Luteina – w ciąży – ważny hormon

0
2224

Luteina to potoczne określenie progesteronu – hormonu płciowego, który jest niezbędny, żeby doszło do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Którą funkcję całości luteina? Jakie konsekwencje może mieć jej deficyt dla ciężarnych? Które są sygnały niedoboru luteiny (progesteronu)? Luteina, czyli progesteron, to hormon płciowy produkowany przez ciałko żółte w jajniku i łożysko w trakcie ciąży. Za jego wytwarzanie odpowiadają również kora nadnerczy (progesteron jest przeprowadzany w jej warstwie pasmowatej i siatkowatej) oraz ośrodkowy układ nerwowy. W pierwszej fazie cyklu stężenie luteiny jest dużo małe. W tym czasie narasta stopień estrogenu – hormonu, który przygotowuje błonę śluzową macicy i owulację w jajnikach. Stężenie luteiny zaczyna wzrastać tuż przed owulacją, a swój szczyt jest w 20-22 dniu cyklu. W przypadku, jeśli nastąpiło zapłodnienie, wytwarzanie hormonu jest prowadzone. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, progesteron działa wyłącznie przez kilka dni, po czym w ok. 27 dniu jego natężenie spada i pojawia się miesiączka. W stosunku z tym do podstawowych zadań luteiny należy m.in. regulacja cyklu menstruacyjnego.

Czemu luteina (progesteron) jest tak ważna dla kobiet w ciąży?

Luteina (progesteron) całości parę niezwykle dużych funkcji w czasie ciąży:
1. przygotowuje błonę śluzowej macicy do implantacji, czyli zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej (dzięki niemu błona jest bardzo ukrwiona i wyższa aniżeli zwykle)
2. odpowiada za utrzymanie ciąży do czasu wytworzenia się łożyska (przez blisko 3 miesiące)
3. hamuje skurcze macicy, oraz tym jednym hamuje poronieniu lub przedwczesnemu porodowi
Warto wiedzieć, że podczas 9 miesięcy ciąży stopień luteiny narasta niemal stukrotnie. Dopiero przed porodem jej stan trochę spada, co jest dla macicy sygnałem do silniejszych skurczów i rozpoczęcia akcji porodowej.

jak dziala luteina i dlaczego jest tak ważna
Także luteina:
1. jest w wytwórczości hormonów metabolicznych płodu
2. odpowiada za zmiany w gruczołach mlecznych, które powodują je do wytwórczości mleka podczas laktacji
3. wstrzymuje dojrzewania następnych pęcherzyków Graffa
Progesteron związany jest i z regulacją ciepłoty ciała w organizmie. Dzięki temu mając temperaturę systematycznie rano, można dowiedzieć się, czy owulacja była już miejsce.

Luteina a ciąża

Skoro odpowiedni stopień progesteronu w ciąży uniemożliwia obkurczanie się śluzówki macicy, będące szczególnie istotnym czynnikiem podtrzymującym ciążę, regulowanie poziomu progesteronu u kobiet ciężarnych jest wyzwaniem, przed jakim są ginekolodzy. Jeśli jesteś w ciąży, winno Cię zaniepokoić każde, choćby najmniejsze krwawienie z dróg rodnych lub ucisk w podbrzuszu, taki jak ten, występujący podczas miesiączki. Wszystek z poprzednich objawów niskiego progesteronu wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem prowadzącym ciążę. Potrafią one znaczyć niebezpieczeństwo poronieniem lub przedwczesnym porodem. Kłopot krwawień spotyka bardzo powszechnie kobiet, które przed ciążą miesiączkowały nieregularnie, i nie tylko. Niejednokrotnie choroby nie powrócą po kilkutygodniowej kuracji luteiną na podtrzymanie ciąży, a w niektórych wypadkach, na przykład wówczas, jeśli bardzo długo starała się o dziecko, masz za sobą przebyte poronienia lub weszła w ciążę dzięki procedurze in vitro, z luteiną dopochwową rozstaniesz się dopiero tuż przed terminem porodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here