Częste oddawanie moczu

0
3011

Częstomocz objawia się zwiększoną liczbą oddawania moczu w ciągu dnia oraz podwyższeniem się potrzeb korzystania z toalety w nocy. Częste dodawanie moczu może mieć wiele przyczyn, a także sygnalizować stany chorobowe. Zazwyczaj jest ono objawem stanu zapalnego cewki moczowej i pęcherza. Lekarze alarmują jednak, że częstomocz może być też oznaką o wielu poważniejszych chorób np. cukrzycy czy raka. Dlatego też wzmożonych wizyt w toalecie nie powinno się ignorować. Zobacz, co należy wiedzieć o częstym oddawaniu moczu.

Czym jest częstomocz?

Częstomocz jest dolegliwością polegającą na częstym oddawaniu moczu w bardzo małych ilościach. Częstotliwość oddawania moczu jest kwestią indywidualną, jednak niepokoić się powinniśmy, gdy przekracza ona 7 razy w ciągu dnia. W takich przypadkach mówimy o częstomoczu dziennym. Medycyna wyróżnia też częstomocz nocny, który objawia się więcej niż 2 wizytami w toalecie w ciągu nocy.

Częste oddawanie moczu jest dolegliwością, która objawia się potrzebna natychmiastowego skorzystania z toalety, jednak po wizycie w niej i opóźnieniu pęcherza moczowego nie odczuwa się ulgi.

Przyczyny częstego oddawania moczu

Przyczyn częstego oddawania moczu może być bardzo dużo. Zazwyczaj dolegliwość ta wiążę się z zakażeniem dróg moczowych, jednak może też wystąpić w przypadku:

  • cukrzycy typu 1 i 2, często oddawanie moczu ma być sposobem na pozbycie się przez organizm nadwyżki glukozy;
  • ciąży – macica w ciąży rośnie naciskające na pęcherz, co powoduje chęć częstego oddawania moczu;
  • problemów z prostatą – powiększony gruczoł kokowi możne naciska na cewkę moczową, co wpływa na chęć częstego oddawania moczu; jednoczenie blokowanie cewki przez powiększającą się prostatę sprawia, że strumień jest niewielki;
  • śródmiąższowego  zapalenia nerek;
  • diuretyki, czyli przy zażywaniu leków moczopędnych; mianem diuretyków określa się też kawę, czarną herbatę, napoje czekoladowe, te typu cola i alkohol;
  • udaru mózgu lub innych schorzeń neurologicznych;
  • raka pęcherza moczowego;
  • zaburzeniach czynności pęcherza moczowego;
  • radioterapią.

Jak widać przyczyn częstego oddawania moczu, jest bardzo dużo. Samodzielnie ciężko je ustalić, dlatego, jeśli zmagamy się z tym problemem, najlepiej jest udać się do lekarza. Pomoże on w ustaleniu genezy problemu oraz wdroży odpowiednie leczenie. Z częstym oddawaniem moczu do lekarza należy zgłosić się jak najszybciej. Ignorowanie tej przypadłości może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, przede wszystkim dla prawidłowego funkcjonowania nerek.

Objawy częstego oddawania moczu

Oprócz częstych wizyt w toalecie, których liczba przekracza 7 w dzień i 2 w nocy częstomocz może objawiać się także: gorączką, bólami pleców oraz boku, wymiotami, dreszczami, wzmożonym pragnieniem i apetytem, zmęczeniem i osłabieniem, krwią w moczu, patologiczną wydzieliną z pochwy lub penisa.

Powikłania przy częstym oddawaniu moczu

Nieleczony częstomocz może wywołać wiele powikłań, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie organizmu. Długo trwający częstomocz jest niebezpieczny zarówno dla zdrowia, jak i życia. Do powikłań po częstomoczu zalicza się: śpiączkę cukrzycową, kwasicę ketonową, bezpłodność, zakażenie krwi, przerzuty nowotworowe, uszkodzenie i zaburzenia w funkcjonowaniu nerek.

Diagnostyka i leczenie częstego oddawania moczu

W celu ustalenia przyczyny częstego oddawania moczu należy udać się lekarza. Diagnostyka obejmuje badanie moczu, cytometrię (pomiar ciśnienia wewnątrz pęcherza moczowego), cystoskopia (badanie polegające na wprowadzeniu cienkiego podświetlanego urządzania do wnętrza pęcherza i cewki moczowej); badania neurologiczne oraz USG pęcherza moczowego.

Częstomocz leczy się przyczynowo, dlatego podczas wizyt lekarskiej ważne jest dokładnie ustalenie przyczyn występowania dolegliwości.

Domowe sposoby na częste oddawanie moczu

Profilaktyka częstomoczu opiera się głównie na stosowaniu odpowiedniej higieny intymnej oraz kontrolowaniu stanu chorób, które mogą przyczynić się do wystąpienia częstego oddawania moczu. Dlatego też np. cukrzycy powinni dbać o to, aby utrzymywać właściwego poziom cukru we krwi. Domowymi sposobami na ograniczenie wizyt w toalecie jest regularny trening mięśni miednicy oraz stopniowe zmniejszanie liczby wyjść do łazienki w ciągu dnia. Przy profilaktyce częstomoczu istotna jest także zmiana diety. Z jadłospisu powinno się wyeliminować takie produkty jak kawa, czekolada, ostre przyprawy oraz napoje gazowane. Konieczne jest też monitorowanie ilości wypijanych płynów. W tym zakresie zalecane jest spożywanie tylko takiej ilości napojów, które zapobiegną powstawaniu zaparć i nadmiernej koncentracji moczu.

Przyczyny częstomoczu mogą być bardzo różne, jednak żadnej z nich nie należy lekceważyć i zostawiać samej sobie. Nieleczony może wywołać wiele skutków ubocznych, z którymi ciężko będzie walczyć. Warto również wiedzieć, że częstomocz jest chorobą, którą bardzo łatwo pomylić z wielomoczem, czyli poliurią. Dolegliwość ta wiążę się z podwyższoną ilością oddawania moczu w ciągu dnia, pomoże one nawet wynosić 2 litry na dobę. W przypadku częstego oddawania moczu ilość oddawanego płynu jest i wiele mniejsza.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here