Korzyści płynące z picia kolagenu

0
490

Kolagen kojarzy się wielu osobom z jędrną skórą wolną od zmarszczek, co jest oczywiście zgodne z prawdą, ale pełni on szereg innych ważnych funkcji w organizmie. Znajduje się niemalże wszędzie, wchodzi nawet w skład oka, naczyń krwionośnych. Łatwo się domyślić, że w przypadku niedoboru tego białka pojawi się szereg problemów ze zdrowiem. Wpływa ono na kondycję włosów, skóry i paznokci, więc jego deficyt odbija się niekorzystnie na ich wyglądzie. Kolagen znalazł szerokie zastosowanie zarówno w kosmetologii, jak i medycynie. Wykorzystuje się go nawet do ostrzykiwań, aby poprawić kondycję skóry czy stawów.

Niezwykle cenny kolagen

Niedobory kolagenu można szybko zaobserwować po tym, że skóra zaczyna tracić swoją jędrność, staje się wiotka, poszarzała, pomarszczona, szorstka i przesuszona. Włókna kolagenowe są jednymi z kluczowych budulców skóry, stawów, kości. Znajduje się w chrząstkach, oczach, naczyniach krwionośnych itd. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki kolagenu sprawia, że narządy zostaną dobrze nawilżone, będą mniej podatne na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Kolagen przyspiesza gojenie się ran, pobudza procesy regeneracyjne. Można również liczyć na zredukowanie cellulitu, zmarszczek, rozstępów, blizn. Włókna kolagenowe przeciwdziałają problemom ze stawami, wzrokiem, zębami, włosami i paznokciami. Najlepiej przyswajalną formą kolagenu jest hydrolizat, który przyczynia się do zwiększenia produkcji tego białka w organizmie. Rodzajów kolagenu jest wiele, ale największą skuteczność przypisuje się białku pozyskanemu z ryb. Na efektywność działania spożytego kolagenu ogromny wpływ mają substancje dodatkowe, szczególnie witamina C, dlatego warto sięgać po suplementy wieloskładnikowe.

Czy sięganie po suplementy diety z kolagenem ma sens?

Mogłoby się wydawać, że nie ma większego sensu sięgać po kolagen do picia, skoro organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć sobie ten aminokwas. W przypadku młodych i zdrowych osób suplementacja tego białka nie ma większego sensu, ale z czasem wręcz konieczne staje się dostarczanie go z zewnątrz. Wynika to z tego, że zdolności organizmu do syntetyzowania kolagenu słabną, więc z czasem może dojść do jego niedoboru, a to już wiąże się z szeregiem problemów. Można tego uniknąć, jeśli będzie się spożywać większe ilości pokarmów zawierających naturalny kolagen. Dla wielu osób wygodniejsze jest suplementowanie się gotowymi preparatami typu kolagen do picia lub w tabletkach.

Zdecydowanie lepiej przyswajalny jest w formie płynnej. Kolagen do picia zawiera szereg innych substancji, które zwiększają jego wchłanialność i dostarczają organizmowi szeregu innych cennych składników. Oczywiście trzeba zachować ostrożność i starannie wybierać suplementy z kolagenem, aby uchronić się przed wystąpieniem reakcji alergicznej. Niektóre osoby są wrażliwe na składniki zawarte w gotowych preparatach. Mogą pojawić się działania niepożądane w postaci osłabienia organizmu, bólu mięśni lub stawów, trudności z wypróżnieniem. Ogromne znaczenie ma jakość spożywanego kolagenu i przyjmowanie go zgodnie z zaleceniami producenta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here