Rzucenie palenia – jak skutecznie rzucić palenie papierosów bez nadmiernych skutków ubocznych?

0
1839

Palenie papierosów to nałóg, z którym zmaga się wiele osób. Wiele z nich decyduje się na rzucenie palenia. O tym, że warto przekonują lekarze i specjaliści. Palenie papierosów negatywnie wpływa bowiem na zdrowie i może powodować wiele poważnych chorób łącznie z nowotworami. Rzucenie palenia nie jest jednak łatwe. Wiele osób poddaje się już po kilku dniach i wraca do nałogu.  Zobacz, jak skutecznie rzucić palenie i uniknąć skutków uczonych.

Dane podają, że co roku na choroby wywołane paleniem papierosów umiera 3,5 mln ludzi. To więcej niż na AIDS. Zagrożeń związanych z paleniem papierosów jest wiele bardzo dużo i większość wymienia się jednym tchem. Przed paleniem ostrzegają lekarze, specjaliści oraz sami producenci tytoniu umieszczając na kartonach ostrzegające informacje. Mimo wszystko po papierosy nadal sięgają miliony osób. Te, które decydują się rzuć nałóg, nie mają łatwo. Próby rzucenia papierosów nie zawsze są udane. Aby osiągnąć sukces, potrzeba silnej woli oraz konsekwencji.

Rzucanie palenia – co należy o tym wiedzieć?

Podstawą do rzucenia palenia jest uświadomienie sobie, jakie szkody wyrządza ten nałóg, a także podjęcie nieodwołalnej decyzji o wyeliminowaniu papierosów ze swojego życia. Specjaliści radzą, aby powody rzucenia papierosów wypisać na kartce i dokładnie zastanowić się, czy są one dla nas przekonujące. Jeśli nie, proces rzucania należy odłożyć na czas, kiedy nabiera się pewności, że jest się gotowym na wyrzeczenia. Kolejnym krokiem jest umowa związana z sobą samym, która określa warunki pozbycia się nałogu np. termin rzucenia palenia.

Jak się przygotować do rzucenia palenia?

Aby osiągnąć sukces przy rzuceniu palenia, należy się również dobrze przygotować do tego procesu. Pierwszym krokiem jest wyznaczenie terminu rzucania. Dobrze jest dobrać czas, w którym nie jest się narażonym na nadmierny stres, bo ten sprzyja sięgnięciu po papierosa. Wskazuje się, że palenia najlepiej jest rzucać w czasie urlopu. Warto też zadbać, aby w czasie walki z nałogiem nie otaczali nas ludzie palący, a ci którzy utwierdzają nas w postanowieniu i podtrzymują na duchu. Aby uniknąć głodu nikotynowego, warto dużo pić i ruszać się nią świeżym powietrzu. Warto również poradzić się lekarza jak złagodzić głód nikotynowy. Zalecane jest też wysypianie się, zgromadzenie rzeczy, które mogą zastąpić papierosa.

Jak nie utyć po rzuceniu palenia?

Wiele osób boi się,  że po rzuceniu palenia wystąpią u nich skutki uboczne. Jednym z tych najczęstszych jest nadmierne przybieranie na wadze. Wskazuje się, że palenie przyspiesza przemianę materii, przez co po odstawieniu papierosów zyskuje się kilka dodatkowych kilogramów. Aby więc uniknąć tego skutku ubocznego rzucania palenia, należy kontrolować swoją dietę. Zalecane jest jedzenie tyle, ile przed rzucaniem palenia, a w kryzysowych sytuacjach, zamiast po słodycze sięgać po zdrowe przekąski takie jak suszone owoce, pestki dyni, surową marchew. Dobrze jest też dużo pić wody oraz soków. W przypadku występowania dużego ssania w żołądku, można żuć gumę lub coś niejadalnego – źdźbło trawy czy wykałaczki. Dobrze jest też suplementować dietę witaminami A, C i E oraz magnezem, cynkiem i selenem.

Huśtawka nastrojów po rzuceniu palenia

Nikotyna jest substancją silnie uzależniającą. Po jej odstawianiu pojawiają się objawy głodu nikotynowego, takie jak zwiększony stres, nerwowość, frustracja czy drażliwość. Podaje się, że gorsze samopoczucie może doskwierać przez ok. 8-12 tygodniu. Aby je złagodzić, warto zwiększyć aktywność fizyczną, wysypiać się oraz stosować techniki relaksacyjne takie jak ćwiczenia oddechowe czy jogę.

Ból gardła po rzuceniu palenia

Zespół odstawienny objawiać może się również bólem gardła oraz kaszlem. Wynika to z tego, że kiedy przestaje się palić, śluzówka w oskrzelach zaczyna się regenerować, oczyszczając się ze śluzu i innych toksycznych substancji. Jeśli kaszel spowodowany jest właśnie tym, to nie ma co z nim walczyć. Należy pozwolić się organizmowi oczyścić. Kiedy kaszel po rzucaniu palenia jest bardzo dotkliwy, warto sięgnąć po syrop rozpuszczający wydzielinę. Na ból gardła po rzuceniu palenia pomaga natomiast picie dużych ilości wody i nawilżanie gardła. Te symptomy zespołu odstawiennego powinny ustąpić do 9 miesięcy.

Problemy z koncentracją po rzuceniu palenia

Jednym z często występujących objawów po rzuceniu palenia są problemy z koncentracją. Mogą one utrzymywać się przez kilkanaście dni. Utrudniają one życie zawodowe oraz inną aktywność intelektualną. Problemy z koncentracją po rzuceniu palenia są wynikiem niedostarczania do organizmu odpowiedniej dawki nikotyny. Ta jest środkiem pobudzającym, który w okresie palenia papierosów stymulował mózg do aktywności.  Po odstawieniu nikotyny mózg musi się zregenerować i powrócić do swoich naturalnych funkcji bez sztucznej stymulacji. Biologiczne przyczyny takiego stanu rzeczy, można zmniejszyć stosując środki farmakologiczne przepisane przez lekarza.

Bezsenność przy rzucaniu palenia

Bezsenność jest dość częstym skutkiem ubocznym rzucania palenia. Bezsenność była niebezpieczna, bowiem długotrwała może prowadzić do uczucia permanentnego przemęczenia, a także spadku nastroju. Aby zmniejszyć tą dolegliwość, można stosować tabletki nasenne bez recepty lub te przepisane przez lekarza.

Zawroty głowy po rzucenia palenia

U wieloletnich palaczy przy syndromie odstawiennym występują zawroty głowy. Objaw ten ma czysto biologiczne podłoże i wynika z tego, że organizm powraca do zdrowego funkcjonowania. Wraz ze spadkiem ilość tlenku węgla we krwi, zwiększa się ilość tlenu docierającego do mózgu, co może powodować zawroty i bóle głowy. Objaw ten ustępuje po kilku dniach, kiedy to mózg przypomina siebie, jak funkcjonował zanim zaczął być zaczadzony. Zawrotów głowy po rzuceniu palenia nie da się uniknąć. W czasie, którym występują, warto prowadzić oszczędny tryb życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here