Anemia – jakie są objawy i przyczyny niedokrwistości?

0
1528

Anemia jest chorobą, z którą zmaga się wiele osób. Schorzenie związane jest z zaburzeniami związanymi z czerwonymi krwinkami oraz ilością hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi. Objawy anemii, choć dość charakterystyczne bardzo często są mylone ze zmęczeniem lub przepracowaniem. Tymczasem anemia jest chorobą groźną dla serca i mózgu. Zauważając więc u siebie objawy anemii, warto wykonać proste badania krwi, aby potwierdzić diagnozę. Zobacz, jakie są objawy i przyczyny niedokrwistości.

Anemia jest chorobą, która polega na zmniejszeniu liczby czerwonych krwinek oraz/i hemoglobiny we krwi. Objawy anemii zazwyczaj są dość wyraźne, jednak łatwo je zbagatelizować. Trzeba jednak pamiętać, że anemii nie można lekceważyć. Jest to groźna choroba, która wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów i komórek. Z racji tego, że hemoglobina odpowiada za transportowanie tlenu, jego niedobór może prowadzić do znacznego upośledzenia funkcji organizmu. Jej niedostatek negatywnie wpływa przede wszystkim na serce oraz mózg.

Rodzaje i przyczyny

Anemia może mieć kilka rodzajów oraz wiele przyczyn. Wyróżnia się:

  • Anemię niedoborową – ten rodzaj anemii wynika z niedoboru żelaza we krwi lub niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego; anemia z niedoboru żelaza jest konsekwencją zbyt małej zawartości żelaza w pożywieniu lub upośledzenia jego wchłaniania; ten typ anemii najczęściej obserwuje się u kobiet w ciąży, karmiących piersią, dzieci urodzonych przedwcześnie, noworodków karmionych butelką, nastolatków w okresie dojrzewania, a także u kobiet cierpiących na obfite miesiączki;
  • Anemia chorób przewlekłychanemia może wystąpić w przebiegu wielu chorób przewlekłych; jest to związane z procesem zapalnym oraz zaburzeniami produkcji czynników regulujących prawidłowe funkcje szpiku; anemia może wystąpić przy takich schorzeniach jak nowotwory, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe zapalenie bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, choroby nerek oraz przewodu pokarmowego;
  • Anemia pokrwotoczna – występuje, jeśli nastąpi ostra lub przewlekła utrata krwi np. w wyniku krwotoku pourazowego; anemia pokrwotoczna może wystąpić, jeśli dojdzie do 20% objętości krwi;
  • Anemia megaloblastyczna – ma ona związek z powiększeniem krwinki czerwonej i jest wynikiem niedoboru witaminy B12 oraz kwasy foliowego; te niedobory powodują zaburzenia procesu syntezy nici DNA oraz odbija się na szybko dzielących się komórkach;
  • Anemia hemolityczna – w jej wyniku dochodzi do nieprawidłowego i przedwczesnego rozpadu erytrocytów;
  • Anemia aplastyczna – polega ona na upośledzeniu szpiku i zmieszczeniu liczny elementów krwi; anemia aplastyczna występuje w każdym wieku; może wytypować w formie wrodzonej i nabytej;  ten rodzaj anemii może mieć ciężką formę i prowadzić nawet do śmierci.

Medycyna wyróżnia również anemię wrodzoną, która spowodowana jest niedoborem budowy krwinek oraz anemię nabytą, w której prawidłowe czerwone krwinki są niszczone z powodów immunologicznych, przez toksyny, zakażenia czy uszkodzenia mechaniczne.

Objawy anemii

Objawy anemii w większości przypadków bardzo łatwo rozpoznać. Bardzo często są one jednak lekceważone i postrzegane jako przemęczenie, przepracowanie lub nadmierny stres. Jako objawy anemii wskazuje się:

  • Osłabienie organizmu;
  • Uczucie zmęczenia i znużenia, które nie ustępuje nawet po odpoczynku;
  • Zawroty głowy;
  • Przesuszone, łamliwe i wypadające włosy;
  • Pogorszenie kondycji skóry i paznokci;
  • Bladość widoczne szczególnie na wagach oraz spojówkach oczu;
  • Szybkie łapanie zadyszki, nawet po przebiegnięciu bardzo krótkiego odcinka czy wejściu na kilka schodów;
  • Kołatanie serca;
  • Problemy z pamięcią i koncentracją;
  • Senność;
  • Skłonności do depresji.

Objawy anemii uzależnione są również od jej typu. Przykładowo przy anemii megaloblastycznej pojawiają się też zaburzenia neurologiczne, które objawiają się zaburzeniami czucia głębokiego i wibracjami, napięciem mięśniowym czy zaburzeniami równowagi. Przy anemii spowodowanej niedoborem witaminy B12 mogą też wystąpić zmiany osobowości, ospałości reakcje paranoidalne.

Inne objawy można zaobserwować przy anemii spowodowanej niedoborem kwasu foliowego. W takich przypadkach występuje drażliwość i stany depresyjne. Mogą występować też siwienie włosów, zapalenia błony śluzowej języka, ból i zmiany kącików ust oraz brak apetytu.

Objawem niedokrwistości sierpowatej są natomiast opuchnięte stopy i dłonie, a także dolegliwości bólowe zlokalizowane w różnych miejscach.

Diagnostyka anemii

W przypadku zaobserwowaniu u siebie objawów anemii należy udać się na badania. Podstawa diagnostyki jest morfologia oraz oznaczenie poziomu żelaza. Przy interpretacji wyników ważny jest poziom hemoglobiny, czerwonych krwinek oraz hematokryt. Przy diagnozie anemii aplastycznej wykonuje się również biopsję szpiku.

Jak leczy się anemię?

Leczenie anemii uzależnione jest od jej przyczyn. Tą wywołaną przez niedobory żelaza leczy się poprzez stosowanie preparatów suplementujących ten pierwiastek. Pomagają one odbudować właściwy poziom żelaza w organizmie. Przy kuracji należy również stosować odpowiednią dietę. W przypadku anemii wrodzonej choroby nie leczy się przyczynowo, a jedynie stosuje leki takie jak androgeny, glikokortykosteroidy, erytropoetynę, a w najcięższych przypadkach wykonuje zabieg usuwający śledzone. W przypadku niedokrwistości sierpowatej podstawą leczenia jest przetaczanie krwi i wspieranie kuracji antybiotykami, lekami przeciwbólowymi i preparatami zwiększającymi elastyczność czerwonych krwinek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here