USG jamy brzusznej – jak przygotować się do zabiegu?

0
512

USG należy do badań obrazowych. Fale ultrasonograficzne emitowane przez głowicę pomagają obrazować narządy wewnętrzne. Badanie jest nieinwazyjne i pomaga wykryć najmniejsze nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu narządów. Jeśli badanie USG jest planowe, to aby jak najbardziej precyzyjne, należy się do niego odpowiednio przygotować.

Przygotowanie do badania USG

Samo badanie USG nie wymaga od pacjenta jakichś szczególnych zabiegów. Należy się na nie zgłosić, będąc na czczo przynajmniej 6-7 godzin. Kilka dni przed USG warto unikać ciężkostrawnych posiłków, zwłaszcza z produktów wzdymających. Zadbaj, aby w tym czasie w diecie nie było kapusty, fasoli, grochu, winogron oraz owoców pestkowych. Około trzy dni przed planowanym USG zacznij zażywać środki odgazowujące, np. Esputicon, Espumisan. Przyjmuj po dwie kapsułki po każdym posiłku. Pamiętaj jednak, by środków tych nie zażywać w dniu badania, ponieważ mogą wpłynąć na czytelność obrazu USG. W dzień planowanego badania USG nie pal wyrobów tytoniowych. Nie żuj także gumy. W dniu badania USG, a dokładniej godzinę przed, wypij około litra wody niegazowanej. Pozwoli to mieć uczucie parcia na pęcherz, przez co wszystkie narządy wewnętrzne będą doskonale widziane. Nałóż wygodną bluzkę, koszulkę, którą podczas badania będziesz mógł w łatwy sposób unieść lub rozpiąć. Jeśli nie jesteś jednak pewny tego, co powinieneś zrobić przed badaniem, zapytaj w miejscu, w którym zabieg USG będziesz miał przeprowadzany. Podobnie jak pacjenci zgłaszający się na badanie USG Piła, którzy mogą zasięgnąć informacji, dzwoniąc pod wskazany numer.

Przebieg badania

Badanie USG jest badaniem, które przebiega w czasie rzeczywistym. Pacjent kładzie się na kozetce. Odsłania brzuch. Radiolog lub lekarz pokrywa fragment ciała żelem do ultrasonografii. W czasie zabiegu przesuwa się głowicę po badanym fragmencie ciała, a obraz emitowany jest równocześnie na ekranie USG. Lekarz ma możliwość dokonania orientacyjnych pomiarów narządów. Badanie trwa maksymalnie 30 minut. Po zabiegu USG pacjent otrzymuje jego opis, który połączony jest często wydrukami obrazów z USG. Nie ma jakichś szczególnych przeciwskazań do badania poza otwartymi ranami, oparzeniami czy infekcjami skórnymi w obszarze do zbadania.

Dlaczego warto robić USG?

Badanie USG jest bezpieczne. Pozwala nawet profilaktycznie wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Dobry radiolog lub lekarz specjalista są w stanie wychwycić nawet najmniejsze zmiany. Dzięki USG możliwa jest obserwacja stanu wątroby, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza itp. Zabieg USG jamy brzusznej zleca się jako pierwszy, gdy istnieje ryzyko istnienia patologii wewnętrznej. USG wykrywa torbiele, zmiany nowotworowe, stany zapalne w otrzewnej, stan narządów po wypadkach i urazach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here