Ketonal (ketoprofen) – wskazania do zastosowania, działanie

0
1042

Ketonal to lek o silnych właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Swoje szerokie działanie zawdzięcza substancji czynnej, jaką jest ketoprofen. Środek szybko się wchłania i długo pozostaje w krwioobiegu, zapewniając długotrwałą ulgę od różnych dolegliwości.

Sekret Ketonalu

Ketonal to środek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, który swoją skuteczność przeciwbólową i przeciwgorączkową zawdzięcza substancji czynnej, jaką jest ketoprofen – organiczny związek chemiczny zbudowany z reszty benzofenonu i kwasu propionowego. Niemały wpływ na efektywność farmaceutyku mają również składniki pomocnicze usprawniające wchłanianie leku, rozprowadzanie go po ustroju i docieranie do miejsca objętego procesem chorobowym. Mechanizm działania ketoprofenu polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn (enzymów uwalnianych pod wpływem pobudzania układu nerwowego) biorących udział w rozwoju stanu zapalnego i pojawianiu się różnorodnych dolegliwości z nim związanych, takich jak podwyższona temperatura miejscowa ciała, obrzęk, ból czy zwiększone napięcie mięśniowe i zaczerwienienie. 

Ketonal dostępny jest w kilku postaciach farmaceutycznych, jednak najczęściej wybierany jest w formie tabletek doustnych, ponieważ szybko wchłania się z przewodu pokarmowego do krwioobiegu. Ustępowanie objawów można zauważyć już po kilkunastu minutach od jego spożycia. Za pośrednictwem hemoglobiny ketoprofen celnie trafia w miejsce bólu. Po upływie blisko 1,5 godziny lek osiąga największe stężenie we krwi i transportowany jest do wątroby, gdzie zostaje metabolizowany, po czym jego zbędne produkty przemiany ulegają wydaleniu z organizmu wraz z moczem i kałem.

Kilka twarzy ketoprofenu

Ketonal – farmaceutyk na bazie ketoprofenu, dostępny jest w wielu formach. Powszechnie lek występuje w postaci powlekanych, okrągłych tabletek doustnych lub podłużnych kapsułek niewielkich rozmiarów. Równie ceniony za swoją skuteczność jest Ketonal w żelu do stosowania zewnętrznego. Jego kremowa konsystencja dobrze się rozprowadza po powierzchni skóry. Maść wykorzystywana jest również do zabiegu jonoforezy, czyli wprowadzania leku przez skórę przy pomocy ultradźwięków. Taka terapia pozwala szybciej i dokładniej przeniknąć do zmienionych chorobowo lub pourazowo struktur kostno-stawowych, okołostawowych i mięśniowych. 

Ketonal można dostać także w wygodnej formie sprayu do stosowania miejscowego w ostrych stanach pourazowych, a także w postaci czopków doodbytniczych. Dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród sportowców doświadczonych przez kontuzje oraz osób obciążonych znacznymi zmianami zwyrodnieniowymi i reumatycznymi aparatu ruchu, cieszy się ketoprofen w ampułkach do iniekcji, który podaje się bezpośrednio w miejsce stanu zapalnego. Przynosi to szybką ulgę, skraca czas niepełnosprawności ruchowej i przyspiesza proces rekonwalescencji. W zależności od postaci farmaceutycznej Ketonal może zawierać różną dawkę ketoprofenu w jednej porcji. Przekroczenie dobowego stężenia substancji aktywnej nie zwiększa skuteczności leczenia.

Bezpieczne dawkowanie Ketonalu Active

Bezpieczna dobowa dawka Ketonalu Active to 150 mg. Środek jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia objawowego, dlatego w przypadku postaci doustnych, domięśniowych i doodbytniczych terapia farmaceutykiem powinna trwać najwyżej 5 dni. Ketonal w żelu ze względu na wolniejszy proces przenikania i stosowanie zewnętrzne można przyjmować przez 7 dni, należy go jednak odpowiednio odmierzać. Tylko 5 cm kremowego leku odpowiada dawce 100 mg ketoprofenu. 

Doustne formy Ketonalu poleca się przyjmować podczas posiłku, popijając szklanką wody lub mleka, co 6 – 8 godzin, w zależności od nasilenia i charakteru objawów. Wraz z Ketonalem można jednocześnie zażywać leki zobojętniające poziom i działanie kwasu żołądkowego. Taki zabieg polecany jest szczególnie osobom z wrażliwą śluzówką przewodu pokarmowego. Ketonal w żelu z kolei poleca się aplikować poprzez nałożenie niewielkiej ilości roztworu na skórę w okolicy bolesnego miejsca 2-3 razy w ciągu doby. Krem należy delikatnie wmasowywać kolistymi ruchami do momentu jego całkowitego wchłonięcia. Po zabiegu trzeba umyć ręce z pozostałości leku i nie zakrywać smarowanego miejsca. Różnorodność form Ketonalu zapewnia kompleksową kurację przeciwbólową i przeciwzapalną. Ze względu na to, że leki z ketoprofenem można łączyć, terapia skojarzona pozwala odciążyć układ pokarmowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here