Rezonans magnetyczny kręgosłupa

0
1897

Rezonans magnetyczny, w skrócie MRI to dokładne i nowoczesne badanie. Wykonywane jest, kiedy do diagnozy potrzebny jest przekrojowy podgląda narządów człowieka we wszystkich płaszczyznach. Badanie nie jest inwazyjne i nie powoduje skutków ubocznych. Zobacz, na czym dokładnie polega to badanie, jak przygotować się do rezonansu magnetycznego oraz kiedy lekarz może przepisać skierowanie na nie.

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest badaniem wykorzystującym magnetyczne właściwości atomów, z których m.in. składa się ludzkie ciało. Do jego wykonania konieczne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz urządzenie zmieniające dane na obraz. Rezonans magnetyczny wykorzystuje wiele typów magnesów, jednak zasadą jest, że im są one silniejsze, tym wyniki są lepsze. Uzyskane wyniki pozwalają na dokładne zbadanie stanu narządów wnętrzach i uwidocznienie ich głównych elementów. Najczęściej rezonans magnetyczny wykonuje się w przypadku kręgosłupa.

Jak wygląda przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rezonans magnetyczny jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym. Nie wchodzi w reakcje biologiczne ani nie zaburza przebiegu leczenia farmakologicznego. Po jego zakończeniu pacjent może normalnie funkcjonować – iść do pracy czy prowadzić samochód.  Pomimo że w czasie badania działa pole magnetyczne to nie jest ono szkodliwe dla człowieka. Jak pokazują również liczne badania, rezonans magnetyczny nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Otrzymując skierowanie, należy zapytać lekarza, czy ewentualnie przyjmowane leki można zażyć w tym dniu. Oprócz tego w dniu badania lepiej jest zrezygnować z makijażu i stosowania lakieru do włosów, może to wpłynąć na przetwarzany obraz. Warto wiedzieć, że do badania nie trzeba być na czczo i można go przeprowadzać o dowolnej porze dnia. Z racji tego, że w pomieszczeniu, gdzie odbywa się rezonans magnetyczny, może być dość ciepło najlepiej ubrać się jest lekko – do badanie nie zdejmuje się odzieży, jedynie metalowe przedmioty. W przypadku posiada metalowych protez, których nie da się zdjąć, należy o tym poinformować lekarza. Takie przedmioty mogą wpłynąć na tworzenie się obrazu.

Jak wygląda rezonans magnetyczny?

W czasie rezonansu magnetycznego pacjent umieszczony jest w centrum skanera. Aby się tam znaleźć, jest wsuwany na stole. Ważne jest, aby ułożyć się wygodnie i zając komfortową pozycję, ponieważ w czasie skanowania należy leżeć nieruchomo, w innym przypadku może wyjść zniekształcony obraz. W przypadku, gdy z powodu choroby lub innych czynników pacjent nie jest w stanie zachować nieruchomej pozycji, lekarz może podać leki uspokajające, a w skrajnych przypadkach zastosować znieczulenie ogólne. Osoby, które boją się ciemności, nie powinny wpadać w panikę, ponieważ dla komfortu pacjenta w tunelu zawsze znajdują się dodatkowe oświetlenie oraz wentylacja. Pacjent może również porozumiewać się z personelem medycznym dzięki zainstalowanemu w urządzeniu mikrofonowi i kamerze. Rezonans magnetyczny jest badaniem krótkim – trwa od 3 do 10 minut. W tym czasie działa skaner, a pacjent słyszy pukający dźwięk o podobnym natężeniu jak wirująca pralka. Niekiedy w czasie badania zakładane są słuchawki tłumiące te odgłosy. W przypadku, gdy w czasie jednego badania trzeba wykonać kilka zdjęć, to stół jest automatyczne przesuwany jest na odpowiednią pozycję, w tym czasie należy pozostać bez ruchu.

Może się także zdarzyć, że lekarz chcąc uzyskać dokładniejszy obraz, zdecyduje się na zastosowanie środka kontrastującego. Pomoże to ocenić struktury oraz funkcje tkanek i narządów. Z pomocą kontrastu bada się np. ogniska zapaleń, ukrwienie tkanek i narządów oraz wydzielanie nerkowe. Kontrasty MIR są bezpieczne i można stosować je nawet u pacjentów z alergiami, nie wchodzą one w interakcje z używanymi lekami i są całkowicie wydalane.

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to badanie, które wykonuje się przy diagnostyce nowotworów oraz procesów zapalnych. Umożliwia on wykrycie zmian, które są niewidoczne RTG. Wskazania do rezonansu magnetycznego to:

  • choroby demielinizacyjne;
  • choroby otępienne;
  • nowotwory mózgu;
  • ocena struktur okolicy przysadki mózgowej, oczodołów, tylnej części jamy czaszki;
  • guzy kanały kręgowego;
  • ocena autonomiczna struktur kanały kręgowego;
  • zaburzenia neurologiczne;
  • guzy i urazy tkanek miękkich;
  • guzy serca;
  • choroby dużych naczyń,
  • guzy płuc naciekające na klatkę piersiową;
  • nowotwory układu płciowego u kobiet i mężczyzn.

Mimo tych wskazań rezonansu magnetycznego nie można wykonać u osób ze wszczepionym rozrusznikiem serca. Wytwarzane pole  magnetyczne może zakłócać jego pracę i zagrażać życiu i zdrowiu pacjenta. Jako przeciwwskazanie wskazuje się również metaliczne ciała obce u pacjenta, które dostały się do wnętrza w wyniku urazu np. opiłki żelaza w oczodole. Rezonansu magnetycznego nie wykonuje się również u kobiet z wkładką wewnątrzmaciczną  i kobiet w ciąży (do decyzji lekarza), osób ze skazą krwotoczną, protezami, klipsami naczyniowymi i metalowymi implantami ortopedycznymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here