Jak nauczyć dziecko jedzenia łyżeczką

0
1200

Nauka samodzielnego jedzenia bywa wielkim wyzwaniem dla maluchów. Pierwszym jej etapem jest najczęściej spożywanie posiłków łyżeczką podawaną przez opiekunów.

Jak powinien przebiegać cały proces nauki, by osiągnąć najlepsze rezultaty? Nieco praktycznych wskazówek podamy poniżej.

Jedzenie łyżeczką – ważna faza rozwojowa

Jedzenie łyżeczką to niezmiernie ważny etap rozwoju maluchów. Dlaczego jest tak istotny? Przede wszystkim pozwala na zwiększenie samodzielności dziecka.

Dodatkowo intensywnie wzmacnia mięśnie ust oraz prowadzi do prawidłowego rozwoju języka, co z kolei przekłada się na prawidłowy rozwój zgryzu, dzięki czemu maluch nie będzie miał problemów z poprawnym mówieniem w przyszłości.

Logopedzi zauważają, że dzieci, które od samego początku rozszerzania diety są karmione łyżeczką, nie mają tendencji do wypychania języka między zęby, przez co prawidłowo wypowiadają głoski: „m”, „p” lub „b”.

Co jest potrzebne do jedzenia łyżeczką?

Nauka jedzenia łyżeczką zwłaszcza w pierwszych tygodniach bynajmniej nie jest prosta i wymaga też dobrego przygotowania ze strony rodziców, aby proces przebiegł spokojnie i bez komplikacji.

Przede wszystkim niezbędna jest odpowiednia łyżeczka, dopasowana wielkością do małej buzi dziecka. Warto wybrać dedykowane sztućce z trwałego tworzywa, o gładkiej powierzchni i zaokrąglonych brzegach. Świetnie sprawdzają się produkty z długimi uchwytami, pokrytymi antypoślizgowym materiałem, który wspiera dalszy etap nauki, gdy dziecko samodzielnie chwyta za łyżkę.

Oprócz samej łyżeczki trzeba zaopatrzyć się w miski, najlepiej z przyssawkami oraz duże śliniaki. Świetnym rozwiązaniem są fartuszki do karmienia z rękawami. Szerokie spektrum akcesoriów można znaleźć choćby na stronie: https://wozki-foteliki.pl.

Kiedy rozpocząć naukę?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, naukę jedzenia łyżeczką powinno się rozpocząć już na samym początku rozszerzania diety. Zazwyczaj przypada to na 6.-7. miesiąc życia malucha. Jest to jednak kwestia indywidualna w przypadku każdego dziecka.

Na samodzielne jedzenie najczęściej przychodzi czas tuż przed pierwszymi urodzinami. Zwiastunem tej zmiany jest moment, gdy maluch zaczyna sam sięgać po łyżeczkę.

Jak powinna przebiegać nauka jedzenia łyżeczką?

Zazwyczaj podczas karmienia umieszcza się dziecko w foteliku do karmienia. Niektóre niemowlaki można również podczas pierwszych posiłków spożywanych łyżeczką posadzić na kolanach u rodzica, co zmniejsza stres i pozwala łatwiej przyzwyczaić się do nowego sposobu jedzenia.

Podczas karmienia na łyżeczkę nakłada się niewielką ilość pokarmu, którą wkłada się do ust malucha. Jeśli nie chce otworzyć ust, można go delikatnie do tego zachęcić, poprzez dotknięcie wargi brzegiem łyżki. Kolejne łyżeczki podaje się dopiero wtedy, gdy dziecko połknie wcześniejszą porcję.

Samodzielne jedzenie bywa kolejnym wyzwaniem, wymagającym sporych pokładów cierpliwości u rodziców. Przy pierwszych próbach istnieje bowiem spore ryzyko, że większość zawartości miseczki wyląduje na podłodze. Z czasem maluch nabiera jednak wprawy.

Jedzenie łyżeczką – wielki krok w rozwoju małego człowieka

Nauka jedzenia łyżeczką to ważny moment w życiu niemowlaków. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria oraz sporo wytrwałości, aby cały proces przebiegł sprawnie, bez nadmiernego stresu i problemów dla malucha i jego rodziców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here