Trening mózgu – na czym polega?

0
569

Mózg dorosłego człowieka potrafi nadal tworzyć nowe komórki, ale trzeba poddawać go ciągłemu treningowi i stosować odpowiednią dietę. Jak powinien wyglądać trening mózgu? Co jeść, by wspierać mózg?

Co to jest trening mózgu?

Mózg często jest utożsamiany tylko i wyłącznie z pamięcią. W rzeczywistości jednak mózg realizuje także wiele innych zadań, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Od sprawności tego organu zależą wszystkie czynności, na które nawet nie zwracamy szczególnej uwagi, bo są dla nas czymś oczywistym. Do tych czynności należą chociażby pisanie, czytanie czy koordynacja ruchowa. Prawidłowe funkcjonowanie szarych komórek umożliwia nam rozwiązywanie problemów, granie na instrumentach, planowanie i realizowanie setek, a może tysięcy innych umiejętności.

Sam trening mózgu to podejmowanie działań, które zmuszają mózg do różnorodnej aktywności. Jeśli stawiamy przed nim nowe zadania, to wówczas dochodzi do powstawania nowych komórek nerwowych oraz rozwija się sieć ważnych połączeń pomiędzy komórkami. Ta sieć już istnieje w mózgu, ale intensywnie się zagęszcza na skutek kolejnych zadań, które sobie stawiamy.

Ćwiczenia na pamięć i sprawność mózgu

Wszelkie nowe aktywności stymulują mózg do rozwoju. Doskonałe efekty przynosi forsowanie go do opanowania nowych umiejętności. Warto znaleźć sobie nowe hobby, takie, które wcześniej przewijało się w marzeniach, ale nigdy nie było na nie czasu. Świetne efekty przyniesie nauka gry na instrumencie, majsterkowanie czy chociażby robienie na drutach. To wszystko zmusi mózg do dużego wysiłku i będzie dobrym treningiem.

Spektakularne efekty przynosi nauka języków obcych. Poznawanie nowego języka, nowych słówek i zwrotów, to wprost idealne ćwiczenia na pamięć. Podczas takiej nauki już w ciągu kilku tygodni przebudowuje się struktura mózgu, bo powstają w nim nowe połączenia pomiędzy komórkami. Poprawia się zdolność koncentracji i efektywność pracy. Dobre efekty można też osiągnąć, zaczynając uprawiać nowy sport lub uczęszczając na lekcje tańca.

Trening mózgu to także rozwiązywanie zagadek, łamigłówek i dobrze znanych krzyżówek. Przed mózgiem warto stawiać inne, trudne zadania. Jeśli ktoś jest praworęczny, to powinien uczyć się wykonywania różnych czynności lewą ręką. Niezwykle korzystne dla mózgu jest też utrzymywanie kontaktów towarzyskich i poznawanie nowych osób. Dzięki kontaktom z innymi ludźmi można też pozbyć się nadmiernego stresu i ewentualnych złych emocji.

Właściwa dieta wspomagająca mózg

Aby mózg funkcjonował prawidłowo i zachował dobrą kondycję, trzeba mu dostarczać wartościowych składników zawartych w dobrze ułożonej diecie. Potrzebne są witaminy z grupy B i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których najwięcej znajduje się w rybach i olejach. W diecie nie może też zabraknąć lecytyny, która występuje w siemieniu lnianym, orzeszkach ziemnych i soi. Mózg musi też być odpowiednio dotleniony, a to poprawia potas, który znajduje się w winogronach, bananach czy pomidorach. Należy też dobrze nawadniać organizm. Warto też sięgać po elektrolity.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here