Męczący suchy kaszel – sposoby na suchy kaszel

0
2858

Kaszel jest jednym z objawów przeziębienia lub grypy. Dokuczliwy i męczący znacznie utrudnia codziennie funkcjonowanie. Chociaż lekarze kwalifikują go jako jedną z reakcji obronnych organizmu, to pacjenci kaszlu chcą pozbyć się jak najszybciej. Dlatego też zaraz jak on wystąpi, sięgają po domowe sposoby na suchy kaszel. Tych jest co najmniej kilka. Zobacz, jak wyleczyć suchy kaszel.

Kaszel, ale jaki? Czyli jak rozpoznać suchy kaszel

Zanim, zastosuje się domowe sposoby na kaszel, warto stwierdzić, czy męczy nas kaszel suchy, czy mokry. Rozpoznania tego można dokonać samodzielnie. Kaszel suchy wywołuje charakterystyczne drażniące odczucie w tchawicy, które przypomina uczucie utknięcia w niej piórka, które dodatkowo nas łaskocze. Suchy kaszel wiąże się również z tym, że często wywołuje ataki duszącego kaszlu lub ustawiczne pokasływanie. Jego odgłos przypomina poszczekiwania psa, a w wyniku kasłania nie pojawia się wydzielina, którą odkrztuszamy. Kaszel suchy zazwyczaj występuje na początku infekcji. Należy jednak pamiętać, że może być on również objawem alergii lub astmy, co więcej jego przyczyny mogą leżeć zupełnie poza układem oddechowym. Suchy kaszel wskazuje się m.in. jako objawy niewydolności serca. Jeśli suchy kaszel jest faktycznie jedynie objawem przeziębienia to po 2-3 dnia zmienia się w mokry, czyli ten odkrztuszać wydzielinę.

Jak leczyć suchy kaszel?

Suchy kaszel również ten będący objawem zwykłej infekcji należy leczyć. Celem leczenia jest przekształcenie go w kaszel mokry, pozwalający pozbyć się zalegającej wydzieliny. W aptekach można zakupić wiele leków bez recepty na kaszel suchy. Ich działanie jest wykrztuśne. Leki na kaszel suchy to także te hamując odruch kaszlu. Do takich środków zalicza się m.in. kodeinę i dekstrometorfan. Warto jednak pamiętać, że tego typu leki na kaszel suchy można stosować tylko w przypadku znalezienia jego przyczyny (przy niektórych chorobach niewskazane jest zażywanie leków hamujących kaszel). Wskazaniami do zażywania leków hamujących kaszel suchy jest też jego uporczywość, co może powodować utrudniony sen; w takich sytuacjach leki należy spożywać na noc, a w ciągu dnia stosować syropy wykrztuśne. Leki hamujące zażywa się przez bardzo krótki czas, ponieważ mogą wywalać uzależnianie i nie stosuje u dzieci poniżej 12. roku życia.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Suchy kaszel można również zwalczać domowymi sposobami. W tym celu polecane są przede wszystkim napary ziołowe. Do ziół na suchy kaszel zalicza się:

  • tymianek – ułatwia od odkrztuszania oraz pomaga w wydzielanie się płynnego śluzu zarządzającego zgęstniałą wydzielinę;
  • prawoślaz – zioło to działa wykrztuśnie;
  • porosty islandzki – ma właściwości przeciwkaszlowe i łagodzi stany zapalne błon śluzowych;
  • podbiał – działa łagodząco na drogi oddechowe, przeciwskurczowo oraz wykrztuśnie;
  • dziewanna – osłania podrażnioną błonę śluzową i pomaga na uporczywy kaszel;
  • kit pszczeli – ma właściwości antybakteryjne;
  • miód – działa łagodząco, szczególnie na napady nocnego kaszlu; na kaszel suchy polecany jest miód gryczany;
  • siemię lniane – łagodzi odruchy bezproduktywnego kaszlu.

Syropy na kaszel suchy i nie tylko

W walce z suchym kaszlem można również zastosować domowe syropy. Ich zadaniem jest pomóc w zmianie kaszlu suchego na mokry, wzmocnić system immunologiczny oraz pomoc w odkrztuszaniu. Na kaszel suchy stosuje się przede wszystkim syrop z pędów sosny. Oprócz tego można stosować syrop z cytryny i oliwy z oliwek,  wywary z imbiru, syrop z cebuli lub buraczków.

Suchego kaszlu można się także pozbyć:

  • pijąc mleko z czosnkiem i masłem;
  • jedząc czosnek;
  • pijąc gorący rosół;
  • pijać grzaniec sporządzony na bazie wina;
  • smarując klatkę piersiową spirytusem salicylowym.

Domowe sposoby na kaszel suchy

Osoby, które męczy suchy kaszel, powinny zadbać o to, aby w pomieszczeniu panowała należyta wilgotność. Suche i ciepłe powietrze nasila napady kaszlu. W związku z tym we wnętrzach warto stosować nawilżacze powietrza. Można kupić je sklepie lub wykonać samodzielnie. Wydzielana przez nie para będzie nawilżać powietrze, przez co kaszel będzie łagodniejszy.

Kaszel można również leczyć inhalacjami. Par wodna w tym przypadku wzbogaca się środkami antybakteryjnymi i przeciwwirusowymi np. olejkami eukaliptusowymi. Na kaszel suchy można dodać olejek sandałowy, lawendowy, z kopru włoskiego, sosny, majeranku, herbaciany, geraniowy oraz eukaliptusowy. Inhalacje na kaszel suchy można wykonywać również dodatkiem ziół leczniczych np. rumianku, szałwii, tymianku czy czystka.

Warto również wspomnieć o stawianiu baniek, czyli naturalnym, ale trochę zapomnianym sposobie na kaszel. Stawianie baniek wpływa na wzmocnienie układu immunologicznego, dzięki czemu ma on więcej siły w zwalczaniu wirusów i bakterii. Bańki stawia się na najbardziej umięśnionych częściach ciała, czyli plecach i klatce piersiowej, należy przy tym omijać okolice, gdzie znajdują się nerki (dolna cześć pleców i kręgosłupa).

Naturalne sposoby na kaszel suchy to doskonała alternatywa dla aptecznych specyfików. Pozwalają szybko i skuteczne przemienić kaszel w ten produktywny i od pierwszych dni przeciwdziałać objawom grypy. Należy jednak pamiętać, że jeśli kaszel suchy nie mija, mimo ich zastosowania konieczna jest wizyta u lekarza.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here