Mangan – ważny składnik diety

0
2171

Mangan jest pierwiastkiem, który przede wszystkim odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jego zadaniem jest także wzmacnianie kości oraz dbanie o libido i sprawność seksualną. Jak więc widać ten bliżej nieznany pierwiastek ma wiele zadań. Warto wiec zainteresować się, jakie jest zapotrzebowanie organizmu na mangan, w jakich produktach spożywczych go znajdziemy oraz jakie konsekwencje przynosi jego niedobór. Zobacz, co musisz wiedzieć o manganie w organizmie.

Mangan w organizmie człowieka

Mangan to pierwiastek, który w organizmie człowieka występuje w ilościach śladowych. Nie mniej jednak jest on niezbędnym elementem jego prawidłowego funkcjonowania. Pierwiastek ten gromadzony jest w mózgu, wątrobie, nerkach oraz trzustce. Jego zadaniem jest sprzyjanie wzrostowi oraz rozwojowi organizmu. Bez manganu organizm nie mógłby dokonywać syntezy wielu enzymów takich jak peptydaz, arginaz i karboksylaz oraz metabolizmy białek, tłuszczy i węglowodanów. Mangan odpowiedzialny jest również z usuwanie zbędnych produktów przemiany materii i przyśpieszenie syntezy cholesterolu.

Do czego jest potrzebny mangan w organizmie?

Chociaż mangan występuje w organizmie w śladowych ilościach, jego rola jest bardzo ważna. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie kości i mięśni w dobrym stanie. Jego niedobór sprawia, że stają się one słabe i łamliwe. Właściwy poziom manganu w organizmie zapewnia, że tkanka łączna będzie odpowiednio wzmocniona, a w związku z tym stawy będą znajdować się w należytej kondycji.

Kolejną odpowiedzialnością manganu w organizmie jest zatrzymywanie wolnych rodników. Jest on ważną sytuacją wykorzystywaną w procesie przemian energetycznych i umożliwia właściwe przyswajanie się witamin oraz usuwanie z organizmu nadmiaru toksyn. Mangan wspomaga również pracę mózgu oraz układu nerwowego.

Warto również pamiętać, że regularne dostarczanie do organizmu manganu wpływa pozytywnie na życie seksualne oraz płodność. Pierwiastek ten połączony z wapniem dodatkowo łagodzi napięcie przedmiesiączkowe.

Nadmiar manganu w organizmie – do czego prowadzi?

Chociaż mangan jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to nie może być on do niego dostarczany w zbyt dużych ilościach. Nadmiar manganu wiąże się z tym, że mogą wystąpić schorzenia psychiczne, obniżenie nastroju, złe samopoczucie, wycofanie i apatia. Wskazuje się również, że nadmiar manganu może być przyczyną depresji. Jednak jak mówią lekarze, pierwiastek ten jest bardzo ciężko przedawkować i takie sytuacje zazwyczaj się nie zdarzają.

Niedobór manganu – objawy i konsekwencje

O wiele łatwiej niż o nadmiar jest o niedobór manganu w organizmie. Jego braki objawiają się podobnie jak w przypadku innych pierwiastków i witamin. Dlatego też zauważając, któryś z poniższych objawów warto udać się na badania i sprawdzić jakiego makroelementu brakuje w organizmie. Najczęstsze objawy niedoboru manganu to:

 • przesuszająca się skóra,
 • wypadanie włosów;
 • rozdwajanie się paznokci;
 • bóle kości i stawów;
 • nerwobóle;
 • zmniejszone libido;
 • szum w uszach;
 • ogólne osłabienie;
 • mroczki przed oczami.

Niedobory manganu mogą prowadzić do:

 • dysfunkcji układu kostnego w tym deformacji kości, zahamowania wzrostu, zaburzeń koordynacji ruchu;
 • zmniejszenia płodności;
 • padaczki;
 • obniżenia satysfakcji z życia seksualnego.

Ile manganu potrzebuje organizm?

Dzienne zapotrzebowanie człowieka na mangan wynosi od 2 do 5 mg. Należy pamiętać, że pierwiastek ten znacznie obniża przyswajalność innych leków i suplementów, dlatego osoby zażywające medykamenty powinny dbać o to, aby mangan przyjmować nie wcześniej niż 2 godziny po zażyciu farmaceutyku. Pozwoli to na odpowiednie jego wchłonięcie się do organizmu.

Produkty spożywcze bogate w mangan – co jeśli, aby nie mieć niedoboru manganu?

Mangan można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Jego niedobory można również uzupełnić, zażywając suplementy diety zakupione w aptece. Co do zasady dzienne zapotrzebowanie organizmu na mangan zapewnia wypicie jednej filiżanki zielonej herbaty. Pierwiastek ten występuje również w takich produktach jak: czarna herbata, kawa, buraki, orzechy, awokado, suszone owoce, groszek, produkty zbożowe, szpinak, ciemna czekolada, brązowy ryż i jarmuż.

Mangan a uroda

Mangan w organizmie odpowiada również za piękny i zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci. Jego niedobór sprawia, że skóra będzie przesuszona i nadmiernie zrogowaciała, włosy będą wypadać, a paznokcie rozdwajać się. Chcąc zadbać więc o piękny wygląd, dobrze jest wdrożyć do codziennego jadłospisu produkty bogate w ten pierwiastek. Na piękny wygląd można również stosować  kosmetyki z manganem do użytku zewnętrznego.

Zarówno nadmiar, jak i niedobór manganu dla organizmu nie jest wskazany. I chociaż ten pierwiastek nie występuje w dużych ilościach w organizmie, to nie można go pominąć. Nawet jego niewielkie ilości wspierają organizm, dbając o dobrą kondycję układu kostnego, nerwowego i krwionośnego. Mangan znacząco wpływa również na prowadzone życie seksualne. Dostarczenie manganu do organizmu nie jest trudne. Pierwiastek ten występuje w wielu popularnych i lubianych produktach, co więcej można go również używać w tabletkach lub kapsułkach jako suplement diety.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here