Objawy grypy – czy jesteś chory?

0
1382

Grypa czy przeziębienie? Te dwie dolegliwości mylone są bardzo często, tymczasem mimo podobnych objawów są one zapełnienie inne. Objawy grypy to te silne i gwałtowne. Pojawiają się nagle i dosłownie ścinają z nóg, aby przywiązać chorego do łóżka. Grypa jest też o wiele poważniejszą chorobą niż przeziębienie. Nieleczona lub niedoleczona może prowadzić do wielu powikłań, z których część jest śmiertelna. Dlatego też objawów grypy nie można lekceważyć. Sprawdź, jakie one są oraz jak leczyć grypę.

Czym jest grypa?

Grypa jest chorobą wirusową. Wirusy, które ją wywołują, wyróżniają się dużą zmiennością antygenową, co sprawia, że stworzenie skuteczne szczepionki na grypę nie jest łatwe. Stąd też ochronę przeciwgrypową w formie szczepionki należy odnawiać co roku, aby była skuteczna. Wirusa grypy lekarza działa na trzy rodzaje:

  • wirus grypy typu A – zaraża on zarówno ludzi, jak i zwierzęta; jest oznaczony jako ten podwyższonego ryzyka, ponieważ często się mutuje; do tego rodzaju wirusa zalicza się m.in. ten odpowiadający za grypę ptasią i świńską;
  • wirus grypy typu B –  odpowiada on za grypę sezonową i występuje tylko u ludzi;
  • wirus grypy typu C – jest on niezakaźny i wywołuje przede wszystkim infekcje.

Do zarażenia każdym z wyżej podanych wirusów grypy może dojść w wyniku przebywania w otoczeniu chorego, kontakcie ze sprzętem i przedmiotami wysokiego ryzyka np. toaletami, przebywanie w zatłoczonych miejscach, brakiem higieny, unikaniem szczepień oraz prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Grypa atakuje zazwyczaj w okresach osłabionej odporności, czyli w porze jesiennej, wczesną zimą oraz podczas przesilenia wiosennego.

Jakie są objawy grypy?

Grypa jest chorobą, która atakuje nagle. Jeśli jeszcze wieczorem było się zdrowym, a rano budzi się z wysoką gorączką, dreszczami, bólem mięśni i stawów to oznaka, że dopadła nas grypa. Charakterystycznym objawem grypy jest także gorączka, która rośnie bardzo gwałtownie i może wynosić nawet 40 stopni. Chory  ma przy tym uczucie, jakby polewano mu plecy zimną wodą. To właśnie dreszcze pozwalają odróżnić grypę od zwykłego przeziębienia. Przy grypie pojawia się także bardzo silny ból głowy, szczególnie w okolicy czołowej i zagałkowej oraz dotkliwy ból mięśni i stawów. Może także nastąpić suchy i męczący kaszel. Objawami, których można się spodziewać, jest także ból gardła oraz katar, jednak trzeba zaznaczyć, że nie są one regułą, o wiele częściej występują one przy klasycznym przeziębieniu.

Jako dalsze objawy grypy wymienia się skrajne wyczerpanie oraz omdlenia, przyspieszone tętno i  krótki oddech. Uczucie zmęczenie towarzyszy nawet po wyleczeniu grypy i może się utrzymywać 2-3 tygodnie po chorobie. Stąd też ważne jest, aby chory nie lekceważył grypy i dołączył ją do końca. Lekarze zalecają, aby jeszcze kilka miesięcy po chorobie prowadzić oszczędny tryb życia i nie przemęczać się. Niestosowanie się do tych zaleceń może skutkować pojawianiem się groźnych powikłań po grypie.

Ile trwa grypa?

Intensywne objawy grypy utrzymują się zazwyczaj 4-5 dni. W tym czasie należy bezwzględnie leżeć w łóżku, spożywać dużo płynów oraz przyjmować leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. W leczeniu grypy stosuje się także syropy rozrzedzające wydzielinę. Osłabienie objawów grypy powinno nastąpić po 5 dniach. Na początek spada gorączka oraz ustępują bóle głowy, potem wycofują się pozostałe objawy. Warto pamiętać, że poprawa nie oznacza, że można od razu wstać z łóżka. Odpoczynek zalecany jest co najmniej przez 7-9 dni.

Grypa czy…? Objawy grypy a inne choroby

Objawy grypy bardzo często bywają mylone  innymi chorobami. Najczęściej mylimy je z przeziębieniem, czyli stanem, kiedy dokucza nam gorączka, kaszel, katar i ogólne osłabienia. Jednak przeziębienie to nie jedyna choroba, z którą często myli się grypę, do innych zalicza się:

  • anginę – w jej przypadku również występuje wysoka gorączka, ból gardła oraz rozbicie połączone z bólem mięśni; chorobę tę od grypy odróżnia jednak silny ból migdałków, który uniemożliwia połykanie; angina jest chorobą bakteryjną, tak więc leki na grypę nie pomogą w jej przypadku;
  • zapalenie płuc – jest to groźna choroba, przy której pojawia się gorączka, osłabienie, ból mięśni oraz kaszel; występują też charakterystyczne bóle w klatce piersiowej; od grypy odróżnia ją to, że objawy nie mijają po 5 dniach; leczenie zapalenia płuc opiera się na zażywaniu antybiotyków;
  • zapalenie oskrzeli – chorobie towarzyszy gorączką, dreszcze, bóle mięśni, uczucie rozbicia, ból gardła oraz kaszel; ten ostatni jednak inaczej niż w przypadku grypy jest mokry, wilgotny i uciążliwy;
  • sepsa- choroba ta wykazuje objawy grypopodobne np. ból gardła, gorączkę i katar; niepokoić należy się, kiedy na gorączkę na działają leki, a temperatura jest bardzo wysoka; przy sepsie pojawia się też przyspieszone tętno i oddech oraz wymioty;  przy podejrzeniu sepsy należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Objawy grypy  nie zawsze oznaczają, że zachorowaliśmy właśnie na nią. Grypa podobna jest do bardzo wielu chorób, z których część jest niebezpieczna dla życia. Dlatego też, jeśli w objawach coś nas niepokoi lub utrzymują się one dłużej niż 4-5 dni należy niezwłocznie udać się do lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here