Czerwone plamy na skórze – przyczyny i leczenie

0
22412

Czerwone plamy występujące na ciele to często objaw uczulenia. Lokalizacja plam zależy w takiej sytuacji od miejsca kontaktu z alergenem. Nierzadko jednak plamy mogą wiązać się z innymi chorobami bądź schorzeniami.

Plamy w kolorze czerwonym mogą być jednym z objawów problemów reumatologicznych, a także chorób skóry, np. łuszczycy. Od odpowiedniej diagnostyki schorzenia zależy jego skuteczne leczenie. Dowiedz się, jakie mogą być jeszcze przyczyny owych plam i jak je leczyć.

Czym są plamy na skórze?

Czerwone plamy na ciele https://wylecz.to/choroby-skory/czerwone-plamy-na-skorze/ stanowią problem dermatologiczny, który wiąże się z występowaniem na skórze zmian w postaci wykwitów. Zwykle są także pierwszym objawem rozmaitych chorób, nie tylko dermatologicznych. Wymagają dalszej diagnostyki wielospecjalistycznej.

Przyczyny czerwonych plam na ciele

Powodów występowania czerwonych plam na skórze może być wiele. Pod względem fizjologicznym plamy mogą pojawiać się w związku ze zmianami w naczyniach, takimi jak teleangiektazje czy naczyniaki, a także stanem zapalnym, który powoduje przekrwienie danej okolicy, co wiąże się z występowaniem rumienia.

Plamki występujące na całym ciele albo w określonych rejonach skóry mogą sugerować choroby zakaźne, takie jak ospa, odra, infekcja wirusem B19 (rumień zakaźny). Zdarza się, że plamki mogą też manifestować pojawienie się schorzeń reumatologicznych, takich jak toczeń rumieniowaty układowy albo toczeń krążkowy. Występują one wtedy zwykle z objawami ogólnoustrojowymi, w tym zwłaszcza gorączką.

Zaczerwienienia wiążą się też często z chorobami skóry, szczególnie łuszczycą. Jeżeli plamki występują tylko w jednym miejscu, np. na twarzy, brzuchu, dłoniach, nogach czy plecach, to prawdopodobnie ich przyczyną są alergie kontaktowe, występujące po dotknięciu alergenu, ale też alergie i choroby układu pokarmowego.

Nierzadko kropki w kolorze czerwonym powstają w wyniku ukąszenia owadów. Są zwykle bardzo swędzące i uciążliwe, ale mijają dość szybko. Kolejną przyczyną występowania plamek na skórze są leki. Jeżeli u pacjenta pojawiły się na ciele czerwone kropki po zażyciu leków, to prawdopodobnie są to tzw. osutki polekowe. Występują one często z innymi dermatologicznymi zmianami skórnymi, takimi jak zmiany trądzikowe, wypryski, pęcherzyki, krostki, zaczerwienienia skórne itp.

Może się też zdarzyć, że kropki są efektem sytuacji stresowych, nawet krótkotrwałych. U wielu osób czerwone plamy występują też w wyniku gorąca.

Jak leczyć czerwone plamy na skórze?

Sposób leczenia plam na skórze zależy od przyczyny ich powstania. Niektóre plamy znikają samoistnie, a inne wymagają stosownego leczenia po wcześniejszym kontakcie z lekarzem dermatologiem, który określi rodzaj dolegliwości i wskaże odpowiednią kurację. Przykładowo, w przypadku wystąpienia plam w efekcie choroby zakaźnej leczenie powinno być uzależnione od powodującego schorzenie patogenu. Choroby grzybicze i bakteryjne leczy się antybiotykami miejscowymi bądź doustnymi, a choroby wirusowe zazwyczaj wymagają leczenia objawowego.

[Głosów:122    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here