Dysleksja – jakie są objawy?

0
1043

Wiele dzieci ma problemy w nauce o różnym natężeniu. Nie oznacza to, że nie mają również problemów rozwojowych o których ich rodzice mogą nie mieć pojęcia. Jednym z problemów niepowodzeń w szkole może być dysleksja. Czy wiesz, jak ją rozpoznać?

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/objawy-dysleksji/

Co to jest?

Dysleksja to rodzaj schorzenia, które występuje wtedy, gdy dziecko ma trudności w nauce pisania oraz czytania, pomimo swoich zdolności intelektualnych. Dzieci, które na nią chorują nie odróżniają dźwięków i kształtów, przez co nie widzą różnicy w zapisywanych cyfrach oraz literach, a to skutkuje wieloma błędami ortograficznymi w jednym zdaniu.

Pismo dyslektyków jest również uważane za brzydkie i niechlujne, a także dzieci są często oceniane jako leniwe i otrzymują gorsze stopnie od innych dzieci. Takie osądzanie powoduje, iż często dzieci z dysleksją czują się gorsze od rówieśników i popadają w wiele kompleksów.

Objawy u dziecka

Dziecko, które choruje na dysleksję ma trudności w nauczeniu się wierszyka na pamięć, nie potrafi zapamiętać sekwencji wyrazów, ani ułożyć układanki z klocków wg konkretnego wzoru. Dodatkowo bardzo często przekręca wyrazy, ma trudności z określaniem stron, myli przyimki, nie interesuje się rysowaniem i nie lubi tej czynności, a także nie potrafi ułożyć przedmiotów w określonej kolejności.

Dziecko również ma nieustaloną lub mieszaną lateralizację – może używać raz jednej ręki, a raz drugiej do pisania albo może mieć sprawniejszą lewą rękę a prawą nogę. Podejrzewać dysleksję można u dziecka, które późno zaczyna mówić.

Jak wspierać dziecko?

Aby zdiagnozować dysleksję dziecko poddawane jest konkretnym testom w poradni pedagogiczno-psychologicznej. Wówczas ocenia się możliwości dziecka z zakresu logopedii, laryngologii, pediatrii, okulistyki oraz psychologii.

Dziecko należy zabrać na terapię do pedagoga lub psychologa, którzy specjalizują się w leczeniu dysleksji. Terapia zmniejszy trudności w nauce, jednakże dziecko dyslektykiem zostanie już do końca życia.

Przeczytaj też: http://www.longtimebeauty.pl/objawy-menopauzy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here