Jak chronić się przed koronawirusem?

0
245

Koronawirus pojawił się w Chinach w styczniu 2020, w Europie zameldował się już w marcu i bardzo szybko rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty. To największa pandemia z jaką mamy do czynienia, według Światowej Organizacji Zdrowia WHO zakażonych jest już kilkanaście milionów osób, a zmarło kilka milionów. W Polsce koronawirus zbiera mniejsze żniwo, dzięki podjętym odpowiednio wcześnie środkom ochronnym.

Czym jest koronawirus?

Koronawirusy to cała rodzina wirusów (naukowcy znają 7 ich odmian), które już wcześniej wywoływały epidemie, ale miały one charakter lokalny. Obecną pandemię wywołuje koronawirus SARS-CoV – 2, który odznacza się wyjątkową agresywnością. Wywołuje chorobę COVID-19, która przenoszona jest drogą kropelkową i przede wszystkim atakuje górne drogi oddechowe. Osoby zakażone koronawirusem odczuwają zwłaszcza duszności i problemy z oddychaniem, które doprowadzają nawet do śmierci.

Walka z SARS-CoV – 2 jest niezwykle trudna ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa, brak dedykowanego leku oraz brak szczepionki. Obecnie najczęściej stosowane jest leczenie objawowe, wspomaganie oddychania respiratorami oraz eksperymentalne leczenie osoczem ozdrowieńców. To ostatnie stosowane próbnie m. in. w szpitalu we Wrocławiu przynosi bardzo dobre efekty. Niestety metoda ta jest jeszcze na etapie testowania.

Covid-19 objawy

Największe problemy ze zwalczaniem Covid-19 wiążą się z przebiegiem choroby. Większość osób zakażonych SARS-COV-2 przechodzi COVID-19 bezobjawowo, ale jest nosicielem wirusa i zaraża kolejne osoby. Przypomina to ciąg arytmetyczny. Jedna osoba może zarazić kilka kolejnych, każda z nich znowu kilka innych. Tak więc w sposób niekontrolowany wirus przekazywany coraz większej grupie osób. Bez przeprowadzania testów przesiewowych nie ma możliwości ich wyłonienia i wyizolowania od najbliższego otoczenia.

Tylko niewielki procent osób zakażonych przechodzi COVID-19 z objawami. Najczęściej są to osoby po 60 roku życia, z chorobami współistniejącymi lub o słabszym systemie odpornościowym. Jednak w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV – 2 nie ma żadnych reguł. Na COVID-19, wg danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO, chorują także osoby młode, a nawet dzieci. Objawy i skutki przebiegu COVID- 19 mogą być bardzo różne.

Najczęściej, początki choroby są niepozorne i przypominają wszystkie inne infekcje górnych dróg oddechowych. Podwyższona gorączka, kaszel, ogólne osłabienie niczym nie różnią się od typowych objawów grypy. Niestety objawy te bardzo szybko się nasilają, gorączka przekracza 380 Celsjusza, pojawiają się bardzo duże trudności z oddychaniem, które mogą doprowadzić do uduszenia się. Pomocne może być wspomaganie respiratorem, ale w przypadku ciężkich przypadków może okazać się niewystarczające.

Osoby najbardziej zagrożone

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO, najbardziej na COVID-19 narażone są osoby starsze, które cierpią także na inne choroby. Nie tylko wiek wpływa na większe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, ale także cukrzyca, nadciśnienie, choroby płuc (POCHP, rozedma), choroby nowotworowe. W takich przypadkach zakażenie koronawirusem stanowi śmiertelne zagrożenie.

Nie oznacza to jednak, że tylko te osoby są zagrożone poważnymi powikłaniami. Dane ze wszystkich państw pokazują przypadki, że z powodu zakażeniem koronawirusem mogą chorować osoby młode, a nawet dzieci. To one bardzo często przechodzą chorobę bezobjawowo i równie często są źródłem zakażenia w rodzinie.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia WHO, podstawową metodą ograniczania pandemii spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 jest izolacja społeczna. Oznacza to ograniczenie kontaktów społecznych na wszystkich poziomach. W rezultacie, wiele państw wprowadziło zamknięcie granic i lockdown. W krajach, takich jak Polska, które wprowadziły to na wczesnym etapie, skutek był bardzo pozytywny, zakres rozprzestrzeniania się wirusa został znacznie ograniczony. Niestety lockdown ma bardzo negatywny wpływ na wyniki gospodarcze i prowadzi do upadłości wielu firm, zwłaszcza w branży turystycznej, gastronomicznej, hotelarskiej i kulturalnej. Z tego względu ministerstwa zdrowia w różnych państwach wprowadzają ustawy zmniejszające restrykcje związane z koronawirusem. Nie oznacza to jednak zaniechania wszystkich środków bezpieczeństwa.

Maseczki to podstawa

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego podstawową formą ochrony są maseczki  FFP2 KN95 zasłaniające usta i nos. Po początkowych brakach,obecnie wybór maseczek na rynku jest bardzo duży. Można wybierać miedzy jednorazowymi maseczkami chirurgicznymi lub maseczkami wielokrotnego użytku, a profesjonalnymi maseczkami z filtrami HEPA lub N95. Te dwie ostatnie dedykowane są przede wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy najbardziej narażeni są na zarażenie koronawirusem. Dla pozostałych osób w zupełności wystarczające są maseczki chirurgiczne lub przyłbice.

maseczka

Dystans społeczny

Ze względów ekonomicznych zasady lockdown zostały znacznie ograniczone. Nie oznacza to, że koronawirus został pokonany i można wrócić do wcześniejszego stylu życia. Nadal obowiązuje dystans społeczny i noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Przestrzeganie tych zasad to elementarny warunek chroniący przed ryzykiem zakażenia koronawirusem.

Obecnie, w Polsce nie występuje poziome przekazywanie koronawirusa, ale tzw. ogniska zapalne powstające w wyniku skupienia dużej ilości osób w pomieszczeniu zamkniętym, np. zakładach pracy, podczas imprez rodzinnych lub komercyjnych. Wystarczy jedna osoba zakażona, by zachorowało kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Konsekwencją jest kwarantanna, której musi poddać się kilkaset osób.

Mycie rąk

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, ale dla ochrony przed nim bardzo ważna jest higiena rąk. To właśnie na rękach możemy także przenieść wirusa, bo często przecieramy nimi oczy lub dotykamy ust. Z tego względu, nosząc maseczkę nie należy dotykać jej rękami. Po powrocie do domu ręce należy myć bardzo dokładnie wodą z mydłem przez około 3 minuty.

W miejscach publicznych do odkażania rąk służą płyny dezynfekujące na bazie alkoholu, powinno być go powyżej 60%. Płyn dezynfekujący służy także do odkażania telefonów, laptopów, kierownicy i deski rozdzielczej oraz wszystkich powierzchni płaskich i klamek, na których koronawirus utrzymuje się najdłużej. Przestrzeganie zasad higieny zdecydowanie zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem.

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia WHO, ogromne znaczenie dla pokonania koronawirusa ma wykonywanie testów przesiewowych na masową skalę. Pozwala to na wykrywanie chorych przechodzących chorobę bezobjawowo i izolowanie ich od reszty społeczeństwa. Niestety, w Polsce przyjęto inną strategię, testuje się tylko osoby z objawami lub z ogniska zakaźnego. Dzięki temu oficjalna liczba nowych zakażeń w ciągu doby utrzymuje się na stałym poziomie 300-500, w rzeczywistości jednak jest znacznie wyższa. To także przyczyna tego, że nie udało się nam jeszcze pokonać pandemii.

Kilka ośrodków badawczych na całym świecie prowadzi intensywne prace nad opracowaniem skutecznego leku i szczepionki przeciwko SARS CoV-2. Choć badania są bardzo zaawansowane, to Światowa Organizacja Zdrowia WHO nie przewiduje, by nastąpiło to jeszcze w tym roku. Nie są to dobre prognozy, bo drugi rzut pandemii lekarze przewidują w okresie jesienno-zimowym, kiedy znacznie wzrasta zachorowalność na grypę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here