Gorączka krwotoczna Ebola – sposoby zarażenia wirusem Ebola, objawy i metody leczenia

0
1459

Gorączka krwotoczna Ebola to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych. Zarażenie się nią dla większości osób kończy się śmiercią. Proces leczenie nie tylko utrudnia groźny wirus, ale i to, że chorobę wykrywa się niezwykle późno. Jej objawy w początkowej fazie do złudzenia przypominają zwykłą grypę. W Polsce zarażenie się wirusem Ebola jest mało prawdopodobne, jednak na gorączkę krwotoczną powinny uważać osoby podróżujące po Afryce. Zobacz, jak może dojść do zarażenia wirusem Ebola, jak wyglądają objawy gorączki krwotocznej oraz na czym polega leczenie.

Wirus Ebola – co trzeba o nim wiedzieć?

Wirus Ebola jest tym wywołującym chorobę znaną pod nazwą gorączki krwotocznej. Choroba ta jest zakaźna i występuje epidemicznie w rejonach tropikalnej Afryki. Gorączka krwotoczna jest niezwykle ciężkim schorzeniem, które bardzo często kończy się zgonem. Śmierć ponoszą nawet te osoby, które otrzymały pomoc lekarska. Pierwsze epidemie gorączki krwotocznej, o których wiemy, występowały na terenie dzisiejszego Sudanu oraz Demokratycznej Republiki Konga.

Jak można zarazić się wirusem Ebola?

Jako naturalny rezerwuar wirusa Ebola podaje się gryzonie, małpy Saba oraz nietoperze z rodziny Pteropodidae. Człowiek wirusem Ebola może zarazić się przez bezpośrednio kontakt z tymi zwierzętami lub z padliną zarażoną wirusem. Zwierzęta te zamieszkują głównie lasy deszczowe Afryki. Do zarażenia gorączką krwotoczną może dojść również przy kontakcie z człowiekiem będącym nosicielem wirusa Ebola. Wśród ludzi rozprzestrzenia się on bardzo szybko. Należy jednak zaznaczyć, że współczesne badania nie potwierdzają, że do zarażenia wirusem Ebola może dojść drogą kropelkową lub powietrzną. Wskazuje się, że wirus rozprzestrzenia się poprzez kontakt uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z krwią lub innymi wydzielinami osoby zarażonej. Zarażenie powodować mogą również przedmioty zanieczyszczone wydzielinami chorego. Do zarażenia może dojść zarówno w czasie trwania choroby, jak i w okresie rekonwalescencji, do 7 dni od ustąpienia objawów. Jest to możliwe przy bliskim kontakcie z osobą zarażoną. Za takie uznaje się pocałunki, kontakty seksualne, a nawet pozbywanie w odległości 1 metra od chorego lub powstanie z nim w jednym pomieszczeniu bez środków ochrony osobistej. Mowa tutaj np. o podaniu ręki bez rękawiczek ochrony. Zaleca się, aby osoby, u których występuje zagrożenie zarażeniem wirusem Ebola przejść kwarantannę i były poddane obserwacji.

Wirus Ebola w Polsce – czy można się zarazić?

Polska, jak i cała Europa nie stanowią regionu epidemiologicznego wirusa Ebola. Mało mieszkańców Europy wyjeżdża również w celach urlopowych czy biznesowych w te rejony Afryki, gdzie zagrożenie gorączką krwotoczną jest duże. W związku z tym, w Europie nie notuje się zbyt wielu przypadku zagrożenia tą chorobą, chociaż nie można go całkowicie wykluczyć. Wirus może zostać przewieziony do Europy, a okres wylęgania się schorzenia wynosi od 2 do 21 dni. Stąd też osoby podróżujące w rejony zagrożone występowaniem gorączki krwotocznej Ebola,  po powrocie przez 21 dni mają rutynowo mierzoną temperaturę.

Objawy gorączki krwotocznej Ebola

Okres rozwijania się gorączki krwotocznej Ebola to od 2 do 21 dni, jednak najczęściej pierwsze objawy pojawiają się w ok. 10 dobie od zarażenia wirusem. Pierwsze symptomy gorączki krwotocznej nie są charakterystyczne i bardzo łatwo pomylić je z grypą. Zalicza się do nich: gorączkę, dreszcze, bóle mięśni i brzucha, osłabienie, biegunkę, nudności i wymioty. Wraz z rozwojem choroby dochodzą nowe objawy gorączki krwotocznej Ebola. Są to:

  • objawy dot. układu oddechowego takie jak bóle w klatce piersiowej, kaszel, duszności;
  • objawy naczyniowe takie jak spadek ciśnienia tętniczego, przekrwienie spojówek, obrzęki;
  • objawy neurologiczne takie jak drgawki, bóle głowy, zaburzenia świadomości, śpiączka;
  • objawy krwotoczne – podbiegnięcia krwawe, krwawienie z nosa, krwawienie z przewodu pokarmowego, krwawienie wewnętrzne.

Zaawansowana gorączka krwotoczna Ebola wywołuje śpiączkę, majaczenie, bezmocz, zaburzenia metaboliczne oraz skazę krwotoczną.

Jak leczy się gorączkę krwotoczną Ebola?

Leczenie gorączki krwotocznej Ebola obejmuje hospitalizację na oddziale intensywnej opieki medycznej. Zawsze jest objawowe i polega na nawadnianiu chorego, tlenoterapii i wyrównywaniu zaburzeń elektrolitycznych. Obecnie nie są znane żadne leki, które leczą przyczynę choroby, czyli zwalczające wirusa Ebola. W procesie leczenie zabronione jest stosowanie leków przeciwzapalnych oraz glikokortykosteroidów.

Ze względu na to, że na gorączkę krwotoczną ani na wirusa Ebola nie ma szczepionki, osobom podróżującym w rejony Afryki tropikalnej zalecana jest szczególna ostrożność, która pomoże zminimalizować ryzyko zakażenia. Wirus Ebola ginie wskutek działania mydła, wybielacza, światła słonecznego, wysokiej temperatury i suszenia. Warto pamiętać o tych wskazaniach i w czasie podróży na czarny kontynent i dbać o higienę osobistą oraz unikać spotkań z osobami zarażonymi. Jest to o tyle ważne, że gorączka krwotoczna Ebola nie tylko jest trudna w wyleczeniu, ale i po jej przezwyciężeniu występuje wiele skutków ubocznych. Lekarze wskazują, że osoby po zarażeniu wirusem Ebola zmagają się z osłabieniem organizmy, problemami układu nerwowego, utrata pamięci, desperacją, częstymi infekcjami, halucynacjami, śpiączką, zapaleniem opon mózgowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here