Jak przygotować się do gastroskopii?

0
1560

Gastroskopia jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Z jej pomocą można ocenić przełyk, żołądek, opuszkę dwunastnicy. Lekarz wykonanie gastroskopii może zlecić w przypadku częstej zgagi, bólów brzucha, zapalenia żołądka i przełyku. Należy pamiętać, że aby wyniki gastroskopii odzwierciedlały rzeczywisty stan zdrowia, to do badania trzeba się odpowiednio przygotować. Zobacz, jak to zrobić.

Przygotowanie do gastroskopii umożliwia prawidłowe przeprowadzenie testu. Przygotowania należy rozpocząć na kilka dni przed planowanym terminem gastroskopii. Samo badanie nie należy do najprzyjemniejszych. Polega na umieszczeniu w żołądku giętkiego aparatu, czyli endoskopu. Ma on grubość małego palca i wkładany jest przez usta.

Kiedy wykonuje się gastroskopię?

Gastroskopia jest popularnym badaniem diagnostycznym, które może wiele wyjaśnić. Wskazania do jej wykonania to:

  • utrudnienia połykania – ich przyczyną mogą być zmiany zapalne w przełyku lub zaburzenia motoryki o charakterze rozlanych skurczów
  • zgaga – jej najczęstszą przyczyną jest zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Może być również spowodowana przez zaburzenia opróżniania żołądka w przebiegu choroby wrzodowej
  • przewlekłe zapalenie żołądka
  • wymioty
  • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • niedokrwistość
  • niewyjaśniona utrata masy ciała
  • podejrzenie obecności ciał obcych
  • dolegliwości bólowe w okolicy nadbrzusza.

W czasie gastroskopii lekarz ma możliwość ocenienia stanu żołądka, przełyku oraz opuszki dwunastnicy. Jest też możliwość pobrania wycinka do badania histopatologicznego. Materiał do badania pobiera się w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych. Ważne jest również to, że podczas gastroskopii można przeprowadzić wiele zabiegów terapeutycznych np. poszerzyć zwężenie przewodu pokarmowego usunąć polipy lub połknięte ciała obce, zahamować krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jak przygotować się do gastroskopii? Leki i dieta

Gastroskopie przeprowadza się na czczo. W związku z tym lekarze rekomendują, aby na 8 godzin przed wykonaniem badania nic nie jeść, a na 4 nic nie pić. Jest to najważniejsze zalecenie, co do przygotowań do gastroskopii. Nie zalecane jest również palenie papierosów i żucie gumy. Osoby przyjmujące leki na nadciśnienie, choroby serca czy padaczkę nie muszą odstawiać leków. W dniu badania mogą one zostać przyjęte i popite niewielką ilością wody. Należy jednak pamiętać, że lekarz wykonujący gastroskopię powinien być poinformowany o zażywanych farmaceutykach, szczególności tych na krzepliwość krwi.

Należy pamiętać, że osoba poddająca się gastroskopii powinna znać wszystkie przeciwwskazania do badania oraz następstwa wynikające z jego przeprowadzania. Zanim lekarz zacznie wykonywać gastroskopię, zawsze prosi o podpisanie zgody na zabieg. Warto wiedzieć, że przeciwwskazaniami do gastroskopii są: przebyte zawały serca, niewydolność serca, choroba wieńcowa,  niewydolność oddechowa, podejrzane perforacje przewodu pokarmowego.

Jak przygotować się do gastroskopii? Postępowanie bezpośrednio przed badaniem

Bezpośrednio przed gastroskopią należy zdjąć okulary i wszystkie ruchome przedmioty np. protezy zębowe. O dalszych zleceniach poinformuje lekarz i należy się im poddać. Na początek lekarz poprosi o zajęcie pozycji leżącej i ułożenie się na lewym boku, z głową przygięta do klatki piersiowe, pozwoli to na łatwiejsze wprowadzenie endoskopu. Następnie poinstruuje, że przez całe badanie należy powstrzymać odruch przełykania śliny i pozwolić jej swobodnie spływać do specjalnie przygotowanej ślinianki. W czasie przeprowadzania gastroskopii ważne jest, aby zachować spokój i miarowo oddychać. W przypadku dużego zdenerwowania pacjenta lekarz może podjąć decyzje o podaniu dożylnych leków uspakajających. Samo badanie jest bezpieczne, chociaż nie zawsze przyjemne. Przeprowadza się je w kilka minut (do pół godziny) i nie wymaga hospitalizacji.

Jak wygląda gastroskopia?

Gastroskopia przeprowadzana jest poprzez umieszczeniu w żołądku  endoskopu. Urządzenie to ma postaci giętkiej i cienkiej rurki z własnym źródłem światła. Endoskop do żołądka zostaje wprowadzony przez gardło. Aby zmniejszyć ból i dyskomfort z pojawianiem się ciała obcego w przełyku osobie badanej podaje się miejscowe znieczulenie. Zazwyczaj ma ono formę aerozolu. Należy pamiętać, że mimo znieczulenia moment wprowadzania endoskopu do żołądka może być nieprzyjemny.  W czasie samego badania można odczuwać wzdęcia lub odbijanie się, ponieważ wraz z endoskopem do żołądka dostaje się tez niewielka ilość powietrza.

Gastroskopia – co po badaniu?

Przygotowanie do gastroskopii to jedno, ale trzeba też pamiętać o wskazówkach, do których należy się zastosować po przeprowadzonym badaniu. Zaleca się, aby przynajmniej przez 2 godziny unikać jedzenia posiłków. Wynika to z tego, że gardło przez ten czas będzie podrażnione i może pojawić się silny ból. W przypadku, gdy w czasie gastroskopii zostało podane znieczulenie ogólne, nie można prowadzić pojazdów mechanicznych.

Gastroskopia – wyniki badania

Wyniki gastroskopii odebrać można zazwyczaj w przeciągu 2 tygodni, dotyczy to również sytuacji, kiedy pobierany był wycinek. Bardzo często zdarza się, że rezultat testu na  Helicobacter pylori znany jest po kilku minutach od zakończenia badania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here