Witamina D3 i kwas DHA dla niemowlaka – co musisz wiedzieć?

0
1352

Gdy niemowlę przychodzi na świat, chcemy jak najlepiej zadbać o jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Aby wspierać funkcjonowanie organizmu maluszka, powinniśmy dostarczać mu odpowiednią dawkę witamin. W pierwszym roku życia, dziecko szczególnie potrzebuje witaminy D3. Witamina ta jednak nie jest dostarczana wraz z mlekiem matki. Dlatego ważna jest odpowiednia jej suplementacja. Co do kwasu DHA, jest co prawda dostarczany z mlekiem mamy, jednak tylko wtedy gdy ona, w swojej diecie uwzględnia produkty bogate w ten kwas. Jak dostarczać dziecku odpowiednie witaminy w pierwszym roku życia?

Czym jest witamina D3?

Witamina D3 jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego rozwoju malucha. Wpływa ona pozytywnie na prawidłowe uzębienie i stan kości, łagodzenie stanów zapalnych skóry, wchłanianie wapnia i fosforu w organizmie czy prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego.

Dzieci karmione wyłącznie mlekiem mamy, nie otrzymują wystarczającej ilości witaminy D3, dlatego w takim przypadku niezbędna jest jej suplementacja. Wskazana dawka, którą powinien otrzymywać maluszek to 400 jednostek na dzień, jednak dawkę tą powinno się ostatecznie konsultować z lekarzem, ponieważ istnieją inne czynniki, mogące mieć na nią wpływ.

Jeżeli maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, dawkę również należy ustalać z pediatrą. To dlatego, że przy karmieniu mlekiem modyfikowanym suplementacja taka zazwyczaj nie jest konieczna, ponieważ mleko modyfikowane zawiera witaminę D3 w swoim składzie.

Niedobór witaminy D3 w organizmie niemowlęcia może prowadzić do słabego uzębienia, łamliwości kości, osteoporozy czy krzywicy. Jej nadmiar zaś, może przynieść podwyższone stężenie wapnia we krwi, co może przełożyć się na częste zaparcia, brak łaknienia, odwodnienie, wymioty czy też na zaburzenia serca, uszkodzenia nerek, nadciśnienie. Dlatego w każdym przypadku, należy skonsultować się z lekarzem, by ustalić odpowiednią dawkę witaminy D3.

Przeczytaj również: https://humana-baby.pl/blog/jakie-witaminy-dla-niemowlaka-stosowac-od-kiedy-mozna-je-podawac-dziecku/.

Czym jest kwas DHA?

DHA to wielonienasycony kwas tłuszczowy z grupy omega-3 – składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu niemowlaka. Zaliczany jest do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których niedobór prowadzi do różnego rodzaju zaburzeń chorobowych. Kwasy DHA wspierają rozwój kości i modulowanie błon komórkowych oraz wzmacniają odporność niemowląt.

Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać kwasu DHA, dlatego niezbędne jest jego dostarczanie poprzez odpowiednią dietę lub suplementację. Karmiąca mama powinna przyjmować ok. 200 mg DHA codziennie. Jeżeli nie spożywa ryb wcale lub zjada ich bardzo mało, dawka ta może być wyższa – ok. 400-600 mg DHA dziennie. Kwas DHA przenika do pokarmu mamy, i jest w nim dostarczane niemowlęciu. Jeżeli karmiąca mama w swojej diecie nie uwzględnia ryb, może podawać niemowlęciu kwas DHA.

Jednoczesne stosowanie witaminy D3 razem z kwasami DHA pozytywnie wpływa na rozwój motoryczny maluchów. Warto zwrócić uwagę na produkt Humana benelife D3+DHA dostępny w bogatej ofercie Humana Baby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here