Potencja a czynniki stresowe

0
1214

Problemy z potencją dotykają coraz większej rzeszy mężczyzn. Co więcej, na zaburzenia tego typu cierpią coraz to młodsi panowie. Przyczyn tego zjawiska upatruje się w prowadzeniu wycieńczającego i stresującego tryby życia. Wpływa to negatywne na zdrowia, a także odbiją się na kondycji seksualnie. Lekarze podają, że stres to jedna z podstawowych przyczyn zaburzeń erekcji i innych problemów z męską potencją. Poznaj zależności na linii potencja a czynniki stresowe.

Problemy u mężczyzn z potencją mogą przyjąć różny wymiar. Najczęściej mówi się o nie możliwości osiągnięcia wzwodu, a więc doprowadzenie aktu seksualnego do końca. Jednak stres może wywoływać także przedwczesny wytrysk lub całkowity brak ochoty na seks.

Dlaczego stres wpływa na męską potencję?

Potencja mężczyzn najczęściej utożsamiana jest z erekcją. To ona pozwala na pełne przeprowadzenie aktu płciowego. Aby doszło do erekcji, w męskim organizmie musi zajść wiele działa. Za pojawianie się wzwodu powiedzianych jest wiele czynników. Do erekcji dochodzi na skutek wypełnienia ciał jamistych, które uciska naczynia żylne i powodują zatrzymanie odpływu krwi, a w efekcie wzwód członka. Proces ten jest poprzedzony impulsem z układu nerwowego. Impuls dochodzi ze splotu podbrzusznego dolnego, a następnie przez nerwy miedniczne do nerwów w narządach płciowych. Ośrodek erekcji zlokalizowany jest w rdzeniu kręgowy. Jak więc widać układ nerwowy, a dokładnie przywspółczulny układ nerwowy jest niezwykle istotny dla męskiej potencji. Odpowiada on m.in. za rozszerzenie naczyń w obrębie prącia.

Potencja a czynniki stresowe

Wyżej opisany proces powstawania erekcji pokazuje, że rozpoczyna się on w układzie nerwowym, który odpowiednio reaguje na bodźce, aby potem przekazuje je dalej i wywołać określone reakcje, czyli wypełnienie krwią ciał jamistych i wzwód penisa. Wskazuje się, że aby doszło do erekcji, układ przywspółczulny i współczulny musi być wyciszony i zrelaksowany. Kiedy organizm podawany jest stresowi, wzmożonemu napięciu i rozemocjonowaniu układ nerwowy skupia się nie na przyjemności, a na walce i ucieczce. U mężczyzny, który swoje myśli skupia na problemach w pracy lub w domu dochodzi też do obniżonej reakcji na bodźce, braku podniecenia i zdolności do odprężenia. Wszystko do sprawia, że występują problemy z potencją, a osiągniecie wzwodu, staje się niemożliwe.

Czynniki stresowe wpływają na potencję

Zaburzenia erekcji spowodowane stresem, zazwyczaj pojawiają się u mężczyzn mających kompleksy, niepewnych siebie i swoich umiejętności seksualnych, notorycznie zmęczonych, niewyspanych, niedotlenionych oraz obarczonych zbyt dużą ilością obowiązków. Do zaburzeń potencji mogą również przyczynić się choroby, które powszechnie uznaje się jako pochodne długotrwałego stresu, czyli nadciśnienie tętnicze oraz depresja.

Zaburzenia potencji wywołane stresem – jak sobie z nimi radzić?

Przejściowe problemy z potencją wywołane stresem nie powinny budzić niepokoju. Zazwyczaj mijają one wraz z usunięciem czynnika stresowego np. problemów w pracy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zaburzenia erekcji stają się codziennością, to koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Zaburzenia erekcji a przez to niska satysfakcja z życia seksualnego negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne mężczyzny i jego poczucie własnej wartości, a także wywołuje trudności w związku. Przy nadmiernym stresie łatwo popaść w błędne koło – stres wywołuje zaburzenia potencji, natomiast one potęgują zdenerwowanie, co nasila problemy w sypialni. W takich wypadkach w pierwszej kolejności warto wykluczyć, czy zaburzenia erekcji nie są wywoływane czynnikami innymi niż stresowe np. cukrzycą. Potwierdzenie, że zaburzenia potencji wywołane są czynnikami stresowymi, należy skupić się na ich wyeliminowaniu. Często pomocne są wizyty u psychologa czy psychoterapeuty, a także sesje i seksuologa. Specjaliści ci podpowiedzą, jak radzić sobie ze stres, odciąć się od problemu i nauczyć relaksacji i odpoczynku. Terapia często też uwzględnia naukę metod relaksacyjnych wyciszenia się. Pacjent jednak nie polegać tylko na rozwiązaniach proponowanych przez specjalistów, ale i sam poszukiwać skutecznych metod rozładowywania stresu. Warto pamiętać, że każdy ze stresem radzi sobie w inny sposób – u jednych skuteczna będzie intensywna aktywność fizyczna u innych medytacja, joga czy malarstwo.

W przypadku problemów z erekcją warto zastanowić się, czy nie wynikają one z nadmiernej ekspozycji na stres, zaburzeń lub braku snu, nałogów, męczącej pracy czy braku aktywności fizycznej. Takie czynniki da się łatwo wyeliminować i powrócić do sprawności seksualnej bez łykania tabletek czy innych zaawansowanych kuracji. Lekarze wskazują, że większość problemów w sypialni wynika z przepracowania i stresu. Ekspozycja na stres sprawia, że zaburzenia erekcji dotykają coraz młodszych mężczyzn. Wskazuje się, że problemy te nie są już domeną panów po 50 roku życia, ale coraz częściej pojawiają się nawet u 20 -latków. Panowie powinni więc nauczyć się walczyć z czynnikami stresowymi, aby nie obniżały one satysfakcji z pożycia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here