Zapalenie błony śluzowej nosa – jak je skutecznie leczyć?

0
1597

Zapalenie błony śluzowej nosa to inaczej nieżyt nosa. Ze schorzeniem tym mamy do czynienia bardzo często. Jest ono powszechnym problemem i objawia się blokadą nosa, kichaniem, swędzeniem i wyciekiem wydzieliny z jamy nosowej. Zapalenie błony śluzowej nosa może być formę ostrą lub przelękła. Najczęściej spotykamy się z ostrym nieżytem nosa, który dodatkowo połączony jest z zapaleniem śluzówki zatok przynosowych. Chorobę tę leczy się jedynie objawowo. Leczenie może obejmować terapię antybiotykową. Dzieje się tak w przypadku, gdy do zapalenia błony śluzowej nosa dochodzi w wyniku zakażenia bakteryjnego. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć o nieżycie nosa.

Jakie są funkcje nosa?

Głównym zadaniem nosa jest udział w procesie oddychania. Jego zadaniem jest oczyszczenie i nawilżanie powietrza, które w kolejnych etapach dostaje się do dolnych dróg oddechowych, czyli płuc i oskrzeli. Oczyszczenie i nawilżanie powietrze zawsze obywa się w błonie śluzowej nosa. Aby było to możliwe, błona ta ma charakterystyczną budowę. Występuje tu mechanizm śluzowo-rzęskowy, tworzony przez nabłonek migawkowy oraz gruczoły śluzowe. Gruczoły te wytwarzają wydzielinę śluzową, która nawilża nabłonek i zatrzymuje zanieczyszczenia takie jak kurz, wirusy i bakterii. Zanieczyszczenia te usuwane są za pomocą rzęsek z nabłonka migawkowego przez otwory nosowe. Inne funkcje nosa to możliwości rozróżniania zapachów oraz wpływanie na barwę głosu.

Zapalenie śluzówki nosa – przyczyny

Obrzęk śluzówki jamy nosowej wynika ze stanu zapalnego. Jako przyczyny nieżytu nosa podaje się obrzęk na tle infekcyjnym, alergicznym lub innym. Zapalenie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Z ostrym nieżytem nosa najczęściej spotykamy się w okresie największej zachorowalności na choroby sezonowe np. przeziębienie. Jest to wynikiem tego, że do jamy nosowej dostaje się duża liczba wirusów wywołujących zapalenie. Przedostają się one drogą kropelkową i pobudzają komórki układu odpornościowego do ochrony organizmu.

Drugą z przyczyn zapalenia błony śluzowej nosa są alergie. Alergen uczulający powoduje produkcję przeciwciał klasy IgE, które wiążą go i doprowadzają do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego. Przy alergiach nieżyt nosa może być sezonowy lub całoroczny.

Jako inne przyczyny nieżytu nosa wskazuje się wahania hormonalne, narażenie nosa na czynniki podrażniające taki jak dym, zmiany temperatury oraz stres.

Zapalenie błony śluzowej nosa – objawy

Zapalenie błony śluzowej nosa daje takie objawy jak zaczerwienienie, obrzęk, ból i niedrożność. Wiąże się to z trudnościami w oddychaniu oraz zaburzeniami węchu. Przy nieżycie nos często odczuwa się także zaleganie widzialny w jamie nosowej. Zapaleniu błony śluzowej nosa mogą również towarzyszyć niestandardowe objawy, do których zalicza się: zapalenie spojówek, biegunkę, pęcherzykowe zmiany w jamie ustnej, gorączkę. Przy nieżycie nosa spowodowanym alergią dodatkowo występuje kichanie, świąd oraz wyciek wodnistej wydzieliny.

Zapalenie błony śluzowej nosa – leczenie

Przy zapaleniu błony śluzowej nosa najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe. Ich działanie opiera się na hamowaniu histaminy, czyli jednego  z mediatorów zapalnych, które zwiększa przepuszczalność naczyń. Obecnie na polskim rynku dostępne są dwie generacje leków przeciwhistaminowych, które można stosować do leczenia nieżytu nosa.

Pierwsza to preparaty oparte na hydrosyzynie i klemastynie. Są to tabletki, syropy oraz antazolina w formie kropli do nosa. Działanie tego typu środków powiązane jest z silnym oddziaływaniem na ośrodkowy układ nerwowy, a jako skutki uboczne ich stosowania wskazuje się senność, zmęczenie i obniżenie sprawności umysłowej. Druga generacja leków to te zawierające loratadynę oraz cetyryzynę. Preparaty można nabyć w formie tabletek lub aerozoli do nosa. Mają one słabe działanie na układ nerwowy, a efekty ich stosowania utrzymują się dłużej.

Leki na obrzęk śluzówki nosa obydwu generacji można stosować zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. W większości są one dostępne bez recepty. W przypadku, gdy infekcja nie mija po 3-5 dniach lub ma ciężki przebieg od początku, warto skonsultować je z lekarzem.

Nieżyt nosa – co może pomóc?

W leczeniu nieżytu nosa dobrze jest stawiać na preparaty zmniejszające przekrwienie błony śluzowej jamy nosowej. Takie właściwości posiada pseudoefedryna. Pomaga ona w zmniejszaniu wrażenie zatkanego nosa oraz pobudza wcześniej zablokowane receptory, prowadzi do rozkurczu naczyń i wytworzonego w nich ciśnienia. Pseudoefedrynę można stosować doustnie i jest ona dostępna w aptekach bez recepty. Można ją przyjmować przez dłuższy czas, trzeba jednak pamiętać o skutkach ubocznych jej zażywania.

W leczeniu dobrze jest sięgnąć też po preparaty miejscowe – donosowe. Pomogą one w pierwszych dniach obrzęku przy  ostrych stanach zapalnych. Warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie donosowych preparatów nie jest zalecane ze względu na to, że mogą poradzić do rozszerzenia naczyń, nasilenia obrzęku oraz uszkodzenia śluzówki.

Leczenie zapalenia błony śluzowej nosa można też wspiera użyciem łagodzącej wody morskie w sprayu. Łagodzą one obrzęk, nawilżają i regenerują śluzówkę nosa. Są one bezpieczne i mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i małe dzieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here