Wziernikowanie pochwy – na czym polega zabieg?

0
2030

Wziernikowanie pochwy to inaczej kolposkopia. Jest to badanie ginekologiczne pochwy i szyjki macicy. Wziernikowanie pochwy uważane jest za podstawowy test diagnostyczny przy schorzeniach genetycznych. Badanie nie należy do przyjemnych i wiele kobiet w jego czasie odczuwa dyskomfort, ale jest konieczne w wykryciu wielu groźnych patologii. Wziernikowanie pochwy pozwala m.in. zdiagnozować raka szyjki macicy. Zobacz, na czym polega kolposkopia oraz jak odczytywać wyniki badania.

Wczesne wykrycie raka szyjki macicy dalej niemal 100% gwarancję całkowitego powrotu do zdrowia niestety zmian nowotworowych nie da zauważyć gołym okiem, często nie pomaga również USG. W przypadku podejrzenia obecności komórek rakowych i nieprawidłowego wyniku cytologii, lekarz zazwyczaj zaleca wykonanie wziernikowania pochwy.

Kiedy przeprowadza się kolposkopię?

Wziernikowanie pochwy wykonuje się rutynowo w przypadku złych wyników cytologii. Z racji tego, że badanie jest przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych, to nie wymaga hospitalizacji, a także specjalnych przygotować. Można przeprowadzić je na wizycie kontrolnej u ginekologa. Czas trwania kolposkopii to do 30 minut.

Wskazania do kolposkopii to:

  • podejrzenie raka szyjki macicy lub ocena jego zaawansowania,
  • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego,
  • pobranie materiału do badania histopatologicznego w celach diagnostycznych m.in. w przypadku nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych, obecności stanu zapalnego lub zmian zanikowych błony śluzowej,
  • ocena makroskopowych zmian chorobowych w kanale szyjki macicy, w tym nadżerek,
  • jako badanie screeningowe w diagnostyce raka szyjki macicy.

Wziernikowanie pochwy może być wykonanie w ciąży. Nie stanowi on niebezpieczeństwa dla rozwoju płodu. Najlepiej jest wziernikowanie pochwy przeprowadzać w pierwszych miesiącach ciąży. Badanie jest zalecana w przypadku plamień o nieznanej przyczynie.

Jak przygotować się do wziernikowania pochwy?

Wziernikowanie pochwy zawsze należy poprzedzić wykonaniem cytologii. Zalecenia lekarza obejmują również powstrzymanie się od współżycia seksualnego na 7 dni przed wziernikowaniem pochwy, zaniechanie dokonywania irygacji pochwy i innych badań ginekologicznych na tydzień przed badaniem. Kolposkopii nie przeprowadza się w trakcie miesiączki.

Na czym polega wziernikowanie pochwy?

Kolposkopia to badanie opierające się na oglądaniu błony śluzowej pochwy oraz szyjki macicy. Dokładny obraz jest możliwe dzięki specjalnemu wziernikowi, który wprowadza się do dróg rodnych kobiety. W czasie badania kolposkopwego nie tylko można dokładnie obejrzeć pochwę i szyjkę macicy, ale i pobrać wycinek tkanek do badania histopatologicznego. Wskazaniem do badania jest podejrzenie choroby nowotworowej pochwy, szyjki macicy oraz sromu. Uzyskany w czasie badania obraz pozwala postawić diagnozę, a także zastosować odpowiednią metodę leczenia.

Badanie przeprowadza się na fotelu ginekologicznym, na którym kładzie się pacjentka w typowej pozycji. Następnie lekarz rozchyla wargi sromowe i wprowadza do pochwy wziernik. Wzierniki ginekologiczne mają różne rozmiary, użyty sprzęt dobiera się indywidualnie. W kolejnym kroku lekarz wprowadza kolponoskop. Jest to urządzenie zakończone źródłem światła i wyposażone w szkło powiększające. Po umieszczeniu narzędzi w drogach rodnych kobiety, lekarz ocenia ogólny wygląd i kształt szyjki macicy oraz wydzieliny obecnej na tarczy i w szyjce macicy, analizie również błona śluzową. Aby obraz był lepszy, przepłukuje on błonę śluzową solą fizjologiczną lub kwasem octowym/mlekowym. Na koniec pobiera się tzw. zeskrobiny z kanału szyjki macicy – jest to złuszczony naskórek lub wycinek do badania histopatologicznego.

Wziernikowanie pochwy nie jest badaniem szczególnie bolesny, ale może wywołać u pacjentki dyskomfort. W czasie badania kobiecie nie jest podawane znieczulenie. Po badaniu pacjentka powinna zachować wstrzemięźliwość seksualną do czasu wygojenia się ran. W przypadku pojawienia się krwawienia lub wydzieliny zalecane jest noszenie podpaski, aż dolegliwości ustana.

Jak odczytać wyniki badania kolposkopowego?

Wyniki wziernikowania pochwy dzieli się na cztery grupy:

  • prawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 1)
  • nieprawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 2)
  • niejasne obrazy kolposkopowe (grupa 3)
  • inne obrazy kolposkopowe (grupa 4).

Lekarz na podstawie oceny wzrokowej oraz badań histopatologicznych może wykryć komórki rakowe w szyjce macicy, ocenić równowagę hormonalną oraz fazy cyklu miesięcznego, potencjalną ciążę, obecność nadżerki, dysplazję i stan przedrakowy.

Na podstawie wziernikowania pochwy można również dokonać diagnostyki torbieli Nabotha, które powstają z powodu zatkania ujść gruczołów śluzowych. Wyniki kolposkopii można więc stwierdzić stany zapalne, grzybicę pochwy, infekcje wirusowe, rzeżączkę i rzęsistek pochwowy.

Leczenie w czasie wziernikowania pochwy

W czasie wykonywania wziernikowania pochwy możliwe jest wykonywanie zabiegów leczniczych. W czasie badania można zastosować m.in. kriochirurgię, laseroterapię lub elektrokonizację, czyli zabiegi niwelujące nadżerkę. Zmienione ogniska usuwa się także przy pomocy prądu elektrycznego.

Komplikacje i powikłania po wziernikowaniu pochwy

W przypadku, gdy wziernikowanie pochwy połączone z usunięciem nadżerki przeprowadza się bezpośrednio przed zajściem w ciążę, to może dojść do kompilacji w jej przebiegu. Jako możliwe powikłania po kolposkopii wymienia się też zwiększoną ilość wydzieliny lub pojawienie się krwi po badaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here