Kichanie w przeziębieniu – dlaczego nie powinno się powstrzymywać kichania?

0
1510

Kichanie jest objawem, który towarzyszy wielu chorobom. Zazwyczaj spotykamy się z nim przy przeziębieniu i grypie, jednak może towarzyszyć i innym schorzeniom. Wiele osób kichanie utożsamia z dużym dyskomfortem. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że chociaż nie należy ono do najprzyjemniejszych objawów choroby, to jest potrzebne. Kichanie przez lekarzy określane jest jako naturalny odruch organizmu. Jego zadaniem jest pozbywanie się zanieczyszczeń z nosa. Stąd też powstrzymywanie kichania nigdy nie jest dobre. Mimo to wiele osób stara się powstrzymać kichnie, szczególnie w sytuacjach towarzyskich. Dlaczego nie warto tego robić? Zobaczcie sami.

Czym jest kichanie?

Kichanie to bezwarunkowy mocny odruch, który polega na głośnym wypuszczeniu powietrza. Najczęściej poprzedzony jest swędzeniem i „kręceniem” w nosie, które jest męczące i irytujące. Chociaż samo kichanie nie jest najprzyjemniejsze, to odruch ten jest potrzebny organizmowi. Wraz z głośnym apsik z nosa pozbywamy się czynników drażniących drogi oddechowe. Kichanie może towarzyszyć chorobom lub być od nich zupełnie niezależne. Kichnie może występować  jednorazowo lub w seriach.

Co wywołuje kichanie?

Kichanie wywołuje najczęściej podrażnienie dróg oddechowych. Może ono też towarzyszyć takim chorobom jak grypa czy przeziębienie. Wśród przyczyn kichania zazwyczaj podaje się: alergie na pyłki, pleśń, kurz, przeziębienie i grypę, podrażnienie wywołane suchym powietrzem, ostrymi przyprawami itp., przedłużający się katar, krwawienie z nosa.

Co do zasady kichanie nie jest dolegliwością, którą trzeba leczyć. Z lekarzem warto jednak się skonsultować, kiedy cierpi się na ataki kichania przez dłuższy czas. W takich przypadkach lekarz zazwyczaj przepisuje leki pozwalające pozbyć się tej uprzykrzające życie dolegliwości.

Kichaniu STOP!

Chociaż kichania nie powinno się powstrzymywać, to można podjąć kroki, które ogranicza jego występowanie. Aby wyeliminować lub zminimalizować napady kichania należy unikać ekspozycji na alergeny oraz stosować leki przeciwalergiczne. Będą one blokowały receptor histaminowy i wyciszą objawy alergii, przez co i kichanie będzie mniej dotkliwe. W celu ograniczenia kichania zaleca się też:

  • ograniczyć kontakt ze zwierzętami, w przypadku uczulenia na ich sierść;
  • używanie filtrów powietrza, co wyeliminuje podrażniające drogi oddechowe pyłki latające w powietrzu;
  • pranie pościeli w gorącej wodzie, aby zabijać roztocza wywołujące ataki kichanie;
  • dbanie o to, aby w pomieszczeniach, w których się przebywa, nie było pleśni i grzybów.

Proces kichania – jak przebiega

Mechanizm kichania jest dość skomplikowany. Do wydania z siebie głośnego apsik przyczynia się współpraca kilku narządów. Wszystko zaczyna się od podrażnienia receptorów znajdujących się w nosie. Substancjami drażniącymi mogą być te wymienione powyżej lub zapełnienie innego. Receptory znajdujące się w nosie o wykryciu substancji drażniących informują mózg, a tak przekazuje nosowi zadanie wytwarzanie wydzieliny, która pozwala je wydalić. W tym samym czasie dochodzi do wypełnienia płuc powietrzem i zamknięcia tchawicy przez struny głosowe. Zaobserwować można także kurczenie się mięśni brzucha i mięśni międzyżebrowych oraz wzrost ciśnienia w płucach. Następnie następuje rozluźnienie się strun głosowych, a powietrze wylatuje gwałtownie i unosi ze sobą czynnik podrażniający wraz z wydzieliną. Proces kichania jest samoistny i trwa błyskawicznie.

Dlaczego nie można powstrzymywać kichania?

Powstrzymywania kichania może mieć nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne. Efektem powstrzymywania się od kichania są m.in. krwotoki z nosa, a także ogólne zakażenia organizmu. Do tych ostatnich dochodzi na skutek tego, że powstrzymywanie kichania pozwala bateriom przedostać się do zatok przynosowych i namnożyć. W skrajnych przypadkach powstrzymywanie kichania może również prowadzić do pęknięcia kości w okolicach nosa czy przesunięcia się kosteczek słuchowych w uchu środkowym.

Powstrzymywanie kichania jest także niewskazane ze względu na powietrze wytworzone w płucach na potrzeby do całego procesy. Powstrzymując kichanie, sprawiamy, że wytworzone ciśnienie powoduje pęknięcie kilku tysięcy pochrzynów powietrza. Z racji dużego ciśnienia ich pękanie może znacznie osłabić organizm, a także uszkodzić nerw wzrokowy. Powstrzymywanie kichania może prowadzić bowiem do wypchnięcia na zewnątrz gałki ocznej z oczodołu oraz przerwania nerwu wzrokowego. Jest to nieodwracalne uszkodzenie, które skutkuje utrata wzroku.

Powstrzymywanie kichania sprawia również, że zamiast pozbyć się z organizmu substancji drażniącej drogi oddechowej, wtłaczamy ją do wnętrza ciała. Może to wywoływać wiele chorób i zakażeń. Na infekcje i stany zapalne spowodowane powstrzymywaniem kichania najbardziej narażony jest nos, ucho środkowe oraz zatoki.

Jak kichać?

Kichanie jest tak naturalną czynnością, że wydaje nam się, że nie potrzeba do tego specjalnej instrukcji. Nadal można jednak spotkać osoby, które nie znają podstawowych zasad kichania. Do tych najważniejszych należy zasłanianie ust w czasie kichania ręką lub chusteczką. Dzięki temu chroni się osoby z najbliższego otoczenia przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here