanie, natomiast funkcjami prawej półkuli jest realizacja procesów związanych z wyobraźnią, sztuką, muzyką i przestrzenią.

Ludzki mózg jest zadziwiającym narządem. Pozwala nam na odbieranie, przetwarzanie i generowanie bodźców. Stanowi prawdziwe centrum dowodzenia i steruje wszystkimi procesami, jakie zachodzą w organizmie. To on warunku to, kim jesteśmy, jakie są nasze myśli, odczucia, emocje. Ludzkie życie trwa, dopóki żyje mózg. Z tego względu ważne jest dbanie o mózg. Szkodliwe dla niego może być zarówno narażenie go na zbyt duże ilości bodźców, jak i niedostarczenie ich w wymaganej ilości. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do poważnych zaburzeń w jego działaniu. Stymulacja mózgu jest więc istotna dla jego rozwoju na każdym etapie życia człowieka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here