Świąd

0
2730

Świąd skóry to jedna z najmniej przyjemnych dolegliwości. Lekarze uważają ją za bardziej dokuczliwą niż ból. Świąd może być wywołany przez wiele czynników. Nie zawsze, a właściwe coraz częściej nie oznacza on braku higieny. Dolegliwość ta swoje przyczyny może mieć w zapalaniu skóry, wątroby czy niedoczynności tarczycy. Świąd towarzyszy też i innym chorobom. Bez względu jednak na to, dlaczego występuje, należy go leczyć. Powikłania świądu mogą bowiem mieć znaczący wpływ na jakość życia. Długotrwałe swędzenie, a co za tym idzie, drapanie może prowadzić do uszkodzeń skóry, zakażeń oraz występowania mało estetycznych blizn. Zobacz, czym objawia się świąd i jak mu zapobiegać.

Jak przebiega świąd skóry?

Świąd jest dolegliwością, która występuję w postaci swędzenia skóry. Swędzenie to może występować na całym ciele lub tylko punktowo np. na kończynach dolnych lub tułowiu. Oprócz niego mogą występować objawy towarzyszące, nie są one jednak regułą. Za objawy towarzyszące świądu uznaje się zaczerwienienie, zamiany w postaci pęcherzy i plam, suchą oraz popękaną skórę, skórzastą lub łuszczącą się teksturę skórną.

Świąd wraz z objawami towarzyszącymi może występować przez dłuższy czas lub być tylko chwilową dolegliwością, zawsze jednak wywołuje uporczywe drapanie się. Jego efektem jest pogorszenie sytuacji oraz dalsze jeszcze bardziej intensywniejsze swędzenie skóry. W niektórych przepadkach drapanie może uszkodzić naskórek oraz doprowadzić do rozwoju infekcji.

Przyczyny świądu: grzybica

Jedną z podstawowych przyczyn świądu jest grzybica. Występuje ona na jednej części ciała i ataku np. stopy, narządy płciowe czy paznokcie. Objawami grzybicy są czerwone, łuszczące się i pokryte drobnymi łuskami swędzące plamy. Grzybicą można zarazić się, dotykając lub korzystają z przyrządów toaletowych zarażonej osoby. Warto wiedzieć, że do zarażenia grzybicą może dojść, np. w wyniku głaska kota – taką genezę ma ta dolegliwości np. u dzieci.

Przyczyny świądu: zapalenie skóry

Świąd przy zapaleniu skóry to czerwona lub wyraźnie różowa wysypka w postaci swędzących plam. Zdarza się, że zmieniaj się one w swędzące i rozlegle pęcherze. Zapalenie skóry może być objawem wyprysku lub uczulenia po kontakcie z trującą rośliną. Jako domowe sposób na zapalenie skóry podaje się picie wapna lub dostępnych bez recepty środków przeciwuczuleniowych. Skórę należy również przemywać letnią wodą z dodatkiem delikatnego mydła, a następnie smarować maścią z hydrokortyzolem. Przy zapaleniu skory nie należy używać dezodorantów i perfum oraz nosić ubrań z syntetycznych materiałów. W przypadku, gdy domowe sposoby zawiodą, konieczna jest wizyta u lekarza.

Przyczyny świądu: świerzb

Świąd może być objawem świerzbu. Pojawiająca się wtedy wysypka jest chropowata i czerwona, zlokalizowana między palcami, na nadgarstkach, łokciach, piersiach, pośladkach i pasie. Swędzenie nasila się głównie w nocy. Należy pamiętać, że świerzb jest chorobą zakaźną. Pierwsze objawy pojawiają się 2 tygodnie po zakażeniu. Wywołuje je pasożyt, który pod powierzchniową warstwą skóry drąży korytarze, a następnie składa w nich jaja. Leczenie świądu obywa się środkami przeciwhistaminowymi. Z racji tego, że jest to choroba zakaźną, zalecane jest również wypranie w gorącej wodzie odzieży, ręczników i pościeli, aby zabić pasożyta. Kuracji przeciw świerzbowi powinno poddać się wszystkich domowników oraz osób blisko kontaktujące się z chorym.

Przyczyny świądu: zakażenie entrowirusami

Przy zakażeniu enterowirusami skóra swędzi tam, gdzie wyskoczy czerwona wysypka plamisto-grudkowa. Występuje ona zwykle między palcami w kończynach górnych i dolnych oraz na pośladkach. Enterowirus atakuje głównie latem, przenosi się drogą pokarmową i kropelkową. Na zakażenie nim narażone są przede wszystkim dzieci. Leczenie trwa ok. tydzień.

Przyczyny świądu: niedoczynność tarczycy

Świąd może mieć ten podłoże w poważnych chorobach takich jak niedoczynność tarczycy. Schorzeniu temu towarzyszy nadmierna suchość skóry, która powoduje jej swędzenia oraz intensywnie złuszczenie się naskórka z całego ciała. W tym wypadku leczenie jest przyczynowe i koniecznie musi być prowadzone przez lekarza.

Przyczyny świądu: zapalenie wątroby

Świąd skóry jest jednym z objawów zaawansowanego zapalenia wątroby. Najczęściej swędzenie występuję w obszarze łydek i przedramion. Dolegliwość jest niezwykle intensywna i może powodować nawet rozdrapywanie skóry do krwi.

Przyczyny świądu: liszajec zakaźny

Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą zakaźną, której towarzyszy silny świąd. Pojawia się zazwyczaj latem u dzieci. Wywoływany jest przez paciorkowca lub gronkowca. Oprócz swędzenia towarzyszy mu również tworzenie się nieestetycznych strupów. Nie należy jednak zbytnio panikować – chcąc w czasie choroby skóra nie wygląda ładnie, to zakażenie stosunkowo łatwo się leczy. Strupki należy przemywać wodą z mydłem oraz smarować maścią z niewielką dawką antybiotyku.  Przy leczeniu należy również zastosować wzmożone zasady higieny oraz codziennie zmieniać pościel i piżamę.

Przyczyny świądu: niewydolność nerek

Świąd jest jednym z objawów niewydolności nerek. Towarzyszy on obrzękom, częstomoczowi, zwiększonemu pragnieniu oraz zabrudzeniom ciśnienia. W przypadku takiego podłożenia leczenie wymaga obecności lekarza.

Przyczyny świądu: cukrzyca

Problemy ze skórą w tym świąd to jedne z pierwszych objawów cukrzycy. Swędzeniu towarzyszy suchość, łuszczenie się i podatność na zranienia oraz infekcje grzybiczne.

Przyczyny świądu: nerwica

Przyczyną świądu może być też nerwica. Nadmierne drapanie występu w przypadku sytuacji o dużym napięciu emocjonalnym. Leczenie w tym przypadku obejmuje zarówno konsultacje z dermatologiem, jak i psychiatrą.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here