Koenzym Q10 – co to jest, jak działa i jakie są źródła występowania koenzymu Q10?

0
1290

Koenzym Q10 inaczej nazywany jest ubichioem. Jest on niezbędną substancją w naszym organizmie i odpowiada za funkcjonowanie komórek. Jego podstawowym zadaniem jest uczestniczenie w procesie wytwarzania w nich energii i dotleniania. Koenzym Q10 odpowiada także za ochronę komórek przed wolnymi rodnikami. Warto również pamiętać, że ma on także zastosowanie w kosmetologii i nazywany jest tam eliksirem młodości. Wszystko przez to, że ma on działanie przeciwstarzeniowe i antyoksydacyjne. Koenzym Q10 podyktowany jest naturalnie przez organizm, a dodatkowo jego ilość możemy wspomagać suplementami diety oraz odpowiednim jadłospisem. Zobacz, jak działa oraz w jakich produktach naturalnie występuje koenzym Q10.

Właściwości i działanie koenzymu Q10

Koenzym Q10 jest niezbędny do prawidłowego działania wszystkich narządów wewnętrznych i komórek potrzebujących dużo energii. Do takich zalicza się m.in. serce czy mięśnie szkieletowe. Jego właściwości pozwalają mu również chronić organizm przed negatywnymi zmianami oraz je niwelować, jeśli już wystąpią. W organizmie koenzym Q10 ma właściwości antynowotworowe oraz antycholesterolowe. Ponadto wykazuje się, że składnik ten leczniczo działa w przypadku schorzeń takich: niewydolność krążenia, choroba niedokrwienności serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, paradontoza, choroby mięśni, choroba Parkinsona, Alzheimera oraz cukrzyca typu II.

Koenzym Q10 w organizmie – kiedy jest go zbyt mało?

Koenzymy Q10 produkowany jest naturalnie przez ludzki organizm. Stąd też, jak i w przypadku innych substancji może dochodzić do jego niedoborów. O niedoborach koenzymu Q10 mówimy zazwyczaj po 35 roku życia.  Z niedoborem tego składnika borykają się także osoby intensywnie uprawiające sport lub pracujące fizycznie, schorowane, żyjące w zanieczyszczonym środowisku.

Zbyt niski poziom koenzymu Q10 w organizmie objawia się pojawianiem się zespołu przewlekłego zmęczenia, spadkiem odporności, wydolności fizycznej, zmieszczeniem wydolności serca, częstszymi infekcjami, matowieniem skóry i pojawianiem się zmarszczek.

Koenzym Q10 – eliksir młodości

Koenzym Q10 to składnik, który nie tylko jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale i ten poprawiający naszą urodę. Ze względu na swoje działanie przeciwzmarszczkowe i antyoksydacyjne koenzym Q10 jest składnikiem wielu kremów, maseczek i serum do cery dojrzałej. Kosmetyki zawierające ten składnik dobrze radzą sobie ze spłycaniem powstałych już zmarszczek, ujędrnieniem skóry, czy odżywianiem tej zmęczonej i poszarzałej. Koenzym Q10 w kosmetyce polecany jest do każdego rodzaju skóry i może być stosowany w każdym wieku, nie tylko u kobiet dojrzałych. Kuracje nim zaleca się panią narażonym na przewlekły stres, palącym papierosy czy mających problemy z utrzymaniem zdrowej diety. Co ważne, z jego działania mogą skorzystać posiadaczki skóry wrażliwej i atopowej. Koenzym Q10 jako naturalny składnik nie wywołuje żadnych efektów niepożądanych na cerze taki jak zaczerwienienie, pieczenie czy podrażnienie.

Koenzym Q10 w kosmetykach występuje zazwyczaj w połączeniu z witaminą E, A, C, kwasem hialuronowym oraz olejkami roślinnymi. Uzupełnia to jego działanie i sprawia, że kosmetyki mają jeszcze większe właściwości antyoksydacyjne.

Koenzym Q10 w diecie

Ilość koenzymu Q10 w organizmie możemy zwiększać, jedząc produkty, które zawierają tę substancję. Trzeba jednak pamiętać, że w produktach spożywczych zawarte są niewielkie ilości tej substancji i nie pokrywają one zapotrzebowania organizmu. Nie mniej jednak koenzym Q10 znajduje się w czerwonym mięsie, makrelach, sardynkach, brokułach, orzechach ziemnych, kiełkach pszenicy. Należy pamiętać, że zawartość koenzymy Q10 w pokarmach zmniejsza się wraz z wysoką temperaturą, czyli składnik ten zanika podczas gotowania i obróbki termicznej. Dodatkowo nie jest on odporny na długie przechowywanie. Koenzym Q10 przyswaja się tylko w obecności tłuszczów.

Ze względu na to, że ilość koenzymu Q10 w produktach spożywczych jest niewystarczająca dla niedoborów tej substancji w organizmie osoby dojrzałej, lekarze zalecają suplementację diety. Ma ona pomóc uzupełnić niedobory, wzmocnić ochronę komórek oraz zahamować utratę witamin i powstawanie zmarszczek. Suplementacja diety koenzymem Q10 może odbywać się zewnętrznie lub wewnętrznie.

Suplementacja diety koenzymem Q10

Suplementacja diety koenzymem Q10 zewnętrzna polega przede wszystkim na stosowaniu preparatów kosmetycznych, które zawierają ten składnik. Wewnętrzna suplementacja to natomiast  regularne zażywanie kapsułek lub tabletek do ssania z koenzymem Q10. Dzienna dawka to 50 mg. Suplementację powinny rozpocząć osoby po 30 roku życia. Zalecana jest ona nawet tym osobom, u których nie wykryto obniżonego poziomu koenzymu Q10.

Koenzym Q10 – przeciwwskazania

Koenzym Q10 oraz produkty go zawierające w większości są bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Ich zażywanie nie niesie żadnego niebezpieczeństwa oraz nie wywołuje skutków ubocznych. Niemniej jednak zaleca się, aby osoby chorujące na cukrzycę lub choroby mięśnia sercowego przed sięgnięciem po kapsułki z koenzymem Q10 skonsultowały się z lekarzem. Suplementacja diety tym składnikiem nie jest polecana kobietom w ciąży oraz tym karmiącym piersią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here