Luteina na oczy – co to jest, gdzie występuje, w jaki sposób wspiera wzrok?

0
1207

Oko to zespół wyspecjalizowanych komórek narządu zmysłu wzroku, który pozwala odbierać większość informacji z otoczenia. Wyposażone jest w dwa rodzaje receptorów. Pierwsze potrafią określić i nazwać kolor, drugie oceniają jego jasność, dlatego niektórzy uważają, że zmysł wzroku to tak naprawdę dwa osobne zmysły.

Oko jest w ciągłym użyciu, więc dla prawidłowego działania potrzebuje zasilania substancjami odżywczymi, umożliwiającymi regenerację. Szczególnie narażone na działanie różnych bodźców świetlnych są fotoreceptory skupione w wewnętrznej warstwie oka, czyli w siatkówce, na którą wpadają promienie.

Czopki i pręciki tworzą na siatkówce skupisko fotoreceptorów odbierających obraz. Oko ludzkie jest bardzo skomplikowanym narządem pracującym w „ruchu ciągłym” więc najbardziej wysilone części składowe wymagają odżywczego zasilania składnikami umożliwiającymi regenerację.

Oprócz dużej ilości tlenu i składników odżywczych, dla sprawnego działania fotoreceptorów, niezbędne są barwniki niewytwarzane przez organizm ludzki takie jak luteina i zeaksantyna.

Co to jest luteina? Czym jest zeaksantyna?

Luteina to żółty barwnik organiczny. Jest niezbędna dla poprawnego działania narządu wzroku, bo chroni go przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Luteina jest barwnikiem, więc działa również jako filtr ograniczający szkodliwe działanie promieniowania UVA i UVB. Odpowiednia dawka luteiny może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju zaćmy.

Luteina występuje w produktach roślinnych, głównie w warzywach zielonych, takich jak szpinak, jarmuż, brokuły, sałata i inne.

W siatkówce oka konieczny jest też drugi barwnik, a mianowicie zeaksantyna, która poprzez absorpcję niebieskich fal światła wspomaga działanie plamki żółtej. Jest barwnikiem siostrzanym luteiny i występuje w produktach roślinnych.  W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że optymalny dla regeneracji siatkówki oka stosunek luteiny do zeaksantyny wynosi 5: 1.

Ile luteiny i zeaksantyny potrzebuje oko do prawidłowego działania?

Organizm ludzki, pomimo zapotrzebowania na luteinę i zeaksantynę, sam ich nie wytwarza, więc muszą być dostarczone poprzez odpowiednio zbilansowana dietę. Każdego dnia powinniśmy dostarczyć w posiłkach co najmniej 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny.  Przeciętna dieta dostarcza ok. 3 mg tych barwników dziennie. Jest to zbyt mało dla sprawnego funkcjonowania naszego wzroku. Ta dysproporcja rośnie z wiekiem szczególnie u osób palących, pijących alkohol oraz zmagających się z otyłością i cukrzycą. Powinni oni stosować dietę bogatą w warzywa i owoce. Aby pokryć dzienne niedobory w/w barwników konieczna jest właściwa suplementacja diety.

Jaka jest właściwa suplementacja diety?

Właściwa suplementacja powinna być naszą reakcją obronną na stale rosnącą ilość bodźców atakujących nasz wzrok. Zanieczyszczone powietrze i godziny spędzane przed komputerem to tylko dwa przykłady zagrożeń cywilizacyjnych. Nasz wzrok, żeby efektywnie spełniać swoją rolę, powinien otrzymać wsparcie w postaci niezbędnych składników.

W uzupełnieniu diety powinniśmy kierować się składem i proporcją pomiędzy składnikami jak w suplemencie diety Nutrof Total, który oprócz luteiny krystalicznej i zeaksantyny w przebadanej proporcji 5:1, zawiera kwasy omega-3, resweratrol oraz witaminy i minerały – zobacz: http://dbamooczy.pl/wsparcie-wzroku/. Suplementy diety wybierajmy wśród produktów renomowanych firm okulistycznych, które zagwarantują wysoką jakość.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here