Katar, czyli nieżyt nosa dotyka nas bardzo często. Jest on jednym z objawów przeziębienie. Większość osób katar traktuje jako błahą dolegliwość i lekceważy go. Bardzo często nie podejmujemy się leczenia kataru, czekając oraz sam przejdzie. Tymczasem lekarze mówi, że katar należy leczyć. W innym przypadku infekcja się rozszerzy i może objąć zatoki, uszy i oskrzela. Niebezpieczny jest szczególnie gęsty, żółty katar, a także zielna i żółtozielona wydzielana, której towarzyszy ból zatok. Takie objawy świadczą o katarze zatokowym. Wymaga on leczenia antybiotykiem. Zobacz, jak dokładnie leczyć katar zatokowy.
Katar, choć jest blachą dolegliwością, ale potrafi znacznie utrudnić życie. Zazwyczaj towarzyszy mu drapanie w gardle, pieczenie w nosie, ból głowy, a nawet podwyższona temperatura ciała. Pierwszy katar, jaki występuje to najczęściej wodnista wydzielina. Większość osób czeka, aż katar minie sam i nie podejmuje się jego leczenia. I faktycznie katar w wielu przypadkach mija samoistnie, kiedy organizm pokona infekcje. Nie zawsze jednak z katarem jest tak łatwo.
Skąd się bierze katar?
Katar to stan zapalny błony śluzowej nosa. Najczęściej wywołują go wirusy, ale mogą go powodować baterię lub reakcje alergiczne. Do zakażenia drobnoustrojami dochodzi drogą powietrzno-kropelkowa. Katarem możemy się zarazić, przebywając w tym samym pomieszczeniu z osobą chorą. Objawy zakażenia pojawiają się bardzo szybko, do 48 godzin od kontaktu z zarazkami.
Katar zatokowy, czyli ten gęsty i żółty wywoływany jest przez baterie i związany jest z zapaleniem zatok. Do choroby może doprowadzić ostry nieżyt nosa, który powoduje zatkanie ujścia zatok. Prowadzi to namnażania się bakterii. W przypadku występowania kataru zatokowego leczenie objawowe nie przynosi sukcesu. W większości przypadków konieczne jest rozpoczęcie kuracji antybiotykiem.
Objawy kataru zatokowego
Katar zatokowy od zwykłego nieżytu nosa różni się przede wszystkim wydzieliną. Zwykły nieżyt nosa charakteryzuje się wodnistą wydzieliną, która z biegiem czasu (pod wpływem leukocytów) gęstnieje. W przypadku kataru zatokowego wydzielina jest gęsta i może przybierać kolor od żółtego przez zielony, aż po brązowy. Katar zatokowy zazwyczaj trwa też o wiele dłużej niż ten zwykły. Z katarem zatokowym zazwyczaj mamy do czynienia, jeśli trwa powyżej 10 dni. Oprócz charakterystycznej wydzieliny katarowi zatokowym towarzyszą też bóle głowy odczuwalne w okolicach czoła lub u nasady nosa, który nasila się przy pochylaniu oraz przebudzeniu. Często też występuje ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, co może wywoływać mdłości i wymioty. Katar zatokowy może również wywoływać osłabienie zmysłu węchu i smaku. Inne charakterystyczne objawy kataru zatokowego to poczucie rozbicia, stan podgorączkowy lub gorączka, osłabienie.
Katar zatokowy – czy leczyć?
Katar zatokowy zazwyczaj towarzyszy zapaleniu zatok. To schorzenie jest jednym z tych, którego nie należy lekceważyć. Nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań. Wśród powikłań kataru zatokowego wymienia się trwałe zaburzenia węchu, zapalenia oczodołu, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.
Jak leczyć katar zatokowy?
Pierwszym krokiem leczenia kataru zatokowego jest oczyszczenie nosa z zalegającej wydzieliny. W tym celu zalecane jest stosowanie płukanek zatok, tabletek oraz preparatów w sprayu, których celem jest ograniczenie produkcji i rozrzedzenie wydzieliny. W przypadku, gdy katar zatokowy został wywołany przez baterie, koniecznie jest zażywanie antybiotyków.
Domowe sposoby na katar zatokowy
Leczenie konwencjonalne kataru zatokowego można wspomóc domowymi sposobami. Jako te wskazuje się przede wszystkim inhalacje. Umożliwiają one oczyszczenie i właściwe nawilżanie zatok, co pozwala na pozbycie się zalegającej w nich wydzieliny. Inhalacje na katar zatokowy przygotowuje się z użyciem specjalnego inhalatora, który można kupić w aptece albo też wykonać je samodzielnie w domu. Domowe inhalacje na katar zatokowy wykonuje się z gorącej wody z olejkami eterycznymi, solami fizjologicznymi lub gruboziarnistej soli. Ten domowy sposób na gęsty, żółty katar można stosować zarówno u dzieci, jak i dorosłych i osób starszych.
W czasie leczenia żółtego kataru warto również zadbać o śluzówkę nosa. Nie należy jej przesuszać i zbytnio obciążać. Szkodliwe dla niej może być np. częste wydmuchiwanie nosa. Aby zadbać o śluzówkę przy katarze zatokowym, można korzystać z preparatów z solą morską. Łagodzą one podrażnienia oraz nawilżają.
Kolejny domowy sposób na katar zatokowy to kompresy z soli jodowo-bromowej. Aby wykonać taki kompres, należy podgrzać kilka kryształków soli na patelni i umieścić na gazie, a następnie położyć na czole. To działanie znacznie przyspiesza proces oczyszczania zatok i przynosi ulgę w bólu. Można również stosować maść rozgrzewającą nakładane w okolice skroni oraz nasady nosa. Ich celem jest udrożnienie dróg oddechowych. W leczeniu kataru zatokowego nie można również zapominać o preparatach ziołowych. Trzeba jednak uważać, aby nie wywołały one alergii i nie doprowadziły do jeszcze większej ilości wydzieliny.