Soczewki kontaktowe to drugi pod względem popularności sposób korekcji wzroku. Wyprzedzają je oczywiście okulary, chociaż coraz więcej osób przekonuje się właśnie do soczewek. I nie bez powodu – mają przecież wiele zalet i świetnie sprawdzają się w codziennym życiu. Jakie mamy rodzaje soczewek kontaktowych i które będą dla was najbardziej odpowiednie? Odpowiadamy w tym artykule.
Soczewki kontaktowe jednodniowe
Oczywiście zanim zaczniemy rozważać, jaki rodzaj soczewek wybrać, musimy przypomnieć, że pierwszym krokiem do ich zakupu jest wizyta u specjalisty. Może to być lekarz okulista lub optometrysta – każdy z nich dysponuje wiedzą, pozwalającą zidentyfikować wadę wzroku i zasugerować odpowiednie pomoce optyczne. Soczewki kontaktowe z powodzeniem mogą być stosowane do korekcji wszystkich najpopularniejszych wad wzroku, czyli krótkowzroczności i dalekowzroczności (soczewki sferyczne), astygmatyzmu (soczewki toryczne) i starczowzroczności (soczewki progresywne).
Po rozpoznaniu, jaki rodzaj soczewek będzie właściwy przy waszej wadzie wzroku, można przejść do ich wyboru w zależności od trybu noszenia. Tak zwane soczewki jednodniowe przeznaczone są do noszenia wyłącznie przez jeden dzień. Zakładane są rano, a wieczorem zdejmuje się je i po prostu wyrzuca. Oznacza to, że nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, czyszczenia czy przechowywania. Wręcz przeciwnie – jeśli soczewki jednodniowe zostaną zdjęte w ciągu dnia, np. po basenie, to nie powinno się ich już ponownie zakładać. Jednodniowe oznacza też jednorazowe. Takie rozwiązanie polecane jest osobom nie lubiącym rutyny pielęgnacji, ale także posiadającym wrażliwe oczy. Materiał hydrożelowy, stosowany w soczewkach jednodniowych, jest bowiem wyjątkowo miękki i przyjazny dla oka. Co do zakupu konkretnych producentów czy modeli można posiłkować się stroną z rankingiem soczewek kontaktowych – http://rankingsoczewek.com/.
Soczewki dwutygodniowe i miesięczne
Soczewki kontaktowe mogą być noszone również dłużej. Dotyczy to modeli opisanych jako dwutygodniowe (można je nosić do 14 dni) i miesięczne (te z kolei nosimy do 30 dni). Teoretycznie na rynku dostępne są także modele półroczne i roczne, ale odchodzi się od nich i nie są polecane przez optometrystów.
Większa trwałość soczewek oznacza też konieczność zastosowania innych materiałów, są więc odrobinę twardsze, nadal jednak są praktycznie nieodczuwalne na oku i komfortowe w noszeniu. Przewagą soczewek miesięcznych jest bez wątpienia ich cena – niższa niż w modelach jednodniowych. Jednakże z drugiej strony wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Gdy zostaną zdjęte wieczorem, muszą być przemyte dedykowanym płynem do soczewek i umieszczone w specjalnym pojemniku do przechowywania. Mycie pozwala usunąć z soczewek zanieczyszczenia i osady białkowe, dzięki czemu są higieniczne i gotowe do kolejnego założenia. Wśród soczewek o przedłużonym trybie noszenia, których najlepsze modele prezentuje ranking soczewek miesięcznych, znajdziemy też takie, które przeznaczone są do noszenia w trybie całodobowym. Co to oznacza? Otóż nie trzeba ich zdejmować nawet do snu i można je nosić nawet do 30 dni (dla soczewek miesięcznych) bez przerwy. Jest to rozwiązanie cenione przez osoby pracujące na nocną zmianę, aktywne do późnych godzin czy też takie, które muszą wstawać w nocy – np. rodziców małych dzieci. Dodajmy jednak, że tak długi czas noszenia, czyli niezdejmowanie soczewek przez 30 dni, nie jest korzystny dla narządu wzroku i raczej należy go unikać. Dużo bezpieczniejsze i bardziej higieniczne jest zdejmowanie soczewek co kilka dni, między innymi w celu ich oczyszczenia.