Owsiki to jeden z najbardziej rozpowszechnionych typów robaków u ludzi. Najczęściej występują u dzieci, jednak owsiki mogą pojawiać się i u osób dorosłych. Jak podają dane medyczne, z tymi pasożytami boryka się co piąty człowiek na świecie. Dorośli szczególnie narażeni na owsiki to osoby przebywające i pracujące z dziećmi. Pasożyty te bardzo łatwo się przenoszą, a ich jaja mogą przedostać się do organizmu przez jedzenie, wraz obgryzionymi paznokciami czy przy niewłaściwym utrzymywaniu higieny. Zobacz, jak objawiają się owsiki u dorosłych i jak je leczyć.
Wbrew pozorom owsiki u dorosłych zdarzają się bardzo często. Podaje się, że cierpi na nie ok. 20% osób dorosłych. Wynika to z tego, że owsica jest bardzo zaraźliwa. Owsiki to robaki, które pasożytują w organizmie człowieka. Samice osiągają długość 1 cm, a samce rosną tylko do 3 mm. Owsiki u dorosłych bytują w końcowym odcinku jelita cienkiego, jelicie grubym oraz woreczku robaczkowym. Żywią się treścią jelitową. Owsiki w organizmie człowieka składają do 12000 jaj, które żyją do 2 miesięcy. Owsiki ludzkie wywołują chorobę nazywaną owsicą.
Owsiki u dorosłych
Owsiki to pasożyty, które najczęściej występują u dzieci. Nie wyklucza to jednak pojawiania się owsików u dorosłych. Szczególnie narażone są na nie rodzice dzieci chorych na owsicę, pracownicy placówek edukacyjnych i pomocowych, w których przebywają dzieci. Jaja owsików znajdują się na przedmiotach codziennego użytku np. pościeli, naczyniach, ręcznika. Mogą też występować w kurzu. Przez to bardzo łatwo przenoszą się do organizmu drogą oddechową lub pokarmową.
Jakie są objawy owsików u dorosłych?
Owsiki u dorosłych dają takie same objawy jak u dzieci. Symptomy owsicy u dorosłych są jednak mniej nasilone, przez co o wiele trudniej je zauważyć. Podstawowym objawem owsików u dorosłych jest świąd w okolicach odbytu, u kobiet świąd może się pojawiać w rejonie pochwy. Swędzenie wynika z tego, że samice przemieszczają się w celu złożenia jaj. Swędzących miejsc nie należy drapać, bowiem w ten sposób jajeczka z larwami się przenoszą i dochodzi do rozprzestrzenia się pasożytów. Inne objawy owsików u dorosłych to ich obecność w kale, bóle brzucha, wtórne zakażenia odbytu oraz zaburzenia koncentracji. Wskazuje się również, że owsiki u dorosłych mogą się objawiać: zaczerwienieniem w okolicach odbytu, niepokojem i gwałtownością ruchów, zgrzytaniem zębami, obgryzaniem paznokci, bólami głowy, problemami ze snem i bezsennością, permanentnym osłabieniem, brakiem apetytu, anemią, podkrążonymi oczami, nudnościami, zapaleniami dróg rodnych.
Jak wykryć owsiki u dorosłych?
Owsiki u dorosłych potwierdza się poprzez wykonanie testu taśmą celofanową. Przykleja się ją do szpary międzypośladkowej, co pozwala na przyklejenie się do niej jaj owsików. Test przeprowadza się rano, przed skorzystaniem z toalety i przed kąpielą. Materiał należy oddać do badania laboratoryjnego. W celu zdiagnozowania owsików u osób dorosłych nie wykonuje się badania kału. Badanie to sortuje się jedynie w celu wykluczeniu innych chorób pasożytniczych.
Leczenie owsików u dorosłych
Leczenie owsicy u dorosłych jest stosunkowo proste i w większości przypadków przynosi spodziewane efekty. Należy pamiętać, że leczeniu powinny być poddani wszyscy domownicy. W leczeniu owsicy stosuje się farmaceutyki. Leki na owsiki zażywa się od 2 tygodni do miesiąca. W przypadku intensywnego swędzenia okolic odbytu można przemywać swędzące miejsca płynem do higieny intymnej i smarować je maścią łagodzącą. Pomocne może być również korzystanie z zasypek pudrowych oraz stosowanie nasiadówek. Należy pamiętać, że sama terapia farmaceutykami nie wystarczy, aby pozbyć się owsików. Konieczne jest również wygotowanie i wyprasowanie ręczników, ścierek i pościeli używanej przez wszystkich dodatkowo oraz dokładnie wyprawie bielizny i wyczyszczenie mieszkania.
Pozbycie się owsików u dorosłych przyspieszy właściwa dieta. Zaleca się jedzenie produktów zawierających duże ilości błonnika. Błonnik powoduje częstsze wypróżnianie, co przekłada się na wydalanie owsików i ich larw. Dieta przy owsicy powinna również wykluczać węglowodany, które stanowią główne pożywienie tych pasożytów.
Aby ograniczyć ryzyko powrotu owsicy u dorosłych, konieczne jest zadbanie o higienę. Wskazane jest częste mycie rąk.
Domowe sposoby na owsiki u dorosłych
Owsiki u dorosłych można również leczyć, korzystając z domowych sposobów. Świetnie działa piołun, z którego sporządza się herbaty, pite kilka razy dziennie. Skutecznym środkiem na odrobaczenie jest też marchew. Jej jedzenie może wspomóc leczenie owsików u dorosłych. Kolejne produkty pozwalające walczyć z pasożytami ludzkimi to: ekstrakt z pestek grejpfruta, czosnek, kwiat wrotyczu, ziele jaskółcze, rumianek pospolity anyż i korzeń lukrecji. Trzeba pamiętać, że w zastosowaniu domowych sposobów na owsiki szczególnie uważne powinny być kobiety w ciąży. Ich stosowanie powinny one skonsultować z lekarzem. Konieczne jest to również, na któryś z produktów zwalczających owsiki jest się uczulonym.