Wypadające włosy, łamliwe paznokcie

0
6148

Wypadające włosy i łamliwe paznokcie to zazwyczaj jeden z pierwszych objawów, że z naszym organizmem dzieje się coś nie tak. Pogorszenia kondycji paznokci i włosów nie można ignorować. Jeśli takie objawy nas opadną, najlepiej dokładnie przeanalizować swoją dietę i styl życia i ustalić co może być ich przyczyną. Wyeliminowanie wypadających włosów i łamliwych paznokci nie tylko pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, ale i wygląd zewnętrzny. Zobacz, jakie mogą być przyczyny łamliwych paznokci oraz wypadaniu włosów oraz poznaj witaminy i minerały, które pozwolą pozbyć się tych problemów.

Wypadanie włosów – przyczyny

Pogorszenie stanu włosów widoczne jest już na pierwszy rzut oka. Włosy w złej kondycji to te, które się  nie błyszczą, są słabe, wyniszczone, suche i mają rozdwojone końcówki. Zniszczone kosmyki nie chcą się ułożyć w żadną fryzurę i albo nadmiernie się puszą, albo są oklapnięte i pozbawione życia. Problemy z włosami objawiają się też ich nadmiernym wypadaniem. Włosy gubimy nie tylko podczas ich czesania, ale znajdujemy na poduszce po nocnym odpoczynku.

Przyczyn osłabienia i łamliwych włosów może być bardzo dużo. Bardzo często problem wynika ze złej pielęgnacji. Częste używanie suszarki, lokówki czy prostownicy sprawia, że włosy stają się suche i nieodporne na łamanie i wypadanie. Taki sam efekt może przynieść stosowanie niewłaściwych kosmetyków. Dlatego też ważne jest, aby zwrócić uwagę czy szampony, odżywki i maski są tymi, które odpowiadają naszym kosmykom i przeznaczone do ich struktury oraz charakteru. Na to, jak wyglądają włosy, wpływają także uwarunkowania genetyczne. Niekiedy nawet przy najlepszej pielęgnacji, czupryna nie będzie wyglądały jak z żurnala. Analizując problem łamliwych włosów, warto także wspomnieć, że objaw ten często jest znakiem, iż w organizmie brakuje witamin i minerałów. Z wypadaniem włosów z tego powodu zazwyczaj spotkamy się jesienią i zimą.

Łamliwe paznokcie – przyczyny

Z łamliwymi paznokciami do czynienia miała choć raz każda z nas. Przyczyn osłabionej kondycji płytki paznokciowej może być bardzo wiele. Zazwyczaj jednak stoi za nią zbyt częste malowanie i obciążenie jej różnymi zabiegami np. hybrydami. Na łamliwość paznokci wpływają również prace domowe i wykorzystywane do nich środki i detergenty chemiczna- stąd też zawsze takie zadania warto wykonywać w rękawiczkach. Rzadziej spotykane przyczyny łamliwości paznokci do uszkodzenia macierzy.

Warto wiedzieć, że wygląd paznokci świadczy o stanie naszego organizmu. Mogą one w łatwy sposób powiedzieć, co jest nie taki. Przykładowo bladość płytki paznokciowej zazwyczaj oznacza anemię, a rowki brak witaminy B.

Suplementacja diety na wypadające włosy i łamliwe paznokcie

Aby pozbyć się problemów z wypadającymi włosami i łamliwymi paznokciami konieczne jest dostarczenie do organizmu całego szeregów witamin i minerałów. W większości występują one w pożywieniu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niekiedy nawet najlepsza dieta nie pomoże. W takich wypadkach swój codzienny jadłospis warto wzbogacić o suplementy diety. Tych na zdrowe włosy i paznokcie znajdziemy w aptekach całe mnóstwo. Przy ich wyborze warto jednak sprawdzić skład i ustalić, czy zawarte w kapsułkach witaminy i minerały faktycznie pomocą pozbyć się problemu i poprawić kondycję włosów i paznokci.

Witaminy na wypadające włosy i łamliwe paznokcie

  • Witaminy z grupy B – witaminy takie jak B1, B2, B5, B6, B9 czy B12 regenerują skórę, przyspieszają gojenie się ran, zapobiegają pojawianiu się oznak starzenia; są one silnymi antyoksydantami; wskazuje się również, że regulują funkcjonowanie włosów i chronią skórę głowy przed stanami zapalnymi i łojotokiem; ponadto kwas pantotenowy, który zawarty jest w witaminach z grupy B, odgrywa ważną rolę podczas podziału komórek włosowych i wspomaga wzrost włosów; buduje ich strukturę, zabezpiecza przed łamaniem się i nawilża; witaminy z grupy B odpowiadają także za dotlenienie komórek włosa;
  • Witamina C – wspomaga ona wchłanianie się żelaza, które sprawia, że włosy i paznokcie pozostają w dobrej kondycji;
  • Witamina A – metabolizuje białka, które odpowiadają za prawidłowe rogowacenie naskórka; dodatkowo stymuluje produkcję kreatyny budującej strukturę włosa;
  • Witamina E – jej zadaniem jest poprawa cyrkulacji krwi, przez co chroni włosy przed wypadaniem;
  • Witamina PP – zapobiega powstawaniu łupieżu oraz przebarwień skórnych.

Pierwiastki i minerały na wypadające włosy i łamliwe paznokcie

  • Żelazo – jego niedobór powoduje, że zarówno włosy, jak i paznokcie są w złej kondycji;
  • Jod – sprawia, że włosy są błyszczące i sprężyste; jednym z jego zadań jest odżywienie mieszków włosowych i regulacja gruczołów łojowych; odpowiednia ilość jodu w organizmie sprawia, że włosy są odpowiednio natłuszczone i nie występuje łojotok;
  • cynk  – reguluje wydzielanie łoju i chroni włosy przed nadmiernym wysuszeniem;
  • skrzyp – pełni istotną rolę w budowaniu twardej płytki paznokciowej;
  • L-cysteina – działa regenerująco, odżywczo i nawilżająco.

Zdrowa dieta to podstawa twardych paznokci i niełamliwych włosów. Niedobór witamin i minerałów w organizmie sprawia, że nawet najlepsza pielęgnacja nie pozwoli zachować ich w dobrej kondycji. Warto o tym pamiętać i w przypadku stwierdzenia łamliwości paznokci i wypadania włosów najpierw przeanalizować swój jadłospis.

[Głosów:22    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here