Próba wysiłkowa – na czym polega badanie wysiłkowego EKG?

0
820

EKG wysiłkowe jest badaniem diagnostycznym, które ma pokazać, jak pracuje serce, kiedy jest obciążone wysiłkiem fizyczny. Badanie to popularnie nazywane jest próbą wysiłkową. Najczęściej wykonuje się je u sportowców i osób z chorobą wieńcową oraz zaburzeniami rytmu serca. Do wykonania badania używa się elektrokardiografu, który jest niezwykle czułym miernikiem manetoeletronicznym. Zobacz, na czym polega badanie wysiłkowe EKG.

EKG wysiłkowe jest nieinwazyjnym badanie, które pozwala na postawienie dokładnej diagnozy u osób z podejrzeniem choroby wieńcowej. Pomaga ono ulic przyczyny zaburzeń rytmu serca oraz określić rokowania u chorych po zawale serca czy zabiegach na tętnicach wieńcowych. EKG wykonuje się również u osób, które w swojej pracy muszą wykazać się ponadprzeciętną kondycją fizyczną oraz dużym wysiłkiem.

Czym jest EKG wysiłkowe?

EKG wysiłkowe jest testem diagnostycznym, które obejmuje badanie serca. W jego trakcie lekarz może sprawdzić, jak pracuje ten narząd, m.in. oceniając pracę serca przy wzmożonym wysiłku fizycznym, sprawdzić wydolność organizmu oraz ciśnienie krwi. W czasie próby wysiłkowej sprawdza się, jak reaguje serce i naczynia wieńcowe, kiedy zapotrzebowanie organizmu na tlen jest bardzo duże.  U zdrowego człowieka w trakcie EKG wysiłkowego zwiększa się przepływ krwi przez naczynia wieńcowe oraz wzrasta zapotrzebowanie na tlen. Interpretacji EKG wysiłkowego dokonuje się na podstawie wyznaczonych norm. W przypadku, gdy wyniki badań będą nieprawidłowe lekarz może podjąć leczenie mające na celu zniwelować lub wyeliminować zaburzenia w obrębie układy sercowo-naczyniowego.

Kiedy warto wykonać EKG wysiłkowe?

Na badanie wysiłkowe najczęściej kierowani się pacjenci bezobjawowi, którzy zawodowo lub intensywnie uprawiają sport. W ich przypadku badanie to ma wykluczyć ewentualne wady serca. Na badanie wysyła się również osoby, które nie posiadają wyraźnych zmian w EKG spoczynkowym oraz z widocznymi zaburzeniami rytmu serca, w celu szczegółowej diagnostyki, te po zwale serce lub przeszczepie, w celu ustalenia zakresu rehabilitacji. Należy pamiętać, że nie wszystkie wady serca wymagają wykonywania EKG wysiłkowego. W przypadku, gdy EKG spoczynkowe pozwala na rozpoznanie konkretnej choroby, testu wysiłkowego się nie wykonuje. Na uwadze trzeba mieć też to, że w niektórych przypadkach EKG wysiłkowe jest wręcz odradzane.

Przeciwwskazania do EKG wysiłkowego

Chociaż EKG wysiłkowe jest mało inwazyjny i jednym z podstawowym z badań diagnostycznych, to istnieje wiele przeciwwskazań do jego przeprowadzenie. Testu wysiłkowego przede wszystkim nie przeprowadza się u pacjentów ze świeżym zawałem serca, czyli takim do 2 dni, a także przy bólach w klatce piersiowej. W badaniu nie mogą brać udział osoby mające rozpoznaną niestabilną dusznicę bolesną lub niestabilną chorobę wieńcową, z nadciśnieniem tętniczym powyżej 180/110 mm Hg, przy niebezpiecznych zaburzeniach rytmu serca, problemach z narządami ruchu oraz układu nerwowego. Przeciwwskazaniem do wykonania próby wysiłkowej jest też infekcja, która mogłaby zaburzyć wynik badania.  Dalsze przeciwwskazania do próby wysiłkowej to:

  • zwężenie pnia lewej tętnicy wieńcowej,
  • tachyarytmia,
  • bradyarytmia,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia elektrolitowe,
  • zwężenie zastawki aortalnej.

Jak przygotować się do próby wysiłkowej?

Do EKG wysiłkowego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Zaleca się jedynie, aby na 4 godziny przed wykonaniem testu powstrzymać się przed jedzeniem, bowiem może to generować nienaturalny wzrost ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Przed próbą wysiłkową nie wolno również palić oraz sięgać po używki, które mają znaczenie na pracę serca. Na badanie najlepiej zabrać wygodne ubrania – dres i buty sprtowe, które nie będą krępować ruchów. Na badanie dobrze jest chwilę wcześniej, aby mieć czas na odpoczynek przed wzmożoną aktywnością ruchową. Przed badaniem zazwyczaj przeprowadzana jest wstępna ocena kardiologiczna.

Jak wygląda EKG wysiłkowe?

EKG wysiłkowe jest badaniem przeprowadzanym na ruchomej bieżni lub rowerku ergometrycznym. Przed wejściem na sprzęt sportowym do ciała pacjenta przykleja się elektrody odprowadzeń przedsercowych oraz elektrody odprowadzeń kończynowych. Elektrody umieszcza się na lewym i prawym dołku podobojczykowym, lewej przedniej linii pachwinowej oraz pod prawym łukiem żebrowym. Jednostką nocy określającą wielkość wysiłku na rowerku jest WAT, na bieżni MET. Badanie polega na tym, że badany co 3 minuty pokonuje coraz większe obciążenie i kończy, gdy osiągnie maksymalną częstotliwość rytmy serca, kiedy pojawia się ból w klatce piersiowej lub ledwie. EKG wysiłkowe trwa ok. 10 minut.

Wyniki EKG wysiłkowego – jak je interpretować?

Wyniki EKG z testem wysiłkowym znane są już kilka godzin po teście. Dodatni wynik testu może wskazać na występowanie choroby niedokrwiennej serca, jednak diagnozę należy potwierdzić poprzez kolejne badania. Ujemny wyniki EKG wysiłkowego oznacza, że istnieje małe ryzyko zaburzeń w zakresie pracy mięśnia sercowego jego ukrwienia i dotlenienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here