Laparoskopia – jakie są wady i zalety badań laparoskopowych

0
1624

Czytając o zabiegach medycznych lub badaniach diagnostycznych często można natrafić na termin metody laparoskopowej. Jest on stosunkowo nowy dla współczesnej medycyny. Technika laparoskopowa to ta z serii małoinwazyjnych. Wykorzystuje się ja zarówno przy badaniach diagnozujących wiele schorzeń, jak i do operacji. W ostatnim czasie metoda laparoskopowa zyskała bardzo dużą popularność. Niezaprzeczalnie wynika to z jej wielu zalet. Jakie one jednak są i czy warto decydować się na wykonanie badań laparoskopowych? Na te i inne pytania o tę metodę medyczną odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Poznaj wady i zalety badań laparoskopowych.

Na czym polega metoda laparoskopowa?

Laparoskop jest medycznym instrument. Jest to cienka rurka, która wyposażona jest w źródło światła oraz niewielką kamerkę. Instrument ten powstał na początku XX wieku i wtedy też zaczęto wykonywać pierwsze zabiegi i badania laparoskopowe. Na początku metoda wykorzystywana była tylko do diagnostyki, później laparoskop zaczęto stosować przy zabiegach ginekologicznych oraz w chorobach jamy brzusznej. Do jednych z pierwszych operacji laparoskopowych zalicza się m.in. usunięcie pęcherzyka żółciowego czy woreczka robaczkowego. Dziś laparoskopia to rozwinięta gałąź medycyny. Wykorzystując ją, można znaleźć cysty, zrosty, mięśniaki czy infekcje, a sam laparoskop używany jest do wykonywania biopsji i zabiegów w obrębie jamy brzusznej.

Badania laparoskopowe jak wyglądają?

Badania laparoskopowe oraz operacje przeprowadzane tą metoda zaliczane są do tych mało inwazyjnych. Aby je przeprowadzić, wystarczy wykonać jedno lub dwa nacięcia. Następnie do tkanek wprowadzony jest dwutlenek węgla lub podtlenek azotu, co pozwala oddzielić tkanki od narządów wewnętrznych. Działanie to ma również umożliwić lekarzowi dokładną obserwację operowanego lub badanego obszaru. Przy metodzie laparoskopowej używa się laparoskopu oraz innych narzędzi, jeśli są one niezbędne. Sama procedura w zależności od tego, czego dotyczy, trwa od 30 do 90 minut, ale w skomplikowanych przypadkach może się wydłużyć. Czas hospitalizacji po zabiegach laparoskopowych jest różny i ma na niego wpływ wiele czynników, ale zazwyczaj można opuścić placówkę już po kilku godzinach od zakończenia procedury.

Badania laparoskopowe – wskazania

Badania laparoskopowe są tymi bezpiecznymi i można wykonać je u pacjentów w każdym wieku. Co więcej, bez przeszkód można je powtarzać. Wskazaniem do ich przeprowadzenia są choroby wątroby, wodobrzusze niejasnego pochodzenia, choroby śledziony, zrosty w jamie otrzewnowej, dolegliwości ginekologiczne i niepłodność, nieokreślone bóle brzucha lub w okolicach miednicy. Z badań laparoskopowych nie mogą skorzystać natomiast kobiety w ciąży i w okresie miesiączki, osoby cierpiące na choroby płuc, ze znaczną otyłością.

Jak przygotować się do badania laparoskopowego?

Laparoskopia diagnostyczna przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że przed wykonaniem badania u pacjenta wykonywane jest EKG oraz badania laboratoryjne krwi, stężenia białka w surowicy, poziomu elektrolitów, wskaźnik krzepnięcia krwi oraz próby watowe. W dniu, w którym będą wykonywane badania, zaleca się przejście na dietę lekkostrawną i spożywanie płynnych posiłków. Kilka godzin przed samym zabiegiem pacjent musi wypić ok. 1 litra płynów krwiozastępczych. W niektórych przypadkach przygotowania do badania laparoskopowego obejmują wygolenie skóry w okolicy przeprowadzania badania. Przed badaniem koniecznie należy również poinformować lekarza o przebytych i aktualnych chorobach.

Zalety badań laparoskopowych

Metoda laparoskopowa jest niezwykle popularna i chętnie stosowana w diagnostyce. Wynika to z jej licznych zalet. Jaki zalety badań laparoskopowych wskazuje się:

  • skrócony czas rekonwalescencji i szybki powrót pacjenta do normalnej aktywności fizycznej i zawodowej;
  • mniejsze dolegliwości bólowe, które mogą wiązać się z wykonywaniem zabiegu;
  • mniejsze ryzyko wystąpienia infekcji w obrębie rany;
  • skrócony czas hospitalizacji, w porównaniu z tym, który konieczny jest po zabiegach otwartych;
  • mniejsze i szybsze gojące się rany, co przekłada się na lepszy efekt kosmetyczny.

Wady badań laparoskopowych

Metoda laparoskopowa ma również swoich przeciwników. Podkreślają oni wady badań laparoskopowych, do których zaliczają:

  • dłuższy czas badania niż w przypadku tego klasycznego;
  • ryzyko wystąpienie komplikacji np. krwawienia, infekcji, uszkodzenia organu lub naczynia krwionośnego;
  • wysoki koszt przeprowadzenia badań laparoskopowych;
  • konieczność zaangażowania do diagnostyki specjalistów o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu m.in. chirurga;
  • problem z pozyskaniem jasnego do interpretacji preparatu histopatologicznego;
  • niemożność wykonania badań laparoskopowych u wszystkich osób m.in. ze względu na to, że konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Badania laparoskopowe – wyniki

Wyniki badań laparoskopowych związane z określeniem stadium choroby znane są natychmiast. Lekarz może określić stan chorego i zaawansowanie schorzenia już w czasie wykonywania diagnostyki. W przypadku badań histopatologicznych pobranych wycinków, rozmazów i płynów na wyniki zazwyczaj trzeba czekać od 10 do 14 dni.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here