Kupujesz kosmetyki? Sprawdź datę ważności!

0
3574

Kosmetyki to nałóg nie jednej kobiety. Do ich zakupu zachęcają ładne opakowania, piękne zapachy i promocje organizowane przez drogerie i firmy kosmetyczne. Stąd też w kosmetyce wielu kobiet można znaleźć po kilka sztuk kremów, lakierów, pomadek, szminek, cieni do powiek, fluidów czy innych preparatów, które się niezbędne do poprawiania naturalnej urody. Często o wielu kosmetykach, które się posiada, zwyczajnie się zapomina i ponownie odkrywa ich istnienie przy okazji generalnych porządków w kosmetyczce. Wtedy się pojawia pytanie, czy taki kosmetyk nadal jest zdatny do użytku? Jaka jest jego data ważności i co może się stać, jeśli użyje się kosmetyku po jej przekroczeniu?

Kosmetyki z datą ważności

O tym, czy kosmetyk jest zdatny do użytku, mówi jego data ważności. W wielu przypadkach data ważności umieszczana jest na pakowaniu. Oznaczona jest ona jako PAO, czyli przydatność kosmetyków po otwarciu (z ang. period after opening). Podana data mówi w przeciągu, jakiego czasu od otwarcia z preparatu uwalniają się czynniku mikrobiologiczne, a co za tym idzie, kosmetyk nie będzie niósł ze sobą żadnej wartości. PAO podawane jest zazwyczaj w miesiącach, stąd też na kosmetykach znajdziemy oznaczenie np. 6M lub 12. Oznacza to, że kosmetyk można używać przez 6 lub 12 miesięcy po jego otwarciu, po tym czasie należy go wyrzucać, nawet jeśli nie zużyje się go całego. Sprawdzając daty ważności kosmetyków, należy pamiętać też o zasadzie, która mówi, że pierwszeństwo zawsze ma data ważności podana przez producenta a nie PAO. W praktyce oznacza to, że jeśli 20 kwietnia kupiłaś kosmetyk i go otworzyłaś, a jego termin ważności podany jest na 20 maja, to kosmetyk możesz stosować tylko miesiąc mimo że PAO jest o wiele dłuższe.

Kosmetyki przez daty ważności

Chcesz zrobić porządek w swoich kosmetykach, ale na części z nich nie możesz znaleźć terminu ich ważności? To nie przeoczenie, nie wszyscy producenci preparatów kosmetycznych podają daty ważności. Takiego obowiązku nie ma, jeśli kosmetyk zdatność do użycia zachowuje dłużej niż 30 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że jesteś narażona na używanie nieświeżych kosmetyków. To czy można go jeszcze używać ,możesz sprawdzić w Cosmetic Calculator czyli w świeżomierzu. Aby to zrobić, musisz na opakowaniu odszukać numer partii produkcji, jest to rząd cyfr i liter, w którym zawarta jest m.in. data produkcji. Cosmetic Calulator pozwoli ją odkodować i sprawdzić, czy preparatu można nadal używać. Po ustaleniu przez internetowe narzędzie sprawdź, czy zgromadzone przez Ciebie kosmetyki stosują się do zasad trwałości. Mówią one, że:

  • masakry zachowują ważność od 6 do 12 miesięcy od daty produkcji;
  • kremy w słoiczkach ważne do 9  miesięcy od daty produkcji;
  • podkłady i fluidy ważne są od 12 do 24 miesięcy od daty produkcji;
  • szampony ważne są 12 miesięcy od daty produkcji;
  • szminki i pomadki do ust ważne są do 24 miesięcy od daty produkcji;
  • lakiery do paznokci ważne do od 6 do 30 miesięcy od daty produkcji;
  • cienie, pudry i róże ważne są do 36 miesięcy od daty produkcji.

Podane powyżej zasady trwałości kosmetyków mają jedynie charakter orientacyjny. Każdy kosmetyk jest inny i to czy nadaje się do dalszego użytku, należy ocenić indywidualnie. Warto zaobserwować jego konsystencję oraz wydzielany zapach i na tej podstawie ocenić, czy nie zaliczyć go do grona kosmetyku zepsutego i do wyrzucenia.

Jak poznać zepsute kosmetyki?

Porządkując swoją kosmetyczkę, warto sprawdzić, czy posiadane kosmetyki nie uległy zepsuciu. Proces ten może nastąpić nawet w przypadku preparatów, których data wznosi jest bardzo długa. Jak poznać zepsute kosmetyki? Może się na nich pojawić np. pleśń, dojść może do rozwarstwienia, zmiany barwy i zapachu. W przypadku szminek i pomadek może wydzielać się woda lub olej. Szampony, toniki i płyny do demakijażu mogą płowieć, zmieniać kolor lub wytrącać osad. Z przeterminowanych kosmetyków może także wpływać najpierw woda lub olej zamiast właściwego preparat. W przypadku przeterminowanych tuszy do rzęs zauważalne są grudki oraz zaschnięcia, a lakiery do paznokci nie tylko inaczej pachną, ale i ciągną się oraz są twarde. W przypadku zauważania któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy kosmetyk wyrzucić i go więcej nie używać.

Jak dbać o swoje kosmetyki?

Jeśli nie chcesz, aby nowe kosmetyki szybko się zepsuły, musisz o nie dbać. Zatroszcz się więc, aby nie mieszać ich z przenoszonymi na dłoniach i ubraniach bateriami. Nanoś kosmetyki szpatułką lub pędzelkiem, a w przypadku nakładania ich rękami, dokładnie umyj potem dłonie.

Przeterminowane kosmetyki – używać czy wyrzucić?

Znalazłaś u siebie przeterminowane kosmetyki i nie wiesz, czy je wyrzuci,ć czy używać dalej? Odpowiedź jest tylko jedna: wyrzuć! Nawet preparaty, które są jeszcze nie otwarte, a straciły datę ważności, mogą wywoływać niepożądane skutki. Przeterminowane kosmetyki to są przyczyną podrażnienia, a nawet chorób skórnych. Wynika to z tego, że konserwanty w nich zwarte po utracie daty ważności są dużo bardziej skoncentrowane, a więc szkodliwe. I tak np. używanie przeterminowanych masakr może wywoływać zapalenie spojówek, kremów wypryski, a szamponów przetłuszczenie się włosów lub łupież.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here