Rezonans magnetyczny w procesie diagnozowania dyskopatii kręgosłupa

0
1499

Dyskopatia, czyli schorzenie krążka międzykręgowego (dysku) to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości kręgosłupa, z którą zmagają się bardzo często młodzi ludzie. Uszkodzony dysk nie jest w stanie w pełni spełniać swojej roli, w wyniku czego dochodzi do ucisku na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwów rdzeniowych. Jakie są przyczyny dyskopatii oraz w jaki sposób ją leczymy?

Dyskopatia – przyczyny i objawy

Do najczęstszych przyczyn dyskopatii należy brak ruchu. Krążki międzykręgowe pełnią funkcję amortyzacyjną kręgosłupa i bardzo lubią aktywność fizyczną. Natomiast jeśli nasza praca jest pracą siedząca, a do tego bardzo mało się ruszamy i nadmiernie przeciążamy kręgosłup, może dojść do uszkodzenia dysków. Możemy zmagać się z dyskopatią odcinka lędźwiowego lub szyjnego, rzadziej piersiowego. 

Jakie objawy towarzyszą dyskopatii?

  • Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
  • ból w obrębie klatki piersiowej,
  • zaburzenia czucia, drętwienie, mrowienie,
  • osłabienie siły mięśniowej.

Należy jednak podkreślić fakt, że intensywność objawów podczas dyskopatii zależy od jej stadium. Często jest tak, że we wczesnym stadium choroby, schorzenie przebiega bezobjawowo. Z tego względu, możemy przez długi okres czasu nawet nie wiedzieć, że mamy dyskopatię. Ból występuje najczęściej w fazie zaawansowanej i może być nagły, przewlekły bądź ostry. Niekiedy chorzy odczuwają także inne dolegliwości, na przykład: zgagę, niestrawność, biegunki, bóle brzucha itp.

Diagnostyka i leczenie dyskopatii

Pierwszym krokiem w procesie diagnostyki dyskopatii, jeśli zauważymy niepokojące objawy jest wywiad lekarski. Później pacjent kierowany jest na specjalistyczne badania lekarskie. Do takich należy przede wszystkich rezonans magnetyczny. To badanie bardzo dokładne, które pozwala wykrywać nawet niewielkie zmiany w krążkach międzykręgowych, ponieważ przedstawia tkanki miękkie oraz pokaże, czy uszkodzony dysk uciska na korzenie nerwowe. Obecnie także osoby z klaustrofobią mogą spokojnie wykonać rezonans magnetyczny, ze względu na dostępność wysoce profesjonalnego sprzętu. Do takich placówek należy między innymi Pracownia Rezonansu magnetycznego w Warszawie (ul. Krasińskiego 69) będąca częścią Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED.

Oprócz MR, wykonuje się także tomografię komputerową czy badanie radiologiczne RTG. Proces leczenia dyskopatii rozpoczyna się przede wszystkim od rehabilitacji i fizjoterapii. Dla pacjentów dobierany jest odpowiedni zestaw ćwiczeń na kręgosłup, który ma na celu wzmocnić osłabione mięśnie. Dodatkowo stosuje się terapię manualną,  masaże lecznicze, elektroterapię, a także poleca się wykonywanie ćwiczeń w basenie. Tak naprawdę wiele zależy od nas samych. Jeśli zmienimy tryb życia na ten aktywny, zrezygnujemy z prac obciążających nasze plecy, zmienimy dietę i będziemy słuchać się zaleceń fizjoterapeutów – jesteśmy w stanie przeciwdziałać rozwoju dyskopatii. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here