Nieświeży oddech wydaje się błahym problemem, ale znaczenie potrafi uprzykrzyć życie. Z jego powodu odczuwamy wstyd i mogą pojawić się kompleksy. Należy pamiętać, że nieświeży oddech może nie tylko skomplikować życie towarzyskie, ale i niezwykle negatywnie wpłynąć na zdrowie. Zanim zaczniemy się z nim walczyć, warto jest poznać przyczyny nieświeżego oddechu. Te mogą być różnorodne – do tych niezwykle prostych do wyeliminowania, po te, z którymi walczyć trzeba zaawansowanymi środkami. Zobacz, jakie są możliwe przyczyny nieświeżego oddechu z ust.
Nieświeży oddech może dotknąć każdego. Bez względu u kogo i kiedy się pojawia, wywołuje zakłopotanie i wstyd. Może on przyczynić się do kłopotów towarzyskich, zawodowych, a nawet zwrotnych. Na szczęście istnieje wiele osób, aby wyeliminować przykry zapach z ust. Zanim jednak się po nie sięgnie, należy ustalić, z czego on wynika.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
Wskazuje się, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej odpowiada za 87% przypadków nieświeżego oddechu. Na niedomytych lub rzadko mytych zębach osadza się osad, który zamienia się w kamień nazębny. Resztki jedzenia pozostające na uzębieniu stanowią również świetną pożywkę do grzybów i bakterii. W efekcie w jamie ustnej pojawia się próchnica, choroby dziąseł i śluzówki. Jednym z podstawowych objawów tych schorzeń jest nieświeży oddech z ust. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może dotykać zarówno naturalnych zębów, jak i protez np. akrylowych.
Przykry zapach z ust spowodowany nieodpowiednią higieną można stosunkowo łatwo wyeliminować. Zaleca się mycie zębów po każdym posiłku, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, nitkowanie, a w przypadku kamienia nazębnego – usunięcie go w gabinecie dentystycznym. Jeśli brak higieny doprowadził do ubytków i zniszczenia zębów, konieczne będzie rozpoczęcie leczenia stomatologicznego.
Schorzenia laryngologiczne
Przyczyną nieświeżego oddechu z ust mogą być schorzenia laryngologiczne. Zazwyczaj przykry oddech z ust towarzyszy osobom, które często chorują na anginę, alergiczny nieżyt nosa czy zapalenie zatok. Wynika to z tego, że w migdałkach tworzą się nisze, w których zalegają resztki jedzenia. Te rozkładając się, wytwarzają bakterie beztlenowe i związki siarki. Za nieświeży oddech odpowiadać może również cuchnąca wydzielina spływająca z chorych zatok i nosa. Wydzielina ta gromadzi się w niszach migdałkowych i bardzo trudno się jej pozbyć. Przykry zapach z ust nasila się, jeśli dochodzi do zaburzenia funkcjonowania ślinianek. Wynika to z tego, że ślina przestaje wypłukiwać bakterie z jamy ustnej, gardła i migdałków.
Kłopoty żołądkowe i trawienne
Jako częstą przyczynę nieświeżego oddechu lekarze podają kłopoty żołądkowe. Zazwyczaj przykry zapach z ust oznacza, że w organizmie rozwija się choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, nieżyt przewodu pokarmowego, grzybicę przewodu pokarmowego, zespół złego wchłaniania się. Przykry oddech może być też spowodowany zbyt małą ilością enzymów trawiennych, które tworzone są przez trzustkę i wątrobę.
Schorzenia układu oddechowego
Za przykrą woń z ust odpowiadać mogą choroby układu oddechowego, przede wszystkim płuc. Podaje się, że przykry oddech towarzyszy gruźlicy i grzybicy płuc. Trzeba jednak pamiętać, że przykra woń wcale nie musi wynikać z chorób. Ta występuje np. po zjedzeniu potraw o intensywnym zapachu (czosnek, cebula). W takich wypadkach za nieświeży oddech odpowiadają związki siarki i olejki eteryczne zawarte w pożywieniu. Przenikają one wraz z krwią z przewodu pokarmowego do płuc i stają się częścią wydychanego powietrza.
Przyczyny nieświeżego oddechu z ust
Jako inne przyczyny przykrego zapachu z ust wskazuje się również:
- zaburzenia równowagi hormonalnej, np. podczas miesiączki i menopauzy – wydziela się wtedy mniej śliny, co prowadzi do zachwiania flory bakteryjnej w ustach i zwiększonego wydzielania związków siarki
- obciążenie psychiczne – hormon stresu hamuje wydzielanie śliny (stąd dobrze znane uczucie zasychania w ustach)
- diety odchudzające, zwłaszcza niskokaloryczne i głodówki powodują odwodnienie organizmu
- stosowanie leków odwadniających i przeciw nadciśnieniu tętniczemu, bo wysuszają gardło i usta, hamują wydzielanie śliny.
Jak sprawdzić zapach z ust?
Niekiedy nos zawodzi i nie wiemy, czy zapach wydobywających się z naszych ust faktycznie jest nieprzyjemny dla otoczenia. W takim wypadku warto przeprowadzić specjalistyczne badanie. Zapach z ust bada się halimetrem. Jest to urządzenie, które swoim wyglądem przypomina alkomat. Badanie jest niezwykle proste. Należy wdmuchiwać w nie powietrze, a halimetr zmierzy stężenie lotnych związków siarki w wydychanym powietrzu. Alternatywą dla tego badania jest chromatografia gazowa. Pozwala ona na ocenienie składu i stężania poszczególnych związków w wydychanym powietrzu.
Oddech z ust można też sprawdzić samodzielnie. Test przeprowadza się 2-3 godziny po posiłku. Przed nim nie należy być zębów ani używać środków odświeżających np. gum do żucia. Testy na nieświeży oddech to:
- Szeroko otwórz usta i maksymalnie wysuń język. Tylną część języka kilka razy potrzyj palcami, a następnie powąchaj palce.
- Suchą szczoteczką do zębów przez 3 minuty szoruj zęby jak przy każdym myciu. Nie używaj wody ani pasty, nie płucz szczotki. Powąchaj ją, gdy upłynie pół minuty.
- Niewoskowaną i nieperfumowaną nicią dentystyczną wyczyść przestrzenie między zębami. Po pół minucie powąchaj nitkę.