O czym świadczą leukocyty w moczu?

0
816

Leukocyty, czyli białe krwinki pełnią bardzo ważną rolę obronną w naszym organizmie. Co, jednak jeżeli przy wykonywaniu standardowych badań profilaktycznych, będą one obecne w moczu? Czy ma to jakieś znaczenie?

Czym są leukocyty?

Warto zacząć od podstaw, czyli od tego, czym są w ogóle leukocyty. W powszechnej świadomości funkcjonują one pod potoczną nazwą białych krwinek i stanowią one jeden z istotnych elementów składających się na naszą krew. Dzięki tym niewielkim komórkom nasz organizm może działać prawidłowo, jako że chroniony jest przed atakiem ze strony różnego typu patogenów. Mówiąc krótko – białe krwinki są strażnikami naszej odporności. Każdy człowiek posiada je w określonej ilości, do czego wyznaczone są konkretne normy. Zwiększona liczba leukocytów zazwyczaj jest oznaką toczącej się walki w organizmie.

Leukocyty w moczu – co oznaczają?

Tak naprawdę występowanie leukocytów w moczu nie powinno być dla nas alarmujące, ponieważ pewna ich śladowa ilość może tam występować. Problem pojawia się, gdy zostaną przekroczone pewne ustalone normy, które zostaną potwierdzone przez diagnostykę laboratoryjną. Zwiększona ilość białych krwinek z moczu może oznaczać między innymi schorzenie nerek, zapalenie wyrostka robaczkowego czy kamica nerkowa. Najczęściej przyczyniają się do tego bakterie E. Coli, ale bywa, że powody takich schorzeń są inne. Zapalenie pęcherza to również choroba układu moczowego, do tego bardzo powszechna dolegliwość, która może dotknąć każdą osobę niezależnie od wieku. Bywa, że za podwyższony poziom leukocytów odpowiadają zażywane leki, albo rozwijający się nowotwór.

Jakie są normy leukocytów w moczu?

Fakt pojawienia się leukocytów w moczu nie zawsze oznacza stan chorobowy, oczywiście pod warunkiem, że ich ilość będzie się mieściła w ustalonej normie. U przeciętnego dorosłego człowieka, wartość ta nie powinna przekraczać ok. 4 – 5 w polu widzenia. Tak śladowe ilości nie są więc problemem, choć lepiej, aby w ogóle nie dało się ich zaobserwować. Wiele będzie też zależało od rodzaju badania – przy tych mikroskopowych, pojawienie się pojedynczych leukocytów jest możliwe i całkowicie normalne. Inaczej wygląda to przy testach paskowych, gdzie nie powinno ich być. Jeżeli wyjdzie przy nich wynik dodatni, konieczne będą dokładniejsze diagnozowanie.

Jakie zagrożenie niosą ze sobą leukocyty w moczu?

Jak zostało wspomniane, podwyższony poziom leukocytów w moczu, może oznaczać różne choroby. Najczęściej jest to zapalenie układu moczowego, ale bywa, że oznacza coś znacznie poważniejszego. Należy podjąć się wówczas leczenia, aby uniknąć dalszych problemów związanych z rozwojem zakażenia dróg moczowych. Oczywiście konieczne będzie zdiagnozowanie dokładnej przyczyny, by móc w ten sposób podjąć się właściwej terapii.

Jakie są objawy obecności leukocytów w moczu?

Tutaj wiele będzie zależało od samej choroby. Z pewnością zaniepokoić powinny nas takie objawy jak ból w dole brzucha, problemy przy wypróżnianiu, zabarwiony krwią mocz, osłabienie, gorączka, biegunka, częste chodzenie do toalety itp. Dolegliwości mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane, ale warto zwracać na to uwagę.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here