Odciski na stopach, modzele – jak się ich pozbyć?

0
2309

Odciski na stopach to częsty problem. Zazwyczaj postrzega się go jako defekt estetyczny, ale trzeba pamiętać, że odciski na stopach przysparzają również bólu oraz mogą powodować stany zapalne. Zazwyczaj przyczyna ich powstawania się niewygodne buty. Odciski powstają w wyniku za ciasnego lub zbyt luźnego obuwia. Zobacz, jak pozbyć się odcisków na stopach.

Odciski na stopach są warstwą obumarłego, zrogowaciałego naskórka. Ten powstaje w efekcie długotrwałego tarcia lub ucisku wywieranego przez skórę. Ten może powstawać w wyniku np. noszenia niewygodnych butów. Modzele na stopach są nie tylko nieestetyczne, ale i bolesne. Co więcej, nieleczone bywają niebezpieczne dla zdrowia. Na szczęście odciski na stopach można usunąć domowymi sposobami.

Odciski na stopach – gdzie się tworzą?

Odciski na stopach najczęściej występują nad częściami kostnymi palców nóg oraz na podeszwach. To tam bardzo często dochodzi do podrażnienia skóry, która twardnieje i obumiera. Im uraz trwa dłużej, tym więcej skóry narasta i tym trudniej jest o samoistne rogowacenie naskórka. Nieleczony odcisk bez wglądu na swoją lokalizację może powodować ból. Niekiedy rozwija się pod nim stan zapalny, który jest niebezpieczny dla zdrowia.

Dlaczego powstają odciski na stopach?

Jako najpowszechniejszą przyczynę powstawania odcisków na stopach podaje się niewygodne obuwie. Może być on zbyt ciasne (powoduje ucisk), zbyt luźne (powoduje otarcia), na wysokim obcasie (powoduje uciskanie przedniej części stopy), źle wyprofilowane (powoduje, że ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie, w wyniku często powstają miejscowe naciski), noszone bez skarpetek.

Odciski na stopach najczęściej dotykają osoby z płaskostopiem, wysokim podbiciem, dysproporcjami w budowie kości śródstopia, ostrogą piętową czy zdeformowanymi placami. Na pojawianie się odcisków wpływają także stany zapalne stawów, wady postawy, nieprawidłowy sposób chodzenia, nadwaga, nadmierna aktywność fizyczna w postacie joggingu czy wspinaczki górskiej.

Rodzaje odcisków na stopach

Zazwyczaj wszystkie zmiany na stopach określa się mianem odcisków, należy jednak pamiętać, że odciski dzieli się na modzele i nagniotki. Są to najczęściej występujące odciski.

Modzele są odciskami, które powstają na podeszwach stop, czyli na paluchu, śródstopiu oraz pięcie. Charakteryzują się płaskimi obszarami zrogowaciałego naskórka, który nie ma wyraźnych granic. Modzele są zwykle dość duże i miękkie. Rozpoznać je można po żółtawej lub szarej barwie oraz otoczce zaczerwienionej skóry. W przypadku, gdy modzele są duże, to podczas nacisku mogą powodować odczuwalny, piekący ból. Dodatkowe dolegliwości bólowe występują, kiedy modzele pękające. Wtedy też trzeba się liczyć z możliwym zakażeniem. Dochodzi do niego pod modzelem.

Drugą popularną odmianą odcisków na stopach są nagniotki. Są to zrogowacenia o niewielkiej powierzchni. Ich wygląd przypomina stwardniałe, błyszczące punkty. Nagniotki zazwyczaj pojawiają się na palcach stop, pomiędzy nimi lub w miejscach styczności z powierzchnią obuwia np. na wale paznokciowym. Charakteryzuje je twardy rdzeń, który sięga do tkanek skóry właściwej i może uciskać zakończenia nerwowe, powodując ostry ból przy ucisku. Okolice nagniotka mogą zostać objęte stanem zapalnym, wtedy to pojawia się zaczerwienienie, świąd i samoistny ból.

Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Z odciskami najczęściej walczymy za pomocą domowych sposobów. Na wizytę u lekarza decydujemy się w ostateczności, kiedy to ból jest nie do wytrzymania. Należy pamiętać, że domowe sposoby na odciski zabraniają ścinania ich żyletka czy nożyczkami. Może to prowadzić do samookaleczenia oraz wywołać zakażenie.

Domowe sposoby na odciski obejmują:

  • wcieranie olejku rycynowego lub arganowego,
  • okłady z kwasu chlebowego, cytryny, cebuli lub czosnku,
  • moczenie stóp w odwarze z płatków owsianych,
  • okłady z szarego mydła, zmiękczonego wodą.

Najlepiej okład i opatrunki stosować na noc, a po ich usunięciu zmiękczony naskórek usunąć tarką do stóp.

Modzele – jak się ich pozbyć?

W przypadku, gdy modzele są bardzo rozległe, rekomenduje się okłady z kwasu salicylowego. Wykonać można go z dwóch rozgniecionych tabletek aspiryny, które zostaną rozpuszczone w niewielkiej ilości wody. Powstałą papkę nakłada się na stwardniałe obszary skóry, którą następnie owija się folia spożywczą. Okład należy trzymać na stopach ok. 30 minut. Warto zaznaczyć, że nie powinny go stosować osoby chore na cukrzycę czy z niewydolnością krążenia.

Apteczne preparaty na odciski

W przypadku, kiedy domowe sposoby na odciski się nie sprawdzają, to zawsze można sięgnąć po apteczne preparaty. Większość z nich dostępna jest bez recepty. Mają one formę plastrów, maści, żelu lub płynów. Są proste w użyciu i zastosowaniu. Preparaty apteczne na odciski działają zmiękczająco na zrogowaciały naskórek.

Leczenie odcisków

Odciski sprawiając duży ból oraz te rozległe najlepiej leczyć jest w gabinecie kosmetycznym, podologicznym lub chirurgicznym. Przeprowadzane zabiegi na odciski są bezbolesne i nie wymagają znieczulenia. Zazwyczaj modzele usuwa się specjalną frezarką, a nagniotki pustym w środku wiertłem.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here