Popularne schorzenia i dolegliwości jamy ustnej u dzieci

0
799

Istnieje wiele stanów w jamie ustnej, które mogą powodować u dzieci ból, dyskomfort, swędzenie, pieczenie, a także objawy ogólne, jak gorączka, niechęć do jedzenia czy problemy ze snem. Mogą one wynikać z choroby, ale też być stanem fizjologicznym, jak np. ząbkowanie, podczas którego pomocne mogą okazać się preparaty zawierające poliwinylopirolidon. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są najczęstsze schorzenia w obrębie jamy ustnej u dzieci, a także jak sobie radzić, gdy Twojemu dziecku wyrzynają się zęby, przeczytaj ten artykuł do końca!

Jakie są najczęstsze schorzenia jamy ustnej u dzieci?

Poznano wiele chorób, które dotykają okolicę jamy ustnej, ale najczęstsze z nich to:

  • afty nawracające,
  • próchnica zębów,
  • zakażenia wirusowe,
  • zakażenia bakteryjne,
  • zakażenia drożdżakowe (pleśniawki),
  • kontaktowe zapalenie jamy ustnej,
  • zmiany wywołane przez aparaty ortodontyczne.

Czym są afty?

Afty są to nadżerki lub owrzodzenia błony śluzowej, pokryte nalotem włóknikowym i otoczone stanem zapalnym. Najczęściej pojawiają się na błonie śluzowej warg i policzków, dolnej powierzchni języka, podniebieniu miękkim, łukach podniebiennych oraz dnie jamy ustnej [1].

Jakie są najczęstsze zakażenia jamy ustnej u dzieci?

Najczęstsze zakażenia obejmują:

  1. zakażenia wirusowe – np. herpangina, opryszczka, choroba dłoni stóp i jamy ustnej (niepoprawnie potocznie nazywana „bostonką”),
  2. zakażenia bakteryjne – np. angina, mononukleoza,
  3. zakażenia drożdżakowe — pleśniawki.

Ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

Okres pierwszego ząbkowania jest stresującym czasem zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Może towarzyszyć mu szereg objawów, z których najczęstsze to: gryzienie twardych przedmiotów, obfite ślinienie, niepokój dziecka, zaburzenia snu oraz brak łaknienia, które występują w odpowiedzi na dolegliwości bólowe [2].

Aby pomóc dziecku, warto stosować gotowe produkty dostępne  w aptece, które pomagają złagodzić dolegliwości bólowe i przynoszą ulgę w tym trudnym czasie. Godne polecenia są produkty zawierające w składzie m.in. poliwinylopirolidon, kwas hialuronowy, aloes zwyczajny, szafran uprawny.

Jaki produkt będzie pomocny podczas ząbkowania?

Konsystencja preparatu i jego zdolność do trzymania się na powierzchni zmienionej chorobowo tkanki też mają znaczenie. Obecnie uważa się, że działanie preparatów przeznaczonych do stosowania miejscowego jest zwykle krótkotrwałe i nie zawsze skuteczne, są bowiem usuwane z jamy ustnej dziecka w ciągu kilku minut ( wzmożone ślinienie się) . Dłużej utrzymują się preparaty zawierające polimer poliwinylopirydonu (PVP) lub kwas hialuronowy, ponieważ tworzą bioadhezyjną warstwę na podrażnionym dziąśle.

Aby czas działania żelu był odpowiednio długi, należy wybrać preparat o odpowiedniej konsystencji i właściwościach adhezyjnych. Składniki, takie jak poliwinylopirolidon (PVP) czy kwas hialuronowy, mają zdolność szybkiego tworzenia stabilnej warstwy (filmu), pełniąc funkcję bariery mechanicznej. Żel do stosowania miejscowego nie powinny zawierać cukru, lepiej wybrać takie z ksylitolem. Ze względu na potencjalne objawy niepożądane nie zaleca się aplikacji leków zawierających środki znieczulające miejscowo. Środki do aplikacji na dziąsła u małych dzieci nie powinny zawierać też alkoholu i parabenów.

Referencje:

Antoniv R., Lipska W., Kęsek B., Lipski M., Gałecka-Wanatowicz D., Chomyszyn-Gajewska M., Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, 2014.

Boguszewska-Gutenbaum H., Jadwiga Janicha, Piotr Sobiech, Dorota Olczak-Kowalczyk,  Borgis — Nowa Stomatologia 3/2014.

Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Pediatria po dyplomie, kwiecień 2017.

Olczak-Kowalczyk D., Sawiec P. , Medycyna Praktyczna – Pediatria 4/2018.

Turska-Szybka A. Świat Medycyny i Farmacji, 2016. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/190753,zabkowanie-fakty-i-mity

[1] R. Antoniv, W. Lipska, B. Kęsek, M. Lipski, D. Gałecka-Wanatowicz, M. Chomyszyn-Gajewska, Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa, 2014, s. 14-18.

[2] H. Boguszewska-Gutenbaum, J. Janicha, P. Sobiech, D. Olczak-Kowalczyk, Borgis — Nowa Stomatologia 3/2014, s. 127-130.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here