Leczenie alkoholizmu – ile trwa?

0
1218

Wszyscy lubimy łatwe i szybkie rozwiązania. Przyzwyczailiśmy się do natychmiastowej ulgi: kiedy boli nas głowa, sięgamy po tabletkę przeciwbólową, a z bezsennością radzimy sobie za pomocą leków nasennych. Niestety nie każdy problem może zostać rozwiązany w tak prosty sposób. Uzależnienia to choroby o złożonej etiologii, powstające w wyniku bardzo skomplikowanych i rozciągniętych w czasie procesów. Tym samym dotknięci nimi pacjenci muszą włożyć sporo czasu w rozbrajanie mechanizmów nałogu i walkę z destrukcyjnymi nawykami. Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Pierwszy etap leczenia alkoholizmu – detoks

Leczenie alkoholizmu w przypadku pacjentów w zaawansowanej fazie choroby zwykle rozpoczyna się od detoksykacji, czyli oczyszczenia organizmu z wszelkich pozostałości szkodliwych metabolitów alkoholu. Warto pamiętać, że ta substancja psychoaktywna w rzeczywistości jest trucizną, której długotrwałe nadużywanie prowadzi do licznych problemów zdrowotnych, takich jak marskość wątroby, niewydolność serca czy choroby układu oddechowego. Na bardzo zaawansowanym etapie nałogu odstawienie alkoholu staje się jedynym sposobem na uratowanie życia pacjenta. Oprócz tego należy podkreślić, iż abstynencja jest jednym z warunków przyjęcia na psychoterapię – tylko trzeźwa osoba jest w stanie spojrzeć na własne życie w realistyczny sposób i w pełni skupić się na pracy nad sobą.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób, które od wielu lat piją zbyt dużo, nagłe odstawienie alkoholu z pewnością doprowadzi do objawów syndromu abstynencyjnego (do których należą m.in. mdłości, bezsenność czy drgawki), a w skrajnych przypadkach może być nawet bardzo niebezpieczne. Z tego powodu warto zdecydować się na profesjonalną detoksykację w ośrodku leczenia alkoholizmu. Ile trwa taki proces? W każdym przypadku może on przebiegać nieco inaczej, jednak zwykle organizm oczyszcza się w ciągu 5-10 dni. Oczywiście w takim czasie nie da się naprawić wszystkich szkód spowodowanych przez środek odurzający, jednak pozbywając się jego resztek z krwiobiegu jesteśmy w stanie ustabilizować stan pacjenta, unormować tętno, ciśnienie krwi i poziom cukru oraz przywrócić równowagę wodno-elektrolitową. Przez cały ten czas personel medyczny opiekuje się chorym, pomagając mu w uzupełnianiu płynów, podając niezbędne witaminy i minerały, a w razie potrzeby również środki farmakologiczne.

Metody i cele leczenia alkoholizmu

To, ile trwa leczenie alkoholizmu, zależy m.in. od zastosowanych metod (więcej o tym tutaj: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/leczenie-alkoholizmu-ile-trwa/). Nadrzędnym celem leczenia uzależnień jest, oczywiście, doprowadzenie do trwałej abstynencji. Niektórzy mogliby więc pomyśleć, że jego najważniejszym etapem jest detoks, który pomaga uniknąć negatywnych konsekwencji odstawienia alkoholu. W rzeczywistości jednak jest on dopiero wstępem do właściwych oddziaływań terapeutycznych, które skupiają się na psychice chorego. Podstawą leczenia choroby alkoholowej są spotkania indywidualne i grupowe, podczas których pacjenci przepracowują trudne doświadczenia i emocje, rozprawiają się z nieprawidłowymi schematami myślowymi oraz rozbrajają mechanizmy uzależnienia. Oprócz tego ważnym elementem procesu zdrowienia jest trening umiejętności społecznych, a zwłaszcza asertywności, która pomaga w stanowczym odmawianiu picia. Pacjenci uczestniczą także w wykładach psychoedukacyjnych, sesjach terapeutycznych wykorzystujących różne formy artystycznej ekspresji oraz w zajęciach rekreacyjnych, które pozwalają im na odciągnięcie myśli od głodu alkoholowego oraz znalezienie zainteresowań innych niż zakrapiane imprezy.

Przeczytaj też: http://www.zdrowakroplakrwi.pl/fazy-choroby-alkoholowej/

Leczenie alkoholizmu – ile trwa?

Trudno opisać w kilku zdaniach całe skomplikowane leczenie alkoholizmu. Ile trwa przeciętny proces zdrowienia? I czy zawsze jest to taka sama ilość czasu? Odpowiedź na to ostatnie pytanie jest prosta: nie, ponieważ nie ma dwóch takich samych pacjentów, a co za tym idzie – dwóch takich samych uzależnień i dwóch identycznych terapii. Każdy chory potrzebuje innej ilości czasu, by wyzdrowieć. Ponadto wiele zależy zarówno od wykorzystywanych technik terapeutycznych, jak i od trybu leczenia (czy jest ono zamknięte, czy ambulatoryjne). Jeśli zdecydujemy się na pobyt w ośrodku alkoholowym, trzeźwienie prawdopodobnie będzie trwało kilka tygodni. Pamiętajmy, że wiele zależy od nas samych – nikt nie będzie nas przetrzymywał w placówce wbrew naszej woli. To my sami musimy zdecydować, jak długo chcemy pracować nad swoim zdrowiem. Należy również zaznaczyć, iż wysiłek ten nie kończy się wraz z opuszczeniem ośrodka. Osoba, która raz utraciła kontrolę nad swoim piciem, już zawsze powinna się pilnować i wcielać w życie strategie pozwalające na zminimalizowanie ryzyka nawrotów.

https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here