EKG serca

0
2185

EKG to badanie profilaktyczne, które może wykonać nawet zdrowy człowieka. Test jest niezwykle prosty i można przeprowadzić go nawet poza szpitalem czy przychodnią. Mimo że EKG jest badaniem mało inwazyjnym, to pozwala ocenienie pracy serca i wykrycie jego niedomagań i zaburzeń. Zobacz, na czym polega badanie EKG i kiedy warto je wykonać.

Elektrokardiografia, czyli EKG to nie wizyjne badanie serca. W jego trakcie urządzenie rejestrowana jest elektroniczna czynność mięśnia sercowego. Aparat zapisuje impulsy elektryczne powstające na sercu. Impulsy te docierają do elektrod przymocowanych do skóry klatki piersiowej, a następnie przekazywane są do urządzenia i zapisywane na papierze lub ekranie monitora. Tak powstaje krzywa EKG.

Jakie są wskazania do EKG?

EKG jest badaniem, które można wykonać profilaktycznie. Wskazaniem do elektrokardiografii jest również wystąpienie takich objawów jak:

  • ból w klatce piersiowej
  • kołatania serca
  • omdlenia, utraty przytomności, zasłabnięcia, zawroty głowy itp.
  • nadciśnienie tętnicze.

EKG serca powinno być regularnie wykonywane u osób:

  • z rozrusznikiem serca, ponieważ pozwala monitorować jego funkcjonowanie
  • którzy przyjmują leki antyarytmiczne (aby ocenić skutki ich stosowania)
  • z rozpoznaną arytmią
  • po 40 roku życia z częstotliwością raz na 1-3 lata.

Co bada EKG serca?

EKG jest prostym, ale niezwykle przydatnym badaniem. Pozwala on ocenić podstawowe parametry pracy mięśnia sercowego takie jak: częstość pracy, rytm wiodący, ułożenie serca w klatce piersiowej, pogrubienie ścian mięśnia sercowego, pobudzenie mięśnia. Elektrokardiografia pozwala więc wykryć stany niedokrwienia mięśnia sercowego, nadczynność tarczycy, rozpoczynający się zawał serca czy nadciśnienie tętnicze. Interpretacja wyników EKG pozwala również określić, czy występują objawy zapalenia osierdzia lub mięśnia sercowego, zaburzenia poziomu elektrolitów i inne choroby serca. Nieprawidłowe EKG jest podstawą do wykonania echa serca, angiografię, testu wysiłkowego.

Jak przygotować się do badania EKG?

EKG serca jest badaniem bezbolesnym, mało inwazyjnym i niewymagającym długich i skomplikowanych przygotowań. Pacjent nie musi przed EKG podejmować żadnych działań. Ma jedynie obowiązek poinformować lekarza o wszystkich zażywanych lekach i chorobach, na które cierpi. Zaleca się również, aby bezpośrednio przed EKG nie podejmować intensywnego wysiłku fizycznego, ponieważ może ona zaburzyć wyniki. Najlepiej na badanie stawić się kilka minut wcześniej i odpocząć w pozycji siedzącej, zapis EKG będzie wtedy miarodajny. Do badania podchodzi się bez biżuterii, zegarków i innych ozdób.

Jak wygląda badanie EKG?

Badanie EKG trwa ok. 5-10 minut. Pacjent kładzie się na łóżku, odsłaniając kostki, nadgarstki i klatkę piersiową. W tych miejscach umieszczane są elektrody, które wcześniej oczyszcza się roztworem i nanosi na nie specjalny żel. Elektrody przepija się za pomocą plastrów lub przyssawek do ciała – nie jest to bolesne. W czasie samego badania pacjent powinien leżeć w stabilnej, nieruchomej pozycji i pozostać cichy. Może się zdarzyć, że zostanie się poproszonym o chwilowe wstrzymanie oddechu. Badanie polega na przesyłaniu przez elektrody do aparatu sygnałów odbieranego ze skóry. Ten jest wzmacniany i zapisywany przez aparat i zapisywany w postaci tzw. krzywej EKG. Krzywa to odzwierciedlenie miejsc oraz czasu zjawisk elektrycznych zachodzących w sercu w momencie wykonywania badania.

EKG w domu

Badanie EKG nie trzeba wykonywać w szpitalu czy przychodni, dzisiejsza technika pozwala na wykonanie testu w domu. Służą do tego specjalne aparaty EKG. Chory, który chce kontrolować pracę serca, dzwoni pod specjalny numer telefon, gdzie dyżurują lekarze i przykłada przyssawkę do EKG do słuchawki. Emituje ona sygnał dźwiękowy, który jest odczytywany przez lekarza na ekranie monitora w postaci krzywej.

Wyniki EKG serca

Elektrokardiogram serca daje wynik w postaci krzywej EKG. Aby wykazać prawidłową pracę serca, EKG powinien zachować odpowiednie parametry. Rytm zdrowego serca to ten zatokowy i miarowy. Prawidłowa częstość pracy mięśnia sercowego powinna wynosić od 50 do 100 uderzeń na minutę.

Czego nie wykrywa EKG serca?

EKG to proste, powszechne badania kardiologiczne. Należy pamiętać, że nie wykryje ono wszystkich zaburzeń pracy mięśnia sercowego. Przede wszystkim EKG nie uwidacznia, co działo się w sercu przed badaniem. Zazwyczaj EKG może wskazać zaawansowane problemy u duże wanny np. rozległy zawał serca lub duże niedokrwienie. EKG nie musi wykazywać nieprawidłowość, nawet jeśli objawy są silne i dotkliwie odczuwalne. Stąd też EKG serca uważane jest przez lekarzy jako wstęp do dalszej diagnostyki chorób serca. Osoby z nieprawidłowym wynikiem EKG kierowane są na kolejne badania kardiologiczne o większym zaawansowaniu.

Na EKG powinien wybrać się każdy, kto zauważa u siebie objawy chorób układu krążenia, u których w rodzinie występowały choroby serca lub, które cierpią na duszności, bóle w klatce piersiowej, utraty przytomności, kołatanie serca, zawroty głowy czy złe samopoczucie. Skierowanie na badanie może wydać lekarz rodzinny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here