Operacja przepukliny pachwinowej – przebieg i rekonwalescencja po zabiegu

0
7433

Operacja przepukliny pachwinowej to jeden z częściej wykonanych zabieg chirurgicznych. Nie zalicza się go do tych zbyt trudnych i inwazyjnych. W jego wyniku można całkowicie usunąć dolegliwości związane z przepukliną, wzmocnić powłoki brzuszne oraz uchronić pacjenta przed nawrotem choroby. Lekarze zaznaczają jednak, że chociaż operacja przepukliny jest dość łatwa i przebiega szybko, to pacjent nie powinien zapominać o rekonwalescencji. Ona również nie jest trudna, ale konieczna. Jej zakres czasowy zazwyczaj ogranicza się do 2 tygodni. Zobacz, na czym polega rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej oraz jak wygląda sama operacja.

Czym jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa jest niezwykle często występującym schorzeniem. Może ona powstać na skutek urazu, zbyt dużego wysiłku oraz po porodzenie. Objawia się tym, że powłoki jamy brzusznej ulegają osłabieniu lub przedarciu. Uchyłek otrzewnej wraz z fragmentem jelita wysuwa się poza powłoki jamy brzusznej w okolice pachwiny. Przepuklina pachwinowa rozwija się niezwykle powoli, a jej objawy narastają. Należy pamiętać, że w początkowej fazie mogą one być mylące. Jako objawy przepukliny pachwinowej wskazuje się przejściowe dolegliwości bólowe w okolicy pachwinowej, które występują podczas wysiłku fizycznego, śmiechu i kaszlu, uczucie ciężaru w nadbrzuszu, zaparcia. Wraz z rozwojem choroby chory może wyczuć u siebie miękki guzek w okolicach pachwiny, który uwypukla się i znika. Przepuklinę leczy się operacyjnie.

Operacja przepukliny pachwinowej

Operacja przepukliny pachwinowej jest dość prostym zabiegiem chirurgicznym. Wykonuje się ją w znieczuleniu mięśniowym lub odkręgosłupowym. Z tego też względu rekonwalescencja po niej nie trwa długo, a pacjent po zabiegu może niemal natychmiast wrócić do domu. Zaleca się, że operacja wykonana była jak najwcześniej po rozpoznaniu choroby, wtedy jest mniej uciążliwa, a ryzyko powikłań minimalne. O tym, jak będzie wyglądać operacja przepukliny pachwinowej, zawsze decyduje lekarze i anestezjolog. W czasie podejmowania decyzji uwzględniając stan pacjenta oraz rozmiar przepukliny.

Przygotowanie do operacji przepukliny pachwinowej

Przed wykonaniem zabiegu pacjent proszony jest o wykonanie podstawowych badań morfologicznych, a także tych dot. układu krzepnięcia. Jest to obowiązek, gdy podczas operacji będzie stosowne znieczulenie ogólne, nadoponowe lub podpajęczynówkowe. Przygotowanie do zabiegu obejmuje również podanie pacjentowi leków uspokajających.

Jak przebiega operacja przepukliny pachwinowej?

Zabieg na przepuklinę pachwinową może być wykonywany techniką klasyczną lub laparoskopową. Ta pierwsza polega na rozcięciu powłoki brzusznej i umieszczeniu wysuniętego fragmentu jelita na swoim miejscu, przy jednoczesnym zabezpieczeniu powłok brzucha specjalną siatką. Metoda laparoskopowa oznacza, że w pachwinie umieszcza się specjalne rurki, przez które wprowadzane są narzędzie chirurgiczne. To nimi dokonuje się operacji oraz zabezpiecza powłoki jamy brzusznej siatką.

Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej

Rekonwalescencja po zabiegu przepukliny pachwinowej nie jest długa. Zazwyczaj do domu wychodzi się w kilka godzin po zakończonej operacji. Dłużej w szpitalu zostają zatrzymane osoby starsze, u których wystąpiła rozległa przepuklina lub które dodatkowo cierpią  na inne schorzenia. Hospitalizacja trwa wtedy ok. doby.

Po operacji pacjent zobligowany jest do zażywania leków przeciwbólowych, które łagodzą dolegliwości pochodzące z rany. Leki należy zażywać do ok. 3 doby po zabiegu. Wskazane jest, aby w tym czasie nie powstrzymywać się od aktywności fizycznej. Jak najszybsze rozpoczęcie chodzenie pozwala zapobiegać powstawaniu zrostów i formowaniu się ciągnącej blizny. Ponadto ruch przywraca prawidłową pracę jelit. W pierwszych dniach po operacji u pacjenta mogą wystąpić problemy z wypróżnianiem się, stąd też ważne jest postawienie na lekką dietę. Wskazane jest jedzenie zup, owoców oraz picie soków. Ranę operacyjną należy zabezpieczać opatrunkiem np. tym syntetycznym, który pozwoli skórze oddychać, a jednocześnie chroni ranę przed zabrudzeniem i zamoczeniem. Po operacji przepukliny pachwinowej konieczne są kontrolne wizyty u lekarza. Ich ilość oraz terminy ustala się indywidualnie. Na wizycie (po ok. tygodniu od operacji) może dojść do zdjęcia szwów, jeśli ten stosowany był zewnętrzny. W tym czasie następuje też zdjęcie opatrunku. Tygodniowa rekalescencja po operacji przepukliny pachwinowej pozwala samodzielnie prowadzić samochód. W kolejnym tygodniu rana jest już wygojona, ale proces regeneracji przeciętych tkanek jeszcze się nie zakończył. Będą one się odbudowywać do 3 miesięcy. Do tego czasu koniecznie trzeba powstrzymywać się przed dźwiganiem i nadmiernym wysiłkiem fizyczny, który przeciąża mięśnie. Początkowo wolno dźwigać maksymalnie 1 kilogram i stopniowo zwiększać obciążenie do 3-4. Należy też wspomnieć, że wygojona rana może powodować mrowienie, lekkie dolegliwości bólowe, ciągniecie w pachwinie. Takie objawy pojawiają się zazwyczaj przy zmianie pogody i utrzymują przez dłuższy czas.

[Głosów:70    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here