Kamica nerkowa u dzieci

0
1375

Kamica nerkowa to choroba, która głównie atakuje osoby dorosłe pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, jednak schorzenie może też wystąpić u dzieci. Kamica nerkowa u dzieci nie jest częsta, ale w ostatnich latach zanotowano zwiększoną ilość przypadków zachorowań. Schorzenie u dzieci objawia się przede wszystkim krwiomoczem oraz wystąpieniem kolki nerkowej. Poznaj przyczyny kamicy nerkowej u dzieci, jej rodzaje, objawy oraz osoby leczenia kamicy układu moczowego u dziecka.

Kamica układu moczowego u dzieci to coraz powszechniejsza choroba. Wykazuje się, że wzrost liczby zachorowań wynika z niezdrowego trybu życia, który prowadzić coraz większa liczba osób. Na pojawianie się kamieni w nerkach wpływ ma głównie dieta i nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które utrwalane są od małego.

Czym jest kamica nerkowa u dzieci?

Kamica nerkowa u dzieci jest schorzeniem, które polega na wytrącaniu się złogów na różnych odcinkach dróg moczowych. Złogi te są zbudowane z różnych substancji chemicznych, wydzielają się z moczem. Powstają one przede wszystkim w kielichach nerkowych oraz miedniczkach nerkowych, a następnie przemieszczają się do moczowodu i pęcherza moczowego. Z biegiem czasy złogi powiększają się lub zostają wydalone z moczem dziecka.

Przyczyny kamicy nerkowej u dzieci

Główną przyczyną kamicy nerkowej u dzieci są nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Do wzrostu liczby zachorowań przyczynia się jedzenie produktów wysoko przetworzonych, z dużą ilością konserwantów i soli, bogata w białka pochodzenia zwierzęcego. Wskazuje się również, że kamienie na nerkach u dzieci mogą powstać z powodu niedostatecznej podaży płynów, otyłości, nadciśnienia tętniczego, zanieczyszczenia środowiska. Wskazuje się również, że kamica może mieć podłoże genetyczne, dlatego na wystąpienia tego schorzenia narażone są dzieci, u których w rodzinie wystąpiła kamica.

Do czynników sprzyjających powstawaniu złogów przy kamicy nerkowej u dzieci należą:

  • wysokie stężenie w moczu substancji kamicorodnych (takich jak szczawiany, wapń, fosforany, kwas moczowy, cystyna),
  • zastój moczu w układzie moczowym,
  • zakażenie układu moczowego,
  • zmniejszenie stężenia inhibitorów krystalizacji (np. cytrynianów),
  • zmiana odczynu moczu dziecka na sprzyjający krystalizacji określonych substancji.

Objawy kamicy nerkowej u dziecka

Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem kamicy nerkowej u dziecka jest kolka nerkowa. Wywołuje ona ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do odcinka krzyżowego kręgosłupa, moczowodu, spojenia łonowego, cewki moczowej, wewnętrznej powierzchni ud i podudzia. U dzieci kamienie nerkowe mogą również wywoływać ból w okolicach pępka. Napad kolki nerkowej u dzieci trwa od kilku minut do kilkunastu godzin, w rzadkich przypadkach utrzymuje się kilka dni okresowo słabnąc i nasilając się. Zdarza się, że po napadzie kolki kamień zostaje wydalony wraz z moczem.

Kolce nerkowej u dzieci często towarzyszy bolesne parcie na mocz i stolec, nudności, wymioty, mocz oddawany w małych ilościach, krwiomocz, infekcja dróg moczowych, dolegliwości ze strony jelit, zapalenie sromu lub napletka, ceglasty osad na pieluszkach, mały przyrost masy miała. Zdarza się, że kolka nerkowa u dzieci przebiega przez wiele lat bezobjawowo, a obecność złogów odkrywa się przypadków w czasie badania obrazowego innego schorzenia.

Diagnostyka kamicy nerkowej u dziecka

Pierwszym krokiem w diagnostyce kamicy nerkowej u dziecka jest wywiad lekarski, który skupia się na analizie diety, ilości i rodzaju przyjmowanych płynów, historii chorób dziecka i jego rodziny, przyjmowanych leków, witamin i suplementów. Dodatkowo wykonuje się badania ogólne, bakteriologiczne moczu, badanie ultrasonograficzne, a w skrajnych przypadkach zdjęcia RTG jamy brzusznej. Badania te pozwalają na uwidocznienie złogów i ustalenie, z jakich substancji są zbudowane.

Jako badania diagnozujące kamienie nerkowe wskazuje się też cystouretrografię mikcyjną, urografię, badanie stężenie pierwiastków w surowicy krwi, oznaczenie pH moczu.

Leczenie kamicy nerkowej u dziecka

W leczeniu kamicy nerkowej u dzieci najważniejsze jest wczesne rozpoznanie schorzenie. Dzięki temu można zapobiec dalszemu rozwojowi kamieni i powikłaniom, które mogą one wywołać. Należy pamiętać, że przewlekła i długotrwała choroba może prowadzić do zaburzeń w pracy nerek, a nawet do ich niewydolności. W leczeniu przede wszystkim ważna jest profilaktyka oraz stosowanie się do zasad zdrowego żywienia. Dzieci z kamieniami nerkowymi powinny przyjmować duże ilości płynów ubogoelektrolitowych, czyli tych z niską zawartości składników mineralnych. Ważne jest również wykluczenie sody i białek pochodzenia zwierzęcego, na rzecz owoców i warzyw. U dzieci stosuje się też profilaktykę przeciwbakteryjną w postaci nitrofurantoiny lub trimetoprimu. W przypadku występowania dolegliwości bólowe związanych z poruszaniem się kamieni zalecane są środki rozkurczowe. Kamica nerkowa u dziecka rzadko wymaga leczenia chirurgicznego, ale należy liczyć się z tym, że może zostać ono zastosowane w zaawansowanych przypadkach.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here