Toksoplazmoza – jak odczytywać wyniki badań na toksoplazmozę?

0
1670

Badania na toksoplazmozę wykonuje się głównie u kobiet w ciąży lub pań, które w najbliższym czasie planują macierzyństwo. Wynika to z faktu, że toksoplazmoza w ciąży jest niezwykle niebezpieczna dla płodu i może prowadzić do poronienia. Interpretacja wyników badań na toksoplazmozę nie należy do najtrudniejszych, ale zawsze lepiej zgłosić się do lekarza, niż robić to na własną rękę. Wyniki toksoplazmozy pozwalają stwierdzić, czy w organizmie kobiety znajdują się przeciwciała. Zobacz, na czym polega badanie oraz jak odczytać jego wyniki.

Toksoplazmoza to choroba pasożytnicza, która wywoływane jest przez pierwotniaki Toxoplasma gondii. Zarażenie się toksoplazmozą w ciąży (pierwszy raz) jest niezwykle niebezpieczne i przynosi negatywne skutki dla rozwijającego się w łonie dziecka. Stąd też badania toksoplazmozy są jednym z obowiązkowych w czasie ciąży. Lekarze zalecają je też kobietom, które dopiero zaczynają się starać o dziecko. Badania na toksoplazmozę można wykonać na własną rękę. Nie są one drogie. Ich koszt to ok. kilkudziesięciu złotych.

Toksoplazmoza – przyczyny i objawy?

Toksoplazmozą można zarazić się bezpośrednio od chorego kota. Do przeniesienia się pasożytów dochodzi w kontakcie z odchodami i śliną zwierzęcia. Pierwotniak może przedostać  się też do organizmu drogą pokarmową. Zanieczyszczone toksoplazmozą pokarmy to np. owoce, warzywa czy surowe mięso. Jako drogę zakażenia podaje się też zakażenie poprzez uszkodzoną skórę.

Toksoplazmoza jest chorobą, która bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo. Nie mniej jednak niekiedy daje ona objawy już na początku. Te nasilają się wraz z rozwojem toksoplazmozy. Jako objawy toksoplazmozy wymienia się: osłabienie organizmu, bóle stawowo-mięśniowe, powiększenie i zapalenie węzłów chłonnych, symptomy grypopodobne, bóle i zawroty głowy, objawy neurologiczne, podwyższoną temperaturę ciała, nadmierne pocenie się, wysypka, rumień, żółtaczka. Przy zaawansowanej postaci toksoplazmoza powoduje powiększenie wątroby i śledziony, zapalenie mięśnia sercowego oraz plus i bóle brzucha.

Jak pokazują analizy medyczne, ok. 60% ludzi na toksoplazmozę już zachorowała. Zakażenie tą chorobą oznacza, że drugi raz nie można się zakazić. Wyniki badań świadczą tym, że po przebytym zakażeniu nabiera się odporności. Ponownie zakażenie toksoplazmozą w ciąży nie jest więc szkodliwe dla dziecka i nie wymaga leczenia ani wzmożonych kontroli.  Niebezpieczna jest jednak toksoplazmoza wrodzona oraz pierwotna infekcja.

Toksoplazmoza w ciąży: skutki

Toksoplazmoza w ciąży przede wszystkim negatywnie wpływa na rozwój płodu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do poronienia. Toksoplazmoza w ciąży wywołuje także u płodu poważne wady i choroby, do których zalicza się małogłowie i wodogłowie, zapalenie siatkówki oka i naczyniówki oka, zwapnienie śródmózgowe, upośledzenie umysłowe, uszkodzenie wątroby.

Badania na toksoplazmozę – na czym polegają?

Badania na toksoplazmozę są testami krwi, które wykrywają obecność w niej przeciwciał. Dowodem przebytej infekcji jest wykrycie w surowicy krwi przeciwciał klasy IgG. Pojawiają się one 2-4 tygodnie po przebytym zakażeniu i utrzymują przez wiele lat, zwykle do końca życia.  W przypadku, gdy we krwi nie wykryje się obecności przeciwciała (tj. ich stężenie jest ujemne) należy przestrzegać zasad, które pozwolą unikać zarażenia się toksoplazmozą.

Badania na toksoplazmozę – jak czytać wyniki?

IgG (–); IgM (–) – nie było infekcji, w ciąży badania kontrolne co 3 miesiące

IgG (+); IgM (–) –  przebyte w przeszłości zakażenie (wyjątek – bardzo wysokie stężenie IgG, należy sprawdzić awidność przeciwciał)

IgG (–); IgM (+) – świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza, prawdopodobnie leczenie

IgG (+); IgM (+) – niedawne zakażenie, można sprawdzić awidność (jeśli jest niska, prawdopodobnie trzeba rozpocząć leczenie ciężarnej)

Aktywność przeciwciał IgG pozwala ustalić, czy infekcja jest świeża czy też przebyło się ją dużo wcześniej. Badanie awidności pozwala na podjęcie decyzji w zakresie najskuteczniejszej metody leczenia toksoplazmozy.

Toksoplazmoza – leczenie

Celem leczenia toksoplazmozy w ciąży jest zapobieganie temu, aby pierwotniak przedostał się do łożyska. U kobiet ciężarnych zazwyczaj stosuje się środki farmakologiczne o działaniu przeciwpasożytniczym. Lekarze zazwyczaj sięgają po spiramycynę, którą należy przyjmować przez cały okres trwania ciąży.  Zalecane jest też sprawdzenie, czy nie doszło do infekcji płodu. W tym celu wykonuje się badanie genetyczne, histopatologiczne oraz obrazowe. Po urodzeniu dziecku przez rok powinno się regularnie sprawdzać poziom przeciwciał IgG oraz IgM, a także przeprowadzić badania USG wątroby, badanie słuchu oraz wzroku.

Jak uniknąć toksoplazmozy?

Kobiety, które nie są odporne na toksoplazmozę, w czasie ciąży powinny przestrzegać podstawowych zasad higieny. Pozwoli to uniknąć zarażenia. Do takich zalicza się:

  • jedzenie tylko gotowanego mięsa;
  • dokładne mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem;
  • dbanie o higienę m.in. częste mycie rąk, czyszczenie przedmiotów mających kontakt z surowym mięsem;
  • unikanie kocich odchodów i śliny oraz w miarę możliwości ograniczenie kontaktu ze zwierzęciem;
  • unikanie świeżego mleka prosto od krowy.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here